in cate saptamani sunt de fapt?

in cate saptamani sunt de fapt? | Autor: kris

Link direct la acest mesaj

]Buna fetelor,
Ma numesc Cristina, am 28 ani si sunt noua pe la voi. Faceti-ma sa inteleg cum se calculeaza saptamana de sarcina in care sunt?
UM 24.04.2004;
data probabila a conceptiei 01.05.2004;
Saptamana trecuta in data de 28.07.2004 am facut un ecograf si mi s-a spus ca sunt in 13 sapt si 4 zile, iar DPN este de 28.01.2005. Acest nr. de sapt presupun ca sunt de la data conceptiei? Sunt cam in ceata!
Ce reprezinta 14+ sau 16+ pentru voi? Am tot citit pe forum si nu inteleg. Va multumesc ca m-ati ascultat si astept cu nerabdare rasp. voastre.
Si va mai retin cu o intrebare: doctora mea mi-a facut o programare pt. sapt 22 de sarcina care ar fi in jurul datei de 20 sept pt. a-mi face un " screening". Stiti la ce se refera cumva?
va multumesc mult!
cris

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Kris numarul saptamanilor in care esti se calculeaza de la data UM, nu de la data conceptiei care evident este dupa UM si niciodata f. sigura...
In ziua de 28.07.04 cand ai fost la echo, ar fi trebuit sa fii in 13 sapt si 4 zile de la UM. Insa se mai pot face masuratori la echo in functie de dimensiunile anumitor parti ale bb-ului (circumferinta craniului, lungimea femurului, circumferinta toracelui, etc...nu stiu exact toate) si calculatorul echografului iti da sapt in care esti (are el cine stie ce formule de calcul)...in cazul asta este important sa te afli in jurul sapt. calculate de la UM, asta insemnand ca bb-ul se dezvolta, ca sa zic asa, "in grafic" si asta e cel mai important (nu conteaza daca in urma acestor masuratori difera fata de UM cu o zi doua in plus sau in minus).

14+ sau 16+, cred ca se refera la faptul ca fetele sunt in 14 sapt si cateva zile (pana in 15) sau in 16 sapt si ceva zile (pana in 17) de sarcina.

Pt. "screening" poate te ajuta altcineva...

Ana 23 sapt
DPN 4 dec - Dr. Irimie - Sp. Judetean Suceava

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Iti multumesc pt raspunsuri! M-ai scos un pic din ceata! La echo din 28.07. doctora mea nu l-a putut masura , deoarece era in continua miscare, iar nr. de sapt ( 13 si 4zile) mi l-a confirmat dupa data UM . Mi-a mai spus ca am un bebic frumos, cu 2 picioruse, 2 manute, etc si este chiar maricel pt. varsta pe care o are.I-am ascultat chiar si bataile inimii, care erau in regula. Dupa cate am inteles de la tine pot spune ca am 14+ sapt.
te pup!

cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_du spune:

Kris, puiule, din cate stiu eu, sreening inseamna tot o eco morfologica, din aia in care se fac toate masuratorile la bb. Poate ma insel, dar eu asa stiu.

Ioana si Bianca pui
in sapt 21 de la UM, DPN 24 dec, dr. Urleteanu, Sf. Pantelimon
http://photos.yahoo.com/ioana_du

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Sigur se referea la eco morfologica care se face intre 20 - 22 sapt de la UM si care depisteaza eventualele anomalii. Despre sexul bb-ului ti-a spus ceva?

Pupici

Mel 32 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galaxy spune:

Kris, vad ca esti mamica de Ianuarie-Februarie. Asa ca te asteptam acolo.

Sarcina usoara.

io (si un burtic de 15+ saptamani)

"Children have never been very good at listening to their elders, but they have never failed to imitate them."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Deocamdata nu ; daca stiam, tipam in gura mare!
Dar eu simt ca este 100% baiat. Daca Domnul imi da fata, o sa fie si ea f. bine venita.
te pupam dulce.
cristina si bb +14sapt DPN 28.01.2005
D.NA DR. MILITARU - Spit. Filantropia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Putin probabil ca la 13+ sapt. sa fi vazut sexul lu ibeb si sa-ti paota da un raspuns cat mai corect. E cam mic bebe (sexul incepe sa se diferentieze incepand cu sapt. 10-11), de regula cam dupa 16 sapt. incep medicii sa spuna sexul, unii mai sceptici si mai tarziu. Dar nu-i obligatoriu insa sa nu se vada si mai devreme. Insa garantia ca e asa cum se vede atunci e foarte mica. Ramane sa se confirme la ecografiile ulterioare.

27+ sapt DNP 31 oct.

Mergi la inceput