Dr. TUTUNARU

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Stiti cumva, domnul dr Tutunaru colaboreaza cu o echipa de FIV?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina constantin spune:

Buna fetele!
Madalina, din pacate nu stiu ce sa-ti raspund. Cel mai bine da-i un telefon, sau un mail in care sa-ti expui problemele. Cu siguranta iti va da un raspuns!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Salut!
Sunt si eu nou-venita si am nevoie de un sfat, poate cineva s-a mai confruntat cu problema asta: am luat in a 10-a zi de sarcina Zanocin, un antiobiotic pentru anexita. Nu stiam ca sunt insarcinata, am avut o sangerare si am fost convinsa ca nu ramasesem gravida. Am aflat la 6 saptamani de sarcina, si 2 doctori mi-au spus sa renunt, iar al treilea ca daca tin sarcina o fac pe riscul meu. Imi doresc tare mult acest bebe, asa ca am ales sa-l tin. Deocamdata totul e ok, si imi doresc din tot sufletul ca bebele meu sa fie sanatos. Dar stie cineva cam ce se inatmpla daca iei Zanocin pe sarcina? ma refer din experienta proprie, pentru ca Zanocinul nu este acceptat in sarcina pt ca nu este testat, asa ca ma deocamdata nici un doctor n-a putut sa-mi dea vreun raspuns cu privire la eventualele efecte.
Am scris la acest subiect pentru ca, indemnata de parerile bune pe care le-am citit despre dr Tutunaru, ieri am fost la el pentru un sfat (doctorita mea m-a pus sa fac triplu test si apoi amniocenteza, desi am 29 ani, cica pentru a vedea daca Zanocin-ul a dat cumva malformatii genetice - o prostie, am inteles, nici un medicament nu are cum sa dea malformatii genetice, ele tin de bagajul genetic.) M-a indrumat la o ecografie la dr Iosup. Am citit despre dr Iosup tot aici pe forum ca e un doctor f bun, asa e?

Multumesc frumos,

Andira si BB 19 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina constantin spune:

Buna Andira! Sarcina usoara si bb sanatos!
Da, dr. Iosup este un dr. ft. bun...ca si dr. Tutunaru, de altfel. mergi la Iosup si fa ecografia, pt. a-ti linisti temerile.
Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Multumesc frumos Alina de incurajari!
Sper sa fie totul ok.
Noroc ca am fost ieri la dr Tutunaru, mi-a dat si mie sa iau niste vitamine, doctorita mea nu mi-a dat sa iau nici macar acid folic, care am inteles ca se ia chiar dinainte de sarcina.
Mi-a placut de el, abia astept consultatia viitoare! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

quote:
Originally posted by andira

Salut!
Sunt si eu nou-venita si am nevoie de un sfat, poate cineva s-a mai confruntat cu problema asta: am luat in a 10-a zi de sarcina Zanocin, un antiobiotic pentru anexita. Nu stiam ca sunt insarcinata, am avut o sangerare si am fost convinsa ca nu ramasesem gravida. Am aflat la 6 saptamani de sarcina, si 2 doctori mi-au spus sa renunt, iar al treilea ca daca tin sarcina o fac pe riscul meu. Imi doresc tare mult acest bebe, asa ca am ales sa-l tin. Deocamdata totul e ok, si imi doresc din tot sufletul ca bebele meu sa fie sanatos. Dar stie cineva cam ce se inatmpla daca iei Zanocin pe sarcina? ma refer din experienta proprie, pentru ca Zanocinul nu este acceptat in sarcina pt ca nu este testat, asa ca ma deocamdata nici un doctor n-a putut sa-mi dea vreun raspuns cu privire la eventualele efecte.
Am scris la acest subiect pentru ca, indemnata de parerile bune pe care le-am citit despre dr Tutunaru, ieri am fost la el pentru un sfat (doctorita mea m-a pus sa fac triplu test si apoi amniocenteza, desi am 29 ani, cica pentru a vedea daca Zanocin-ul a dat cumva malformatii genetice - o prostie, am inteles, nici un medicament nu are cum sa dea malformatii genetice, ele tin de bagajul genetic.) M-a indrumat la o ecografie la dr Iosup. Am citit despre dr Iosup tot aici pe forum ca e un doctor f bun, asa e?

Multumesc frumos,

Andira si BB 19 sapt



Eu am facut o radiografie dentara, + mult Piafen+ algocalmin..si bb nu a avut nimic!
Au fost dr care mi-au spus sa renunt, dar nu am facut-o. Baga o cautare pe net despre Zanocin, gaseti studii recente, eu asa am facut.
Apoi, e o lege, daca in primele 2 sapt, daca se intampla ceva, ori pierzi sarcina, ori o pastrezi si fatul nu e afectat.
Fa ce-ti spune inima, sunt multi dr de moda veche care pt orice chestie iti recomanda avortul, pe motiv ca ei nu-si asuma riscul!
Daca tu te crezi in stare sa ti-l asumi, fa-o!
Si apoi, exista in mediu atatia factori teratogeni, cine stie in ce masura ne pot ei afecta?
Eu zic sa faci ce-t ispune inima!
Pupici,
Gio si Taisia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Andira pe la ce ora ai fost la medic ieri ca poate ne-am intalnit pe-acolo Eu am fost de pe la 7 pana pe la 8:30 seara.
In ce priveste ecografia la Iosup du-te cu incredere ca e foarte bun si daca este ceva in nerelgula am inteles ca te trimite el si la alt ecografist sa te vada.
Bafta multa!

Andreea
Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Gio, doctorita la care am fost pana ieri (ca nu ma mai duc la ea!) nu credea ca o sa trec de primul trimestru. Nu mi-a zis in fata, dar de fiecare data cand ma duceam (si vreo 2 luni m-am dus aproape saptamanal) imi zicea ca daca am sangerari sa o sun de urgenta. Acum avem 19 sapt, bebe zburda, si in afara de indoiala asta, in rest toate au iesit ok.
Au fost momente, timp de vreo 2-3 sapt, cand bebe avea 16-18 sapt, cand n-am stiut ce sa fac, si la un moment dat era sa renunt. Apoi, la ecografie totul a fost ok, si am zis ca merg mai departe.
Abia astept sa o vad.
Androix, ieri am fost mai devreme, parca pe la pranz, dar poate ne vedem data viitoare :)

Stie cineva daca alfa-feto proteina la limita inferioara semnifica ceva? Ceilalti 2 indicatori din triplu test au iesit ok, si dr Tutunaru mi-a zis ca n-are sens sa fac amniocenteza.

Multumesc, Andira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

In momentul in care am hotarat ca pt noi radiografia nu are nici o relevanta, nu ne-am mai gandit, pur si simplu!
Stai linistita cu triplu test, ca e o tampenie! Am vazut cazuri carora le-a iesit o probabilitate mare ca bb sa aiba probleme si sunt ok!
DR Tutunaru e f bun, mergi pe mana lui!
Pupici,
Gio si Taisia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nique15 spune:

Stie cineva cand mai este de garda dl. dr. Tutunaru?


Ioana

Mergi la inceput