De la ce varsta in port-bebe?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

Marsupiul meu avea o placa care se indindea si in dreptul gatului,
am cumparat de la bun inceput unul mai scump sa fiu sigura ca e safe.
Cand se maraste BB exista o parte detesabila si nu mai e nevoie de sustinerea gat spate.

Aici in J exista o traditie sa-ti copilul pe langa tine cica ar adormi in timp ce tu iti faci treburile prin casa, fiind linistit ca te simte.

Mie mi-a folosit mult la calatoriile cu avionul, si in situatiile in care nu cari carutul cu tine, de exp daca te duci la cumparaturi marunte, la doi pasi.

C&mi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Eu am pus-o pe Oana prima data in marsupiu de la 1 luna si jumatate.
Nu puteam sa scot singura caruciorul din casa (nu puteam sa intru cu el in lift, si stau la etajul 5), asa ca mi-am cumparat un marsupiu si am scos-o asa afara.

Din fericire, totusi, am avut norocul ca asta se intampla iarna, iar Oana era imbracata cu salopeta groasa, asa ca nu se punea problema sa stea prea lejer ca sa ma tem de pozitia capsorului.
Oricum, i-am sustinut mereu capsorul, ca sa fiu sigura ca nu va avea probleme.

A fost foarte bine, sa stii !

Daniela si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpintilie spune:

Copilul se pune in marsupiu dupa ce isi tine bine capul. Sfatul unui pediatru. Asa am facut cu Andrei si a fost ok.Acum am cam ajuns la limita de greutate, asa ca in curand renuntam la el.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

eu de la 2 luni pana pe la un an ca dupaia nu mai puteam sa il duc.

Gabbriela & Julian web

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AL spune:

Am folosit port-bebe de la trei luni, fetita isi tinea deja capul, dar si noi am avut grija sa-i asiguram extra suport. O putem aseza si cu fata la noi (mai ales daca bate vantul) si cu fata inainte sa vada si ea ce e prin jur, cand ne plimbam.
Acum, la 7 luni, doar tati o mai poate cara (Theodora e un bebe mare, mai ales in lungime:)), de aceea il folosim mai putin.
Ideea este ca ramane incantata de port bebe si se simte in siguranta in el.

Numai bine

Al si Theo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionicutza spune:

Noi am cumparat portbebe-ul cind George avea doua luni. Este un model din acelea in care bebe poate sta si culcat - de la Chicco. L-am folosit doar de citeva ori, cind bebe era mai mititel - pina pe la trei luni - si l-am pus in el doar culcat. Pe cind a venit vremea sa poata sta in fundic in el(dupa patru luni) bebe avind 6 kg a devenit destul de greu pentru spatele meu asa ca am renuntat la a-l mai folosi. Cel mai bine mergem cu caruciorul, mai ales ca asa caram mai usor si eventualele cumparaturi.Dupa parerea mea nu te ajuta cu nimic ci iti face mai mult rau la coloana.

Ionicutza de George

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Noi am folosit port-bebe de la 3 luni si un pic. Pediatrul ne-a recomandat de la 2 luni in pozitie orizontala si de la 4 luni verticala. Oricum, in instructiunile de folosire ale modelului respectiv de port-bebe, scria de la inceput orizontal si de la 2 luni vertical.



Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Noi de la 2luni jumate ......

Anita si Rachella -17.o1.2004http://community.webshots.com/user/sugarbabe134

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emak spune:

Eu am folosit port-BBul de la 1 luna pentru ca Rudi nu "servea" carucior de nici o culoare (ma stia tot cartierul daca il puneam in ea!) Era unul vertical, cu spate rigid. Il asezam astfel incat Rudi tinea capsorul pe pieptul meu si nu era nevoie de sustinere. Mi-a folosit foarte mult mai ales in perioada colicilor, pentru ca se linistea instantaneu daca il puneam in ea, iar eu puteam sa bat linistita parcurile Bucurestene ore intregi, copilul nescotzand un sunet.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaP spune:

Eu am folosit port-bebe-ul de pe la trei luni si jumatate, dar numai atunci cand trebuia sa merg urgent undeva in rest cu caruciorul.
Eu zic ca este mult mai practic si mai sanatos ptr. copii.
Diana&Alexa

Mergi la inceput