Farmacia de garda

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

quote:
Originally posted by roberta04

Stimate Domnule Farmacist,
Acum am descoperit (cu bucurie) acest subiect si vreau sa te intreb daca imi poti recomanda ceva eficient pentru nasucul infundat al bebelusului meu de trei saptamani? Am incercat ser fiziologic, lapte, Nazomer, nici un rezultat! Copilul nu este racit, am fost la tanti doctor si zice ca e OK, dar ca nasul se infunda de la aerul uscat.
Multumiri anticipate!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabrielab_ro/album?.dir=/a949
Mamica super fericita + MATEI-GEORGE (23.08.2004)



daca nu ma-nsel,am mai vorbit pe prima sau a doua pagina despre nasuc infundat.
sincer, noi am mai "tras" cate un puf de Olynt pentru copii pe nas, desi pe el zice ca doar de la 2 ani.
dar nu exagerat.

eventual, poti sa pui un vas cu apa calduta, care sa mentina o relativa umiditate in incapereain acre doarme piticul.
evident, nici prea umed nu e bine.

Familia mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

1.va rog sa scuzati greselile, sint din cauza vitezei.
2.astept si alte intrebari, mai ales legate de medicamente si lucruri inrudite, poate mai putin legate de eventuale diagnosticari.
nu vreau sa "fur' din parcela colegilor medici.
sau faza cu plapuma.

3.daca dau numele unui medicament, va rog sa intelegeti ca NU FAC RECLAMA niciunuia, dar ar fi culmea si anevoios sa purtam un dialog unde sa folosim denumirea comuna internationala, si nu varianta comerciala, cunoscuta de toata lumea.


acestea fiind spuse, va urez noapte buna si somn usor, in special la piticii nostri.

ne mai "vedem" in weekend-ul viitor.
sper.


Familia mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

quote:
Originally posted by farmacist


glicerina aia a sta la o temperatura cam mare, dar nu cred ca a "patit" ceva. la ce o folosesti ?





Am gasit o reteta pentru calmarea tusei dupa bronsite trenante (ceea ce are Anca de vreo jumatate de an), in care se pun glicerina, galbenus de ou si suc de morcov. Din pacate n-am reusit sa-i dau acest sirop pentru ca a facut bubite de la ou.

Multumesc mult pentru raspuns.

Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samy spune:

Draga d-le Farmacist, indraznesc sa pun si eu o intrebare, multumindu-va anticipat pentru bunavointa pe care o aveti de a raspunde intrebarilor noastre. Mama mea de aproape 2 ani a facut un diabet zaharat tip II. Nu a putut lua medicamente alopate (Siofor) din cauza unei alergii pe care o are din tinerete, fapt pentru care i-am dat un supliment natural, numit Omega3, nu cel romanesc, altul. Am fost extrem de fericita sa vad ca, in timp, i-a scazut glicemia de la 355 la 127. Intrebarea mea este, daca pot sa-i dau si niste ulei de germene de grau cu vitamina E, care stiu ca e antioxidant si recomandat persoanelor dupa 65 de ani. Multumesc din suflet pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

Buna tuturor!
De o saptamana am avut dureri de mijloc mai mult de la spate spre partea dreapta spre burta.Am fost la medic(gineocolog) ieri (21.09-04) mi-a facut si o ecografie,totul e ok sanatos. Poate fi o infectie usoara ,mi-a recomandata tratament de 7 zile cu Amoxicillin-ratiopharm 1000 ,dar ce este acest medicament in ce fel de cazuri se recomnda Amoxicillin,care e rolul ei?????Numai bine si multe salutari!

Fabya
" Dragostea inseamna suferinta, si cum multi fug de suferinta, putini sunt cei care iubesc cu adevarat.''
http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/sella1be/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruprich spune:

Buna ziua domnule farmacist.
O rugaminte mare. Baietelul meu are 6 luni si are o problema cu nasul, mai exact polipii. I s-au prescris niste picaturi -Ser efedrinat, Hidrocortizon si Colistin (nu stiu concentratiile pentru ca nu inteleg ce scrie doctorul), care au fost excelente.I le-am administrat timp de trei zile acum cateva luni. Acum aflu ca nu se mai gaseste Hidrocortizon, iar lui alt gen de picaturi nu-si fac efectul.Am incercat cu Ser fiziologic, Pivalone, Ser eferdrinat, Mar, Capsule Karvol si degeaba.
Exista vreun inlocuitor pentru Hidrocortizon?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

quote:
Originally posted by Samy

Draga d-le Farmacist, indraznesc sa pun si eu o intrebare, multumindu-va anticipat pentru bunavointa pe care o aveti de a raspunde intrebarilor noastre. Mama mea de aproape 2 ani a facut un diabet zaharat tip II. Nu a putut lua medicamente alopate (Siofor) din cauza unei alergii pe care o are din tinerete, fapt pentru care i-am dat un supliment natural, numit Omega3, nu cel romanesc, altul. Am fost extrem de fericita sa vad ca, in timp, i-a scazut glicemia de la 355 la 127. Intrebarea mea este, daca pot sa-i dau si niste ulei de germene de grau cu vitamina E, care stiu ca e antioxidant si recomandat persoanelor dupa 65 de ani. Multumesc din suflet pentru raspuns.



ma bucur de progresul realizat de mama dvs, si ma declar si eu interesat de produsul amintit de dvs. oare cum am putea intra in posesia lui ?

in alta ordine de idei, orice diabetic diagnosticat trebuie sa aiba o discutie cu medicul diabetolog-nutritionist, in care sa-si stabilieasca cu claritate drumul de urmat de aici in colo.
ma refer in primul rand la alimentatie, dar si la eventuale tratamente medicamentoase ce pot interfera cu tratamentul pentru diabet, fie el insulino-dependent sau nu.

in mod normal, pe prospectul fiecarui medicament sau aditiv alimentar, de data mai recenta, trebuie specificat care sint contraindicatile, si daca e cazul, care este aportul de glucide.

in cazul descris de dumneavostra, nu cred ca poate fi altfel.

Familia mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

quote:
Originally posted by Fabya

Buna tuturor!
De o saptamana am avut dureri de mijloc mai mult de la spate spre partea dreapta spre burta.Am fost la medic(gineocolog) ieri (21.09-04) mi-a facut si o ecografie,totul e ok sanatos. Poate fi o infectie usoara ,mi-a recomandata tratament de 7 zile cu Amoxicillin-ratiopharm 1000 ,dar ce este acest medicament in ce fel de cazuri se recomnda Amoxicillin,care e rolul ei?????Numai bine si multe salutari!

Fabya
" Dragostea inseamna suferinta, si cum multi fug de suferinta, putini sunt cei care iubesc cu adevarat.''
http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/sella1be/my_photos




Amoxicilina este un antibiotic din grupa penicilinelor de semisinteza cu activitate bactericida. Este, ca sa zic asa, sora mai mica a ampicilinei, carei ii este superioara ca absorbtie. De aceea se poate administra si dupa masa, si la intervale de 8-12 ore.
Spectrul de actiune al amoxicilinei cuprinde bacterii Gram-pozitive (Staphylococcus spp., Clostridium perfringens, Erysyopelothrix rhusiopathiae, Streptococcus spp., Bacillus anthracis), Gram-negative (Escherichia coli, Pasteurella spp., Proteus mirabilis, Salmonella spp., Moraxella bovis, Fusiformis spp., Haemophilus spp., Actinobacillus spp., Actinomyces bovis).
Amoxicilina are o buna difuzibilitate in tesuturi si secretii, realizānd o concentratie superioara in plamān, rinichi, ficat, urina.
Eliminarea din organism se realizeaza pe cale renala si biliara

din ce am subliniat, cred ca ti-ai dat seama de ce medicul ti-a indicat acest medicament.
este un antibiotic "lejer", care se foloseste si in eradicarea bacteriei Helicobacter pilori, deci nu afecteaza aparatul digestiv.
Iar prin faptul ca se concentreaza la nivel renal, pe unde se si elimina, il face sa fie activ pe infectiile localizate la acel nivel.

Familia mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

quote:
Originally posted by ruprich

Buna ziua domnule farmacist.
O rugaminte mare. Baietelul meu are 6 luni si are o problema cu nasul, mai exact polipii. I s-au prescris niste picaturi -Ser efedrinat, Hidrocortizon si Colistin (nu stiu concentratiile pentru ca nu inteleg ce scrie doctorul), care au fost excelente.I le-am administrat timp de trei zile acum cateva luni. Acum aflu ca nu se mai gaseste Hidrocortizon, iar lui alt gen de picaturi nu-si fac efectul.Am incercat cu Ser fiziologic, Pivalone, Ser eferdrinat, Mar, Capsule Karvol si degeaba.
Exista vreun inlocuitor pentru Hidrocortizon?



iti recomand sa cauti in toate farmaciile fiole de hidrocortizon, poate mai gasesti .
fa-ti provizii, si du-te cu fiolele la preparat atunci cand ai nevoie.........

daca vei citi prima pagina, parca, vei vedea ca eu am atentionat vizavi de produsele companiei Biofarm, care isi va intrerupe un timp (inca nedeclarat) activitatea, pentru retehnologizare. Pe langa hidrocortizaon acetat suspensie, ei mai fac si siropurile de patlagina, expectorant, sirogalul, Caviturile etc.

in principu, Pivalone este tot un cortizon, asa ca ar trebui sa-si faca efectul.

s-ar putea ca medicamentul Colistin sa fie cel ce influenteaza in mod favorabil simptomatologia prichindelului tau.

oricum, cu picaturile in nas nu trebuie exagerat, riscul dependentei existand, chiar daca nu la cote mari.



off topic
1.va rog sa nu-mi vorbiti la persoana a treia.
2.va rog sa "rasfoiti" inainte de a posta o intrebare toate paginile acestui topic.
mai stii, poate gasiti raspunsul la intrebarea dvs.
va multumesc.

Familia mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruprich spune:

Multumesc pentru raspuns.
Inainte de a pune intrebarea am citit toate intrebarile si raspunsurile, insa nu era ceea ce cautam eu.O sa mai caut la farmacii hidrocortizon.
Pe prospectul de la pivalone, nu scrie, ca ar contine cortizon, dar poate nu am citit eu bine.
Inca o data multumesc!!!

Mergi la inceput