Dr. TUTUNARU

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns renatte spune:

M-am programat saptamana viitoare la dr. Tutunaru pentru o amniocenteza. Ati mai facut careva dintre voi asa ceva? Cat de periculos este pentru bebe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crina R spune:

Buna Renatte,

Eu mi-am facut amnioscenteza la dr Albu la Giulesti si apoi amnioinfuzie la dl. dr. Tutunaru. Din pacate sarcina mea s-a oprint in evolutie, insa fara legatura cu procedeele de mai sus. Atat in timpul amnioscentezei cat si al amnioinfuziei bebe a fost OK.

Cate ceva despre amniocenteza:

"Amniocenteza consta in extragerea unei cantitati mici din lichidul amniotic care inconjoara fatul din uter. Procedura se efectueaza intr-un spital de obstretica si ginecologie cand varsta sarcinii este de 16-18 saptamani.
Inainte de aplicarea acestui proceduri medicul efectueaza o scanare ecografica(ultrasonograma) care va releva imagini despre uter, placenta, lichidul amniotic si fetus. Dupa vizualizare medicul va introduce un ac extrem de fin, strabatand peretele abdominal al femeii, in uter, si va preleva aproximativ 20 ml de lichid amniotic. Aceasta etapa dureaza doar cateva minute. Dupa prelevarea probei se efectueaza o noua verificare ecografica. Apoi tuburile continand proba sunt inchise ermetic, marcate cu grija si trimise la laborator pentru testare.

Cat de sigura este amniocenteza?
Amniocenteza a devenit o metoda de rutina la inceputul anilor 70. De atunci s-au efectuat amniocenteze in milioane de sarcini.

Amniocenteza nu este total exceptata de riscuri.

Pierderea sarcinii
Este riscul cel mai grav al amniocentezei. Marimea riscului este greu de apreciat deoarece unele sarcini se pot termina prin avort spontan. Se considera ca avortul consecutiv amniocentezei se produce in 0,5% din cazuri. Practicate mai precoce(inainte de saptamana 15) amniocenteza este urmata de avort in aproximativ 1 % din cazuri.

Sangerarea sau pierderea de lichid prin vagin
Aceste simptome apar la aproximativ 1% din femeile carora li s-a practicat amniocenteza si nu conduc de obicei la pierderea sarcinii. In cazul in care se produc, pacienta este sfatuita sa apeleze la medicul ginecolog.

Infectie
Amniocenteza se practica in conditii de maxima asepsie, de aceea infectia dupa amniocenteza este foarte rara.

Ranirea fetusului
Deoarece ecograful ofera medicului informatia exacta a localizarii fetusului in uter, riscul ca acul sa atinga fetusul este extrem de redus.

Probleme de Rh
Daca o femeie care face amniocenteza este Rh negativa iar tatal copilului Rh pozitiv, atunci ea trebuie sa-si masoare titrul anticorpilor antiRh iar in cazul in care acesta este crescut va trebui sa se practice desensibilizarea."


In concluzie amnioscenteza prezinta cateva riscuri, insa sunt sigura ca daca Dr Tutunaru ti-a recomansat-o si mai ales daca el iti va face procedura totul va fi OK.

Important este sa ai incredere in el.


SUCCES si sper ca amnioscenteza si REZULTATELE ei sa fie OK

Crina

PS: daca mai ai intrebari spune-mi ce vrei sa mai sti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns renatte spune:

Crina, merci mult de raspuns.
Imi pare tare rau de bebeul tau. Sincer. Cred ca a fost ingrozitor.
Voiam sa stiu daca dr. Tutunaru se pricepe la asa ceva. Am auzit ca e o procedura foarte speciala si nu sunt multi care se "baga" sa faca asa ceva. Nu as vrea sa risc. Desi el mi s-a parut tare bine pregatit si parea foarte confident in ceea ce urmeaza sa faca.
Tu de ce ai facut amniocenteza? Si amnioinfuzia in ce consta si care sunt motivele pentru care ai facut-o? Trebuie sa fac si eu asa ceva?
Te rog sa imi spui si mie, sunt foarte speriata.
Iti multumesc mult si te sarut,
Renatte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crina R spune:


Renatte,

Eu am facut amnioscenteza ptr ca la ecografie (21 saptamani) s-a constatat un retard in evolutie al bb-ului de cca 3 saptamani + oligohidroamnios (aveam putin lichid) si mi s-a recomandat (de catre Dr Albu) sa-mi fac amnioscenteza ptr a putea vedea daca fatul nu are probleme genetice.
Din pacate inainte de aceasta procedura nu l-am consultat si pe dr Tutunaru si in urma amnioscentezei (care a fost facuta in conditii de oligohidroamnios) am ramas fara lichid de tot.
Nu mai aveam alte solutii asa ca Dr Tutunaru mi-a facut amnioinfuzie (mi-a injectat ser fiziologic in uter ptr a putea inlocui lichidul amniotic pe care nu il mai aveam).

Avand in vedere ca Dr Tutunaru iti va face amnioscenteza sunt sigura ca nu te va lasa fara lichid si daca va fi nevoie iti va introduce ser fiziologic in locul lichidului pe care ti l-a scos.

In ceea ce priveste priceperea Dr Tutunaru la acest fel de proceduri eu nu am nici o indoiala. Gandeste-te ca mie mi-a introdus lichid in conditiile in care placenta era aproape lipita de copil (ptr ca nu mai aveam lichid de loc) si dupa amnioinfuzie bb a fost OK.

Important este sa stai relaxata in timpul procedurii (cat se poate) iar daca ti se pare ca te doare f tare roaga-l sa-ti faca o anestezie locala (mie mi-a facut la un moment dat).

Nu trebuie sa fi speriata, amnioinfuzia nu este cine stie ce procedura foarte complicata - in strainatate este o analiza standard ptr femeile care depasesc 30 ani.

Tie de ce ti-a recomandat amnioinfuzie?


Mult SUCCES,

Crina

PS: scuza-ma ca ti-am raspuns asa tarziu dar nu am internet decat la servici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crina R spune:

Sper ca nu ti-am raspuns prea tarziu, daca ti-ai facut deja amnioscenteza tine-ne le curent - a fost OK?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns renatte spune:

Crinuta,

Mercic din nou de raspuns. Sunt mult mai linistita acum. Si eu auzisem de Albu dar am preferat sa ma duc la dr. Tutunaru, care mi-a inspirat o mai mare incredere. Albu parea prea rutinat si plictisit (plus ca am auzit si ceva povesti nu prea la locul lor despre el si despre reliabilitatea rezultatelor sale).
Mie nu mi-a recomandat Tutunaru sa fac amniocenteza, vreau eu s-o fac intrucat am avut anul trecut o problema in sarcina si chiar nu as vrea sa se mai repete (triplu test si echo super-ok dar copilul avea Down). Asa ca l-am contactat si l-am rugat sa-mi faca asta.
Aha... Deci amnioinfuzia asta inseamna... Trebuie ca omul acesta sa aiba ceva nerv (si pricepere) sa incerce sa intre cu acul intr-un spatiu care, dupa cate am inteles eu de la tine, nici nu mai exista aproape.
Eu maine sau poimaine am sa fac amniocenteza.
Desigur ca o sa va tin la curent cu ce o sa se intample.
p.s. Cred ca voiai sa spui ca amniocenteza e o procedura simpla in occident, nu amnioinfuzia. Din cate am citit ieri pe internet, nici acolo nu sunt multi care fac amnioinfuzie.
Sa-mi tineti pumnii.
Renatte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina constantin spune:

Renatte, iti tin pumnii! Si eu sunt pacienta dr. Tutunaru, ai incredere ca va fi bine!
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crina R spune:

Ai dreptate - despre amnioscenteza spuneam ca e o analiza de rutina in strainatate

In alta ordine de idei analiza lichidului amniotic unde o vei face? Am inteles ca exista 2 laboratoare: Genetic Lab (laboratorul dr-ului Albu) si Laboratorul de genetica de la Parhon.

In orice caz ITI TINEM PUMNII, BAFTA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:

Renatte, Sa ai mare incredere!
Nu stiu daca exista vreun doctor mai bun! Crede-ma stiu ce spun! Sa nu ai absolut nici o emotie si poti sa stai atat de linistita , sa nu ai absolut nici o grija! Nu te idoi nici o clipa !

Unde ai facut tu echo anul trecut? Ca m-ai cam speriat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameron spune:

am o rugaminte mare: stiti cumva cand va fi dr. Tutunaru de garda? Eu sunt din Ploiesti si nu pot ajunge dimineata. Va multumesc!

Mergi la inceput