Sfaturi constipatie

Sfaturi constipatie | Autor: Brinnie

Link direct la acest mesaj

Va rog mult sa ma sfatuiti si pe mine.Fetita mea are 1 an si 10 luni si de cand o stiu este constipata.Cat a fost pui a mers faza cu termometrul si supozitoarele cu glicerina.Cand s-a facut mai maricica nu le-a mai acceptat. Dr.ne-a dat tot soiul de medicamente(Duphalac si Debridat) si acum am ajuns ca fara medicamente nu iese afara.Si chiar si asa, trebuie sa i le dau alternativ, pentru ca dupa 1-2 saptamani organismul se obisnuieste si nu mai reactioneaza.Am incercat vreo trei zile sa nu-i mai dau doza si era sa ajungem la clisma.
Am incercat si sucuri(dar aici marea problema este ca nu le vrea - nu vrea sa manance fructe),sau miere cu lamaie.
Am intrebat dr. daca nu se poate face nimic - raspuns invariabil - "e prea mica"(este adevarat ca i-a facut coproparazitologicul,care a iesit Ok).Sunt disperata!in primul rand ca nu mi se pare normal ca un copil de nici 2 ani sa fie dependent de medicamente, sa nu existe nici un examen care se poate face si sa se mai si chinuie pe deasupra.
Sunt hotarata sa merg si la alt pediatru, dar nu stiu nici unul in care sa am incredere. Pediatrul pe care il avem mi-a fost recomandat cu surle si trambite,dar stiti si voi cum este cu pomul laudat...
Daca aveti vreo idee de medic sau remedii...
nnie, Karina si Victor(cel mai nou membru al trupei)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana-oana spune:

legume, fibre (cereale integrale- se gasesc la plafar), ceaiuri pt copii, iaurturi, lapte batut, compot de prune - cel mai eficace sau alte compoturi de fructe, multe lichide, chiar si apa plata. cred ca trebuie sa umbli la alimentatie, elimina bananele, orezul, morcovii, tot ce o poate constipa.
Sanatate multa!
Oana si Ana (25 oct. 2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Si eu zic ca doar prin alimentatie se poate regla!
Cred ca treci prin clipe de cosmar , am prieteni care au un baietel de 2 ani si 3 luni care au mers la spital si i-au facut clisma,era copilul constipat de 3 zile!Are exact aceleasi simtome!
Iaurtul , laptele poate fi de ajutor,asociat cu fructe , poate , poate !
I-mi pare tare rau pt. puiutul tau!Sanatate multa si mai scrie-ne ,vesti bune de data asta!

Roxi si bb Rares 9. april.2002
http://ca.f2.pg.photos.yahoo.com/saracutionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

...si cat mai multa miscare.

Cu respect,
Florin

Choose life

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

Si noi avem aceeasi problema, e un stres continuu. Cit am alaptat (un an si trei luni), nu mi-am facut probleme, stiam ca e o falsa constipatie. Dar pe urma am constatat ca, desi avem grija mare la alimentatie - piine integrala, sucuri de fructe si legume, iaurt, lichide, miscare - copilul e constipat permanent. Bea foarte mult lapte si am tot dat vina pe asta. Oare o fi adevarat sau e o legenda faptul ca se constipa de la laptele mai gras? Oricum, singurul remediu care pare sa mai ajute este ceaiul laxativ de la Plafar, dar nu vreau nici s-o fac dependenta de asta. Am auzit si pareri ca asta ar fi structura, nu prea ai ce face - toata viata suc de prune!!!

gabi & alisia (22 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

si noi am trecut prin dinastea, si uneori inca mai trecem, dar sper sa fie tot mai rar.
o doctorita din rominia ne-a recomandat 2 lingurite de tarite dimineata in iaurt, si seara la 17 cite 15 ml de ulei de parafina de la farmacie ( asta 3 luni de zile).si bineinteles, sa reinvatam reflexul de defecatie, ca de frica nici nu vroia sa lase.
tairte inca nu am luat, am vazut ca se cam constipa chiar si de la cereale dimieata, asa ca de o vreme nu ii mai dau nici macar fulgi cereale.
dr. nu era prea incintata de lactuloza, pentru ca trage apa din intestin. deci trebuie sa bea f. mutle lichide.totusi, si noi am luat ca fara asta nu mergea.dr spock spune ca lactuloza trebuie luata cel putin 1 luna incontinuu, ca copilul sa uite frica de kk.
daca zici ca are asta de cind era mica,poate ar trebui sa o vada si un chirurg pediatru pentru un tuseu rectal sa excluda o cauza locala.
noi acuam bem uleiul asta, aici in germania si-o dat ochii peste cap farmacista cind i-am cerut asa ceva.. da ce sa fac, stim prin ce am trecut, si nu se scapa asa usor de fricile astea.
o alta idee de-a deptul salvatoare la noi a fost sa ii fac fructele cu blenderul, ca pentru bebelusi. nici Nathan nu minca fructe, insa de cind ii fac asa, se simte o dieferenta uriasa°!voi ati incercat asa?
ii fac zilnic ( in principiu) 1 para, juamte de mar,2 caise si 1 piersica. ii pun si 2 biscuiti in el, si mininca f. bine. poti pune cirese, astea ajuta mult.
da, si supa in fiecare zi,si in farfuria lui pun 1 lingura de ulei nefiert, din sticla. cica si asta ajuta.
morcovii cruzi sint iarasi buni pentur asta .
redu portia de lapte integral la 300 ml pe zi, eventual da o vreme degresat, apote ajuta si asta. noua ni-i s-a zis sa mincam iaurt cit poate. din cel natural cu bifidus.
mai sint subiecte si mai vechi despre constipatie, daca o sa am timp le caut. acuam trebuie sa plec la joaca!
va dorim sanatate si sa treaca perioada asta cit mai repede!
cu drag, ana
are cumva si iritatie la fundulet?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaF spune:

ceai de musetel, suc de portocale, suc de ananas, piure de caise + ananas - inmoaie scaunul,

Nicoleta si bb Andrei Catalin

http://community.webshots.com/user/andreicatalin
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brinnie spune:

Multumim mult !
Ana, iritatie la fundulet nu are.Insa tot timpul imi arata ca o doare.
Cu fructele este un intreg calvar - pur si simplu le refuza.Trebuie sa fie ea in cine stie ce dispozitie nemaipomenita ca sa le manance fara urlete.Daca insist, varsa.Ciorbe, supe, mananca. Miscare face, alearga de zici ca-i ard talpile,joaca fotbal cu tata ca un baietoi.
O sa incerc si reteta cu tarate si ulei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenB spune:

Sucul de portocale sau de piersici este laxativ. Iarasi poti incerca iaurt cu fulgi de ovaz...la noi dadea rezultate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Sucul de portocale, lamiia constipa!
Incearca brocoli, conopida sau varza astea nu numai ca sint laxative dar protejeaza si peretii colonului. Supa de varza face minuni cica!
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joe spune:

quote:
Originally posted by lizuca

Oare o fi adevarat sau e o legenda faptul ca se constipa de la laptele mai gras?

gabi & alisia (22 luni)



Din experienta noastra si plimbatul nostru pe la medici - e legenda!
Adica fetita mea - de 1 an si 7 luni - bea cam 1,6 - 1,8 litri de lichide pe zi - si daca toata cantitatea ar putea fi numai de lapte - ea ar fi foaaarte multumita. Daca ii dau insa mai mult de 1l de lapte pe zi - eu ii dau inca intergral - e explozie in pampers. Doctorul mi-a explicat ca asta e din cauza ca e prea micuta ca sa poate digera corect o asemenea cantitate de lapte si de aici se trage.
Dar e drept ca mi-a recomandat ca dupa 2 ani sa trec pe lapte degresat.

Revenind la problema cu constipatia - din ce am invatat cand trebuia sa ma tratez eu - un colon lenes se poate - cu rabdare - educa.
E drept ca puiutii vostri sunt mici - insa daca nu insistati acum - va fi mult mai tragic mai tarziu (sora mea la 27 de ani nu doar ca e dependenta de medicatie - dar de cele mai multe ori nu mai are efect si singura solutie ramane clisma). Desi era mare cand eu ma chinuiam sa scap de asta si am incercat sa o conving si pe ea - nu a avut rabdare sa urmeze toata distractia pana apareau rezultate - insa acum e hotarata sa mai incerce o data.

In afara alimentatiei - pe care au pomenit-o fetele mai sus - si miscare - iar foarte importanta - am invatat la un curs de medicina naturista tinut de medicul Stanga (sau Stangaciu?) din Constanta ca energia din corp circula pe diversele meridiane la anumite intervale - iar in colon este maximum de energie intre 5-7 dimineata. Poate suna ciudat - insa daca e cineva pe forum care poate confirma asta - chiar il/o rog sa o faca.
Ideea e sa gasesti un stimulent la care organismul sa reactioneze (un pahar cu apa normala pus cu miere cat suporta de dulce de seara - si baut dimineata pe stomacul gol, suc de prune, la fel la unii merge si mai bine apa indulcita cu miere in care s-au pus prune uscate de seara - iar dimineata se bea apa si se mananca si prunele ) - si incercat in fiecare dimineata - cat mai aproape de intervalul precizat - sa aiba scaun. Nu trebuie renuntat - cam intr-o luna maxim de la regimul asta matinal - ar cam trebui sa apara primele rezultate. Ce e bun in toata povestea asta - e ca o data "disciplinat" colonul - se formeaza cumva si reflexul - si in fiecare dimineata - in apropierea intervalului pomenit - copilul va avea scaun. Dar iar e posibil ca stimulentul sa ramana de baza - insa apa cu miere, sau sucul de prune sau la ce va reactiona sau ii va place ei - nu sunt nici pe departe atat de grave ca o constipatie cronica.

Sper sa ajute!

Mergi la inceput