Cum trebuie luate anticonceptionalele?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tmihaela spune:

buna ana-maria
Si eu sunt de parere ca anticonceptionale se iau dupa sfatul medicului si ce iti recomanda el.O colega a avut mari probleme din cauza lor.a luat foarte mult in greutate,a avut stari de voma si multe alte efecte.
Bafta multa

TM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Ana-Maria,parerea mea este ca anticonceptionalele nu trebuiesc luate fara o recomandare de la medic.Fiecare organism actioneaza diferit la o parte din ele...asa ca,nu te juca cu viata ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Indiferent care a fost motivul postarii,(oricum eu inclin sa cred ca intr-adevar aveai nevoie de opiniile noastre),trebuie sa consulti un medic pentru ca este cel mai in masura sa te indrume.
Bine ai venit la DC!

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns icce spune:

[blue]Salut
eu zic ac prima data ar trebui sa mergi al medic as vezi ce anticonceptionale iti indica acesta.
Eu prima data am luat Diane 35 timp de 1 an dar nu m-am simtit bine ma durut capul in timul ciclului, apoi m-am mai dus la medic si mi le-a schimbat in Jeanine.DECI MAI BINE MERGI LA MEDIC ca NU ITI FACE NIMIC.
Anticonceptionalele se incep in ziua in care ti-a venit ciclul, timp de 21 de zile apoi faci pauza 7 zile iar din ziua a 8 incepi sin nou o alta folie.Sper ca ti-am fost de ajutor.Numai bine[/blue]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri...Eu nu vreau sa iau anticonceptionalele pentru o perioada lunga de timp. Doar pentru 2-3 saptamani. O sa ziceti ca-s proasta sau nebuna dar am inceput sa iau anticonceptionalele de 3 zile, le iau la ora fixa(nici un minut in plus, nici in minus). Si peste 2 saptamani vreau sa le intrerup...Prima zi de menstruatie ar trebui sa fie pe 18-20! Are ceva daca le-am luat asa? Nu isi fac efectul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaM spune:

Am si eu o curiozitate: cum si de ce ti-a venit ideea de a lua anticonceptionale pt 2-3 saptamini?
P.S. Cel mai bine si mai sanatos este sa le iei dupa sfatul medicului,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

quote:
Originally posted by ana_maria222

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri...Eu nu vreau sa iau anticonceptionalele pentru o perioada lunga de timp. Doar pentru 2-3 saptamani. O sa ziceti ca-s proasta sau nebuna dar am inceput sa iau anticonceptionalele de 3 zile, le iau la ora fixa(nici un minut in plus, nici in minus). Si peste 2 saptamani vreau sa le intrerup...Prima zi de menstruatie ar trebui sa fie pe 18-20! Are ceva daca le-am luat asa? Nu isi fac efectul?


Nu le-ai luat in prima zi cand ti-a venit ciclul? Daca prima zi de ciclu ar fi in 18-20 atunci trebuia sa incepi.Ai grija ca s-ar putea sa ramai insarcinata daca nu ai inceput sa le iei corect,degeaba le iei la ora fixa daca nu ai inceput in ziua care trebuia.



Alina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

vreau sa le iua numai pe perioada concediului ca sa nu folosesc prezervative....v-as povesti ceva dar mi-e sa nu intelegeti totul gresit...dar cu toate astea o voi face...prezervativul ii este prea mic in diametru prietenului meu...a incercat durex si loveplus...sunt prea mici..si nu stim ce sa facem..care e solutia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Bey nu esti una si aceeasi cu Icce sau cum o fii chemand-o pe aia cu sperma!
Fantastic mey...
Io zic sa va abtzinetzi.
!!!
LOL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

in concediu plecam marti si anticonceptionalele le iau de luni..ma gandesc ca intr-o saptamana isi fac efectul...va rog mult de tot, am nevoie de un sfat...:(

Mergi la inceput