Vitamine - pofta de mancare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrielat spune:

Si sinzi are dreptate nu prea e indicat pentru copii peritolul, eu una nu i-am dat decat foarte rar cand avea o alergie mai puternica.

gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

quote:
Originally posted by lacri

scuze pt greseala de mai sus!
Mamicaluitheo , Peritolul din cate stiu eu nu este pt. asa ceva .mie doctorul mi l-a recomandat pt. liniste ,pt. somn(cand mi-a cazut Fabian din pat si atunci cand a fost bolnavior)si am citit de nenumarate ori si prospectul si nu-mi amintesc sa fie recomandat pt. pofta de mancare.
poate ma insel............dar nu prea cred.

Fabian si mami Lacramioara



Mai fetelor mai..daca cititi prospectul o sa vedeti "ANOREXIE".....
mie mi l-a dat medicul prima oara pt. asa ceva cand theo avea 3 luni si nu mai manca aproape deloc.......pentru adulti exista intr-adevar pastilele.......dar pt. pui exista siropul....
si nu nu este numai pt. linistire.
si DA este recomandat pentru copii, cum nu/ ia mai recititi odata prospectul pt. ca indraznesc sa va contrazic.

va pupa andreea si puii trecuti prin multe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Cica a aparut un nou complex de vitamine cu Ca si Fe, numit "MULTI SANOSVIT". O cutie mai mare, sirop la vreo 350.000. L-a incercat cineva, da rezultate la pofta de mancare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Referitor la Peritol va spun ce mi-a zis dra mea. Peritolul este recomandat copiilor in caz de alergii, este si calmant dar poate avea efecte neurologice. Asadar nu il folositi decat in cazuri extreme. Este al doilea dr pe care il aud spunand asta asa ca tind sa le dau crezare. Este adevarat ca mareste apetitul dar nu este ceva natural si in nici un caz sanatos.
Daca exista dubii cred ca ar trebui evitat acest medicament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

PERITOL , tablete
cyproheptadini hydrochloridum


Prezentare farmaceutica: Sirop (100 ml continand 40 mg clorhidrat de ciproheptadina). Tablete continand 4 mg clorhidrat de ciproheptadina.

Indicatii: Urticarie acuta si cronica, boala serului, rinite vasomotorii si rinite alergice, eczeme, dermatite eczematoase, dermatite de contact, neurodermite, edem angioneurotic, intepaturi de insecte, sindrom carcinoid, migrene de origine vasculara, anorexie (anorexie nervoasa, anorexie idiopatica), ca tratament adjuvant in cursul bolilor debilitante (statusuri postinfectioase, convalescenta, boli cronice, hipertireoza).

Contraindicatii: Glaucom, retentie urinara, sarcina.

Mod de administrare: Adulti: doza de inceput uzuala este de 12 mg pe zi (3 x 1 tableta sau 3 x1 lingurita de sirop). Urticarie cronica: 6 mg pe zi (3 x 1/2 tableta sau 3 x 1 lingurita de sirop). Migrena acuta: 1 tableta sau 1 lingurita de sirop. Daca persista cefaleea doza poate fi repetata dupa 30 minute dar doza totala administrata in decurs de 4-6 ore nu trebuie sa depaseasca 8 mg Pentru tratamentul de intretinere 1 tableta x 3 pe zi. Anorexie: 1 tableta x 3 pe zi sau 1 lingurita sirop x 3/zi. Copii: intre 6 luni si 1 an se va administra numai in mod exceptional 0,4 mg/kg corp/zi; intre 3 si 6 ani se vor administra 6 mg/zi (3 x 1/2 tableta sau 3 x1 lingurita sirop); intre 7 si 14 ani se vor administra 12 mg/zi (3 x 1 tableta sau 3 x 1 lingurita sirop). Copiii anorexici cu varsta cuprinsa intre 3 si 6 ani pot fi tratati cu o doza de 6 mg/zi (3 x 1/2 tableta sau 3 x 1 lingurita sirop). Doza poate fi crescuta pana la maximum 8 mg/zi.

Efecte secundare: Somnolenta usoara si tranzitorie care de obicei nu necesita intreruperea tratamentului. Mai putin frecvent pot aparea: mucoasa bucala uscata, confuzie, ataxie, halucinatii vizuale, greata, rash cutanat, cefalee, agitatie.

Interactiuni medicamentoase: Precautii in cazul asocierii cu analgezice si hipnotice (se potenteaza efectul).

Precautii: Luand in considerare efectul sedativ caracteristic la inceputul tratamentului, este de dorit ca prima doza sa fie administrata dupa masa de seara. Se impune o atentie speciala in cazul administrarii la persoanele in varsta si la copii. La inceputul tratamentului – pentru o perioada care va fi apreciata individual - este interzisa conducerea vehiculelor si efectuarea unor operatiuni cu un risc ridicat de accidentare. Este interzisa consumarea alcoolului pe durata terapiei cu Peritol.

A.P.P.:

sper sa va ajute

andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaVig spune:

M-am gandit sa merg si eu la medic cu bebe ca are doi ani si in jur de 12 kg, iara alti au cate 14 kg la varsta lui. Mananca tare slab, ne luptam la fiecare masa dar daca i-as da bomboane toata ziua ar manca, asa ca or fi si mofturi. Nici in P medicii nu recomanda vitamine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Vitamine pentru pofta de mincare hai ca mai merge dar sa dati sedative la copii mi se pare cam exagerat. Nu cred ca diagnosticati foarte bine anorexia. Anorexia (ca si bulimia) este o boala de nervi care iti trebuie ani sa ajungi la ea. Anorexia este o problema de imagine. Daca esti anorexic te uiti in oglinda si nu vezi decit o persona grasa indiferent de greutate si constient te abtii de la mincare pentru a nu cistiga in greutate. Anorexicii fac exercitii constant si numara calorii. Are cauze psihologice, de obicei anorexia apare la fete tinere (adolescente) care au nevoia de a controla ceva in viata lor. Un bebelus la citeva luni sau 3-4 ani nu poate avea asa ceva. Este profund gresit diagnosticul.

La un copil trebuie sa ai multa rabdare. Nu poti repara cu o pastila. Unii copii sint mai greoi la gusturi noi. Cei doi baieti ai mei sint ca ziua si noapte cu mincarea. Cel mare e un gurmand ce n-a vazut Parisul iar cel mic din citeva feluri de mincare nu iese. Cel mare maninca din placere iar pe cel mic trebuie sa-l vinez toata casa si cind a zis gata pot sa stau si in cap si nu merge.

Sedative au efecte nefaste asupra copiilor. Nu le abuzati. Si copii au toane (voua cind nu va e foame va da cineva un Extraveral?) si sint foarte sensibili la gusturi noi. Atita vreme cit se mentin la o greutate normala - adevarat cu alergaturile de rigoare- eu zic sa nu ii mai indopati cu sedative.

Ginditi-va daca v-ar conveni cind voi mergeti la medic si spuneti: ma doare burta, am mincarimi, ma doare capul, sint infundata iar doctorul va spune: "Isterii doamna, luati niste Extraveral sau Xanax si va calmati". Practic nu reparati ci mascati problema.

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex3.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick3.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya spune:

Eu ma refeream la complexe de vitamine - unele avand ca si efect secundar imbunatatirea poftei de mancare. Mi se pare un pic cam transant si deplasat raspunsul lui ocebine referitor la sedative, extraveral, etc... Stiam si eu de perisol si de efectele nedorite, recomandandu-se doar in cazuri speciale. Cred ca nici un parinte nu vrea sa-si sedeze copilul iar cei ce o fac ...poate in necunostinta de cauza.
Sunt vitamnine over the counter care le plac copiilor si nu fac nimic rau, la asa ceva ma refeream. Eu ii dau copilului meu de 2 sapt "My first Flintstones"( ptp copii de 2-3 ani) si mananca mult mai bine.
Multumesc pentru raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vichi spune:

Eu iti recomand ceea ce am dat baietelului meu pe parcursul celor 4 ani de cand il am:

* VIDAYLIN-M sirop, contine o asociere de vitamine hidro- si lipo-solubile cu saruri minerale, substante indispensabile cresterii, dezvoltarii rezistentei organismului si starii fiziologice normale a acestuia. Contine si fier.
* Vit.C- Naturala (fiole), inghitea solutia, deci nu i-am facut injectabil...
* Polen granule
* Ca si D3 (sirop)

Nimic din toate acestea nu i-am dat pe timpul verii, doar fructe si suc de fructe.
Nu pot spune ca are o pofta de mancare spectaculoasa, dar papa multumitor si nu e slabut.


Violeta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Speram sa vad si varstele copiilor vostri ca sa-mi fac o idee.

DianaVig Tudor al meu face 2 ani si 9 luni si are 12 kilograme 200. Chiar m-am mai intrebat intr-un subiect asemanator mai este cineva cu baiatel de varsta apropiata atat de slab? Si pediatra mi-a confirmat ca este cm slab insa nu mi-a recomandat nimic special. Are 94 cm.

Si eu i-am dat acum vreun an in disperare de cauza niste Peritol fara nici un efect. Cum spunea cineva mai sus si el are perioade cand mananca bine, nu mult dar bine, si perioade in care ma uimeste cum rezista.

Mergi la inceput