Hiroshima - arsura din suflet

Hiroshima - arsura din suflet | Autor: ellaalba

Link direct la acest mesaj

Azi se implinesc 59 de ani de la uciderea Hiroshimei. Japonia a murit in acea zi ... a fost in moarte clinica. Timpul ne ajuta sa uitam si sa trecem cu vederea peste toate catastrofele umane. Dar iertarea? Iertarea nu trebuie sa aiba loc in sufletul nostru, sa nu uitam ca cei vinovati n-au platit inca. As vrea sa fiu impartiala si senina...dar nu pot. Poate alte rani se pot vindeca dar arsurile lasa urme urate pe viata.
As vrea sa am aici colaborarea fetelor din Japonia care au fost sa vada Hiroshima. Ce-au simtit si ce simt acolo, in preajma locului uciderii.
Si-apoi vreau sa aflu opinia voastra vizavi de atitudinea de sfidare si de superioritate a Americii.
Ce insemna o natiune superioara? Ca poate face oricand , orice si in orice conditii?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Catrinel_17 spune:

Aici in Germania se vorbeste mult despre America si atitudinea ei imperialista – cred ca nu este o noutate atitudinea Germaniei. Bine, aici e un context complicat, a dificil pt germania sa sustina un razboi, si cind a fost actiunea NATO in Yugoslavia, le-a trebuit mult sa se hotarasca. Ce admir mult aici este faptul ca intr-una se difuzeaza documentare despre razboi (WW II)– sa nu se uite nimeni ce s-a intimplat, sa nu se mai intimple niciodata (“NIE WIEDER!” e motto-ul).
In Romania am intilnit multa lume care se opunea razboiului din golf, care condamna atitudinea Americii, dar am si citit prin unele ziare saptaminale ca “e bine sa avem un politist mondial, macar asa ne putem simti in siguranta” (??!!), ca “atitudinea anti-americana “da bine”, e trendy in Europa, e doar o moda superficiala” - stiu ca e complicat si dificil dpdv politic pt Romania sa spuna “nu” Americii, dar…
Ce se intimpla acuma in America va influenta istoria omenirii pt secolul urmator, si implicatiile sunt serioase si pt noi dar mai ales pt copii nostri. Poate sun patetic, dar pur si simplu mi-e frica!!!
In plus, si-au cerut Statele Unite scuze de la japonezi? Sau SUA nu greseste niciodata?
Poate ca azi au macar un moment sa reflecteze la asta.

Nici nu pot sa cred ca au expus Enola Gay ca o capodopera a tehnologiei americane si nu intentionau sa scoata o vorbulita despre victime!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalexia spune:

Cred cu tarie ca nimic nu ramane neplatit...nici binele si nici raul.
Spun asta cu durere in suflet in amintirea celor care au murit nevinovati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

E dureros ce s-a intamplat acolo, dar mi se pare un pic fortata asemanarea dintre decizia luata atunci si politica actuala a Americii.
Adevarul e ca, la momentul respectiv, si conducerea japonezilor s-a dovedit a fie extrem de inacapatanata, toata lumea era secatuita de un razboi dur, care a durat prea mult, nimeni nu cred ca mai dorea pierdere de vieti omenesti, murisera destui, cei care au supravietuit vroiau sa reconstruiasca ce s-a distrus, sa fie alaturi de familie. Japonia in schimb nu dorea sa se recunoasca invinsa si ar fi fost in stare sa isi trimita toata populatia masculina, baieti carora nu le mijise inca mustata, la pieire, ce erau celebrele kamikaze? sinucidere onorabila, in care omori nu stiu cati altii, doar asa ca nu vrei sa recunosti ca ai pierdut. Si in definitiv care era cauza Japoniei in acel razboi, pentru ce isi trimiteau copiii la pieire...
Cati ar mai fi murit, daca nu ar fi fost zguduita de acest soc, care i-a trezit cumva la realitate pe cei ce tineau destinele Japoniei in maini? Eu nu zic ca aveau dreptate americanii, sau ca au facut bine, numai ca le acord circumstante atenuante, cred ca se saturasera de razboi, de luptele cu japonezii..... La momentul actual, situatia e un pic diferita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

What about Pearl Harbour?

Am multe prietene japoneze, cu parinti ce-au suferit la Hiroshima si Nagasaki, si nu-s pline de razbunare si nici ura fata de americani.

"sa nu uitam ca cei vinovati nu au platit inca.., iertarea nu trebuie sa aiba loc in sufletul nostru...etc"

Da, Mizue, prietena mea, mi-a spus de nenumarate ori, ca parintii ei, au iertat, nu au uitat, dar au iertat ceea ce s-a intamplat acum 59 de ani.

Cum nu trebuie uitat niciodata ce s-a intamplat:
- cu milioane de evrei, in lagarele de concentrare,
- genocidul cambogian (va amintiti de Pol Pot?!)
- crimele din Bosnia,Rwanda, Sudan, Iraq (kurzii), Guatemala, North Coreea, Tibet si lista continua?

Ar trebui sa promovam pacea si sa invatam cu totii din greselile trecutului.

"Nie Wieder" " Never again" PEACE TO ALL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Japonezii nu le poarta pica americanilor pentru atunci.Probabil ca nici americanii nu stiau ca cele 2 bombe sunt atat de puternice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

quote:
Originally posted by Garofitza

What about Pearl Harbour?

Am multe prietene japoneze, cu parinti ce-au suferit la Hiroshima si Nagasaki, si nu-s pline de razbunare si nici ura fata de americani.

"sa nu uitam ca cei vinovati nu au platit inca.., iertarea nu trebuie sa aiba loc in sufletul nostru...etc"

Da, Mizue, prietena mea, mi-a spus de nenumarate ori, ca parintii ei, au iertat, nu au uitat, dar au iertat ceea ce s-a intamplat acum 59 de ani.

Cum nu trebuie uitat niciodata ce s-a intamplat:
- cu milioane de evrei, in lagarele de concentrare,
- genocidul cambogian (va amintiti de Pol Pot?!)
- crimele din Bosnia,Rwanda, Sudan, Iraq (kurzii), Guatemala, North Coreea, Tibet si lista continua?

Ar trebui sa promovam pacea si sa invatam cu totii din greselile trecutului.

"Nie Wieder" " Never again" PEACE TO ALL!

Garo
Sanatate, ca-i mai buna ca toate.




Subscriu !

Eu am locuit in Hiroshima 5 ani si cind am fost prima data si a doua si a treia ....in MUZEU am plins non-stop si am vazut foarte multi americani care plingeau si ei la rindul lor... dar Garofita are perfecta dreptate.


Elena www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19603" target="_blank">Povestea lui Alvaro-Daniel
web1-www.picturetrail.com/Elenalove27" target="_blank">web2-web3


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dan_jp spune:

...si cateva puncte de vedere ale japilor mai tineri ,din ziua de azi , http://www.japantoday.com/e/?content=popvox&id=504

Life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in awhile, you could miss it .
//Dan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

Eu ma aflu la Hiroshima, si am fost prezenta la "Ceremonia de comemorare a PACII" pentru ca asa se numeste si la toate manifestarile care au avut loc in aceasta zi de 6 August 2004. Am fost prezenta si anul trecut, si sper sa pot spune prezent in fiecare an de acum incolo.
Am cunoscut supravietuitori ai iadului de la Hiroshima, chiar si pe fotograful care a realizat primele imagini de acolo.
Am scris si o carte care a fost publicata anul trecut in Romania pe aceasta tema. Am vizitat Nagasaki de cateva ori, dar n-am fost pana acum prezenta la ceremonia de acolo.
Sincer, de cate ori ma gandesc (desi ar fi trebuit deja sa ma obisnuiesc cu sentimentele) ma trece asa un fior de groaza si ca sa recunosc sincer nu-mi pot pastra lacrimile.
Duminica am participat la o ceremonie intr-un templu budist pentru "odihna sufletelor" celor care au pierit atunci sau dupa. Doi dintre preoti erau supravietuitori ai bombardamentului, iar in sala destul de multi participanti purtau banderole albe care simbolizau faptul ca sunt supravietuitori ai "tragediei".
Nu am cuvinte, scuze. Nu mai pot sa scriu, imi tremura deja mainile de "furie".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

quote:
Originally posted by AYUMI

Japonezii nu le poarta pica americanilor pentru atunci.Probabil ca nici americanii nu stiau ca cele 2 bombe sunt atat de puternice.


Stiau! Au facut un test anterior cu o a treia bomba atomica (prima fabricata) si toti oamenii de stiinta care au lucrat la construirea bombelor au semnat o petitie ca sa nu fie folosita intr-un atac care sa implice si fiinte umane !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobo spune:

Ce ma mira e ca la stirile din Romania nu am vazut mare lucru pe aceasta tema. Vorba sotului meu: " M-au innebunit pe toate posturile cu Marilyn Monroe si despre Hiroshima nu se spune nimic!"


Mergi la inceput