balbaiala

balbaiala | Autor: mama_maryana

Link direct la acest mesaj

fetita mea are aproape trei ani si a inceput sa se balbaie. a mers cateva luni la gradinita si de ayunci a inecput balbaiala. acum de cateva zile a inceput sa constientizeze faptul ca se balbaie si se straduie sa inlocuiasca cuvintele, cand incepe sa se balbaie, cu sinonime. am impresia (dar nu sunt foarte sigura- o voi mai observa) ca se balbaie mai mult cu noi, cei din familie decat cu altii. Ce sa fac? imi da cineva un sfat?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns acinorev spune:

gradinita a luat-o foarte in serios si are impresia ca este mare de acum incolo. ca urmare se straduie sa vorbeasca mai elevat si mai rapid ... ca un om mare sau ca doamna educatoare pe care probabil o simpatizeaza.
ce-i de facut? la inceput, va faceti ca nu observati. nu dati amploare acestui fapt pentru ca se poate agrava. nu o grabiti niciodata sa spuna mai repede ce are de spus.
daca fenomenul nu dispare dupa o vreme, dupa adaptarea totala la gradinita, apelati la logoped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

quote:
Originally posted by acinorev

gradinita a luat-o foarte in serios si are impresia ca este mare de acum incolo. ca urmare se straduie sa vorbeasca mai elevat si mai rapid ... ca un om mare sau ca doamna educatoare pe care probabil o simpatizeaza.
ce-i de facut? la inceput, va faceti ca nu observati. nu dati amploare acestui fapt pentru ca se poate agrava. nu o grabiti niciodata sa spuna mai repede ce are de spus.
daca fenomenul nu dispare dupa o vreme, dupa adaptarea totala la gradinita, apelati la logoped.



...sau s-a intimplat ceva destul de grav la gradinita, care a marcat-o...incearca sa afli daca a fost ceva mai deosebit, mai iesit din comun, ma gindesc ca, chiar daca ea nu a constientizat ca e "ceva", a ramas in subconstient, si de aici a survenit bilbiiala...

Iren burticoasa & Bogdanelu nazdravanu
dpn 25 aug

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Subscriu la ce a zis Iren.
Poate s-a intamplat ceva la gradinita,a suparat-o ceva.
Baietelul unei colege a inceput sa se balbaie la 3 ani cand,in timp ce ii facea baie ia dat cu dusul pe cap fara ca el sa stie si s-a speriat.De atunci a inceput sa se balbaie si abia in 2 ani a revenit la normal cu vorbirea.


Alina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_maryana spune:

Alina,
spune-mi, te rog, cum a procedat colega ta? A facut ceva deosebit sau lucrurile s-au rezolvat de la sine, in timp?
maryana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Diana mea are 2 ani si 9 luni, am fost la mare din 10 pana pe 16 iulie, cand ne-am intors a inceput sa se balbaie, l-a inceput ne-am amuzat, pentru ca si sotul meu e cateodata mai repezit si se mai balbaie, asta cand vrea sa spuna ceva repede, dar apoi ne-am gandit vca nu am facut bine ca ne-am amuzat, ca ea se balbaie numai la primul cuvant din fraza si atat. daca o pui sa repetefraza incet o spune corect.
au trecut doua sapt si vad ca deja nu prea se mai balbaie ca nu i-am mai data atentie deloc!

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

quote:
Originally posted by mama_maryana

Alina,
spune-mi, te rog, cum a procedat colega ta? A facut ceva deosebit sau lucrurile s-au rezolvat de la sine, in timp?
maryana


Maryana,colega mea l-a dus pe baietel si la NPI(neuro-psihiatrie infantila)si medicul ia zis ca nu are ce sa-i dea,copilul este sanatos,nu necesita tratament,se vindeca de la sine in timp.
A incercat sa elimine cauza care ia declansat balbaiala,(nu i-a mai facut dus,ca de la asta s-a speriat),nu l-a certat chiar daca mai facea cate o boacana,il ferea de situatii stresante si si-a revenit de la sine.Dupa 3 ani de cand s-a declansat balbaiala si-a revenit complet.


Alina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Maryana, eu am lucrat cativa ani ca logoped, inclusiv cu copii cu balbaiala si pot sa-ti spun cateva lucruri despre asta, desi unele s-au mai spus aici:

-la trei ani nici o tulburare de vorbire nu e trimisa spre tratament, pentru ca e considerata fiziologica, acestea trebuie doar urmarite cu atentie de parinti. La fel , exista o balbaiala fiziologica, care apare cam la 2-3 ani, cand copilul vrea sa spuna mai mult decat poate in mod efectiv (nu stapaneste atat de bine vocabularul ca sa poata sa exprime suficient de repede ceea ce vrea)

-exista intr-adevar situatii in care copilul se balbaie in urma unei sperieturi (am avut o fetita in tratament, care se balbaia de pe la 4 ani, dupa ce s-a speriat de un cal care s-a ridicat pe picioarele din spate). gandeste-te daca fetita ta a avut o astfel de sperietura, pentru ca, la un eventual tratament (desi eu nu cred ca e cazul) aceasta informatie va fi de folos terapeutului

-balbaiala, chiar si fiziologica poate fi accentuata, involuntar de anturaj prin atragerea atentiei asupra acestui lucru, prin cearta, etc. De asemenea situatiile stresante, care declanseaza emotii aceentueaza balbaiala. daca zici ca se balbaie mai mult in familie, trebuie vazut daca nu cumva exista ceva probleme de rezolvat (de obicei copii se balbaie mai mult in prezenta strainilor, pentru ca sunt emotiile mai mari)

-in concluzie, urmareste cum evolueaza balbaiala fetitei tale, in nici un caz nu-i atrage atentia, nu o certa din cauza asta, stai de vorba cu educatoarea despre asta, ca sa vezi cum se comporta fetita, din punct de vedere al limbajului in colectiv, si daca pana la patru ani nu dispare mergi la un logoped. Si daca e ceva ce poti sa faci cu ea este sa-i dezvolti simtul ritmului, cumpara-i o toba sau un metronom si inavt-o cantecele si poezii ritmate. Dar nu exagera cu exercitiile astea.

Sper ca te-am ajutat.

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput