arsuri la stomac

arsuri la stomac | Autor: adrianafedorca

Link direct la acest mesaj

fetelor pt arsuri la stomac stie careva vreun leac? naturist
multumesc

ADy

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

O jumatate de linguritza de bicarbonat o bei cu un pahar de apa.

In rest daca asta e o problema continua mananca zilnic o cutiutza de iaurt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda spune:

gasex pastile...is din plante. se rod bine de tot desi au un gust aiurea, apoi se inghit cu umpic de apa.

anda & bb edi
http://users.pcnet.ro/scpcnet/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luanna spune:

TI-AS RECOMANDA SA FACI UN TRATAMENT CU ARGILA. AVEAM MARI PROBLEME CU STOMACUL ACUM DOI ANI, SI UN REFLUX URAT CARE ERA DIN CE IN CE MAI DERANJANT.AM REZOLVAT ACEASTA PR. CU ARGILA, SI DE ATUNCI POT SPUNE CA NU MAI AM ARSURI DURERI, BALONARI...BUNE SUNT SI PASTILUTELE DIN SUNATOARE (SE GASESC IN FARMACII).SAU TINCTIURA DE OBLIGEANA.15 PIC DE 3 ORI PE ZI CU 30 MIN INAINTEA MESELOR PRINCIPALE.MULTA SANATATE.

Corban Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Ceai de sunatoare. Bei in loc de apa. E bine sa te vada si un medic, sa faci niste analize. Sanatate multa.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Epigastralgin tablete contine galbenele, roinita, musetel... sau ceaiul de salcam.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1iana spune:

Trebuie sa mergi la medic
pana atunci poti calma durerea cu dicarbocalm .

SANATATE MULTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Vezi sa nu fie vre-un pui de gastrita sau doamne fereste chiar un ulceras. Eu am ulcer si la mine asa a debutat: cu dureri f nasoale si arsuri. Sfatul meu este sa mergi la un medic si sa iti faci niste analize. Nu lua pastile dupa ureche caci in loc de ajutor iti pot agrava durerea. Ai grija de tine si multa sanatate!

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

O lingurita de ulei de masline sau (daca poti lua) chiar o lingura...stiu ca e gretzos, dar mie asa imi treceau durerile de stomac!

Sanatate,
Irimell

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Maninca banane (sint calmante), bea suc de varza.
Evita sucurile de orice fel, in special cele de portocale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clopotzel spune:

Adriana,
ieri am citit un articol despre arsuri la stomac, si imi pare rau ca nu il am la mine sa ti-l scanez si sa il trimit.

Insa promit ca o sa o fac cat de curand.

Ce vreau sa iti mai spun este ca cu arsurile nu este de joaca, eu am avut o perioada asa, si nu le-am dat importanta luam dicarbocalm, rennie, maalox...si incet incet am ajuns la ulcer.
Cred ca ar fi cel mai bine sa identifici care este cauza acestor arsuri, cand apar ele (dupa ce mananci, sau cand ai stomacul gol), sunt si in timpul noptii ( la ce ora?) . Sa nu razi acestea au fost intrebari puse mie de doctor cand am fost la el.
Si clar, sa mergi la doctor sa vezi despre ce este vorba..poate este doar o gastrita hiperacida (care vara de la atatea cruditati iti da de furca) si cu putin regim si tratament naturist (cura cu argila ajuta extraordinar de mult)

Ce m-a ajutat pe mine fff mult in tratarea ulcerului: sucul de cartof crud baut cu 30 min inainte de masa, regim drastic ptr ulcer, apoi am facut cura cu argila si cand s-a stabilizat am luat gel de aloe.
Mie ceaiul de galbenele nu mi-a facut bine, imi dadea niste dureri groaznice.
Sanatate si daca te pot ajuta cu info, apeleaza. Si promit sa iti aduc sapt asta articolul.
De fapt daca esti din Romania, in Asul Verde era acel articol, este 5.000 revista, este din luna august, o gasesti la toate tarabele.


Cei mai buni prieteni ascultã
ceea ce nu spui.

Mergi la inceput