Farmacia de garda

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monu spune:

stimate dl. farmacist
revin cu o intrebare.
in ce conditii pot obtine gratuit clexane (pentru gravide si cu sindrom antifosfolipidic)fara de care nu pot tine sarcina? zilele trecute, spre stupoarea mea, o farmacista mi-a zis cu nonsalanta ca s-a primit un ordin conform caruia gravidele care lucreaza nu vor mai primi medicamente gratuite, asa ca, sa fac bine sa-mi aranjez ca pe reteta sa scrie somer!!
multumesc anticipat
monu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

draga monu acea farmacista e o imbecila. sa ma scuzati va rog dar asta este realitatea, prietena mea le ia gratuit si acum dupa nastere, dupa cum le-a luat si cand era gravida .
incearca sa ajungi in drumul taberei la farmacia de la 34.
garantat de acolo le iei.

cu drag andreea mami lui theo si florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

draga mami,
mii de multumiri pentru raspuns si info.
pupici
monu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

Draga domnule farmacist revin si eu cu o rugaminte.
daca aveti bunavointa de a va interesa ( in limita posibilitatilor bineinteles) daca cumva la vreo farmacie din Bucuresti se elibereaza gratuit bromchovaxom? stiu ca de fro 2 ani a iesit de pe lista de gratuitati, dar fetele afirma ca l-au luat gratuit din arad si harghita parca.

va multumesc din suflet

andreea mami lui theo si florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Stimate Domnule Farmacist,
Acum am descoperit (cu bucurie) acest subiect si vreau sa te intreb daca imi poti recomanda ceva eficient pentru nasucul infundat al bebelusului meu de trei saptamani? Am incercat ser fiziologic, lapte, Nazomer, nici un rezultat! Copilul nu este racit, am fost la tanti doctor si zice ca e OK, dar ca nasul se infunda de la aerul uscat.
Multumiri anticipate!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabrielab_ro/album?.dir=/a949
Mamica super fericita + MATEI-GEORGE (23.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Multumesc mult Alina!!!
si eu stiam ca in anul trecut nu era gratuit dar aflasem ceva, cum ca ar fi acum inclus pe lista de gratuitati si nu eram sigura!!!

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

quote:
Originally posted by vlada

quote:
Originally posted by ione

Multumesc pentru raspuns.

Cit costa vaccinul Vari-lix?

Concediu placut.

Ionela, Maria & Elena

icraciun



Costa 1.050.000 lei

Andreea si Vlad



Scuze pentru intarziere, voi incerca sa raspund o datat pe saptamana, in week end, deoarce se pare ca timpul nu mi-e amic, cel putin in perioada asta.

pretul de luna august-septembrie e 693255 lei + Tva (9%) + adaosull farmaciei.

Familia mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

quote:
Originally posted by iubibubi

Cristi,
in primul rand, felicitari pt. initiativa si ajutor!

am o intrebare legata de nidoflor. mai exact, cortizonul din compozitie:
- poti sa-mi spui, te rog, din ce clasa de potenta face parte (slab, mediu, puternic etc.)? in procentajul in care se gaseste in crema, nidoflor-ul poate fi considerat mai puternic sau mai slab decat o crema cu hidrocortizon 1%, de ex.? sau cu ce alta crema poate fi "sinonim" acest nidoflor?
- mentionai in raspunsurile anterioare legate de aceasta crema ca e importanta cantitatea si timpul de utilizare si ca, daca se tine cont de asta, cortizonul nu ar avea efectele cunoscute (subtierea pielii, probleme cu luatul in greutate etc.) asupra organismului. poti sa-mi spui, te rog, care ar fi cantitatea si timpul "ideale" pt. a evita aceste efecte?

baietelul meu (19 luni) este diagnosticat cu dermatita atopica si folosim aceasta crema.

multumesc mult!!!

I.&www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi" target="_blank">Andrei



nidoflorul contine, pe langa nistatin si neomicina, triamcinolon acetonid, corticoid cu potenta moderata. totusi, e ceva mai puternic decat hidrocortizonul.
exista o crema, Panderm, care ar fi aproximativ "sinonima" sau achivalenta.
sincer nu stiu dac ala ora asta se mai importa.

cat despre cantitate si perioada de administrare, banuiesc ca medicul care ti-a indicat acest tratament are experienta necesare sa dozeze in mod optim cele doua.
eventual, se pot face mici pauze intre administrari......

Familia mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

quote:
Originally posted by diana904

Buna Cristi.
Am sa profit si eu de bunavointa ta pentru a-ti cere sfatul. BAietelul meu, Tudor in virsta de 3 ani a facut de-a lungul timpului mai multe bronsiolite (vreo 6), ultima oara, in aceasta primavara. A facut tratamentul in spital, antibiotice, miofilin, etc si aerosoli, apoi am continuat acasa cu puffuri cu Ventolin si Becotide. De atunci ia zilnic Ketof. Medicii au spus ca are o reactivitate bronsica marita, prin urmare la el orice raceala da astfel de complicatii. Am vazut ca ai recomandat Andreei (mamicaluitheo) cresterea imunitatii. M-ar interesa concret, ce medicament, vitamine sau ce anume ar trebui folosit, incepem gradinita, vine vremea rea as vrea sa fim pregatiti
Multumesc mult de tot!



asupra acestui subiect voi reveni, poate chiar saptamana viitoare, deoarce si noi sintem interesati sa facem ceva pana la venirea iernii.
de remarcat e faptul ca piticii de peste 6 luni se pot vaccina cu antigripal!

crd ca la voi ar merge mai bine Broncho-vaxom, dar doar la indicatia medicului....
oricum, subiectul este interesant si sper sa am timp sa-l detaliez pana in week end-ul urmator.

Familia mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

quote:
Originally posted by adameasca

quote:
Originally posted by ione

De fapt m-ar interesa ce medicamente ar trebui sa am in casa - trusa prim ajutor pentru copii?


Multumesc.
Ionela, Maria & Elena


icraciun



Ionela, eu am in casa in caz de urgenta:
- nurofen
- calpol
- siroape de tuse (Ambroxol, Mucosolvan, Stodal)
- supozitoare (glicerina, paracetamol, algocalmin)
- un antibiotic (acum am Ampicilina)
- smecta
- fenobarbital (in caz de pusee mari de febra)
- romergan (l-am folost de vreo cateva ori in caz de nopti extrem de agitate cauzate de eruptia dentara)
- o fiola de algocalmin tot pentru febra
- electrolyte de la Humana, care-s saruri de hidratare

si cam atat...

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii



lista in principiu e corecta, sint curios de unde ti-ai procurat Romergan sirop (care la ora actuala nu se mai prea gaseste, Biofarm-ul fiind in retehnologizare) si fenobarbital, mai precis cum ???
adica cu sau fara reteta ??

inca o precizare mucosolvan = ambroxol
sau, mai corect, mucosolvan junior = ambroxol (15mg pe o lingurita)

aa, si am uitat, valabil si pentru raspunsul anterior, unii mai ziceau ca se poate pune in ceai, 1/2 de fiola de vitamina c, pentru cresterea imunitatii si tratarea guturaiului.

eu unul as mai pune si un leucoplast, comprese sterile, fasa si, bineinteles, alcool sanitar pentru dezinfectie, deorece rivanolul, si mai ales, apa oxigenata nu-si pastreaz aproprietatiile dezinfectante prea mult timp.
si de ce nu, valabil pentru toata familia, un Oximed spra l bioxiteracor) in caz de arsuri de orice fel. merge si ca dezinfectant.

Familia mea

Mergi la inceput