BB in avion???

BB in avion??? | Autor: ana-oana

Link direct la acest mesaj

e pre adevreme sa plec cu Bebusha Ana (1 an si 8 luni) in concediu in strainatate?? cu avionul ?? a mai fost cineva? ce trebuie sa fac? ne-am gandit sa nu aruncam banii pe fereastra pe litoralul nostru (am fost deja in 2 weekenduri si ne-am intors plini de nervi, in schimb bebusha a fost foarte bine si incantata) si ne-am gandit si ca vremea pe alte meleaguri e mai prietenoasa (ca sa nu mai spunem de servicii- am chelutit intr-un weekend 10 milioane si nici macar n-am intrat in apa) Ce ati facut voi ccand ati plecat cu bb in avion?

Multumesc
Oana si Ana (25 oct. 2002

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Am fost eu acum 1 luna. In Turcia. Puiul meu avea 1 an si 5 luni si nu era cel mai mic din avion.. A fost super. In timpul zborului a dormit atat la dus cat si la intoarcere. Am ales un complex all inclusive specializat pt. copii cat mai aproape de un aeroport si am cerut si transport privat pana la hotel - eram mai multi si nu a fost prea scump. Astfel incat am facut 1 ora si 45 de zbor si 30 min de la aeroport la hotel. Cu copii - erau mai multi- a fost totul OK. Nu au avut vreme sa se plictiseasca, au fost chiar fff incantati si de atunci povesteste numai de avioane.
Sa stii ca merita sa mergi... pe acolo oamenii stiu sa faca turism. Mi-a parut rau ca am luat o singura saptamana - biletul.

Distractie placuta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Eu am emigrat cand Matei a avut 6 luni!!! Si nu a fost nici o problema ... cu un zbor de 8 ore jumate. Am cerut bassinet pentru bebelash si a dormit puiul neintors pana in Montreal. De aceea eu spun ca nu e nici o problema sa zburati cu avionul, langa noi mai era o fetita de vreun an jumate-doi, care iar a fost destul de cuminte, a mai plans putin pana a adormit, dar in rest a fost OK. Toti bblashii din avionul nostru au avut baby bassinet ... cere si tu sa vi se dea unul, e foarte comod.

http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Anne a mers cu avionul 12 ore(cu o escala)la 11 luni, nici nu mergea bine in picioare. a simtit presiunea la schimbarea de altitudine, dar in rest a fost ok.
nu s-a plictisit pt ca si-a facut prieteni dintre oamenii mari in avion. initial noi am cumparat un scaunel special pt ea in avion, dar este inutil deoarece se incalzeste in el. singura mea recomandare este sa cumparati loc si copilului!!!! o sa vedeti voi de ce!(spatiu, temperatura, miscare)
bineinteles ca merita sa mergeti afara, chiar si pana in Bulgaria!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

noi am plecat din tara cand Mihnea avea 5 luni juma,am cerut patut special pentru el, la loc ne-am gandit ca era prea devreme, el nestand atunci inca in fundulet.Drumul nostru a durat cam 12h cu escala de 5h in Amsterdam, deci iti dai seama.Mihnea a dormit numai la decolare/aterizare si in aeroport.In avion a trebuit sa ne plimbam cu el in brate, omuletul fiind mai curios din fire.Pana la urma a fost ok, si banuiesc ca voi nu plecati asa departe, asa ca...,vacanta placuta si soare mult.

Nicoleta si Mihnea (acum 10 luni si 3zile)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

Eu pot sa ma laud cu ea ca am mers de mai multe ori, la 6 luni,
14 luni si 16 luni.(in una din dati singura la un drum de 16 ore)

Nu ai dece sa-ti faci griji cu presiunea in urechi.
Iti programezi ca in timpul decolarii si aterizarii sa-i dai ceva sa morfololeasca, biberon daca mai obisnuieste sau ii dai cu paiul.

Foarte bine te-ai gandit sa mergeti si in alte locuri.
Experientele noi ii dezvolta si pe ei si in plus sunt mult mai linistiti ca e totul nou.
Noi tocmai ne-am intors dintr-o insula tropicala.
A fost obositor sa impachetez totul inainte de plecare.

In rest la hotel am intrebat de la bun inceput daca au Baby Bed.A fost foarte safe dormeam si eu noaptea fara grija.
Ne-am luat un carut sport la mine, care a servit si de scaun de masa.

Mesele i le-am dat mai mult in camera. de la restaurant a servit doar orez. Eu inca-i mai dau formula asa ca necesarul de minerale si vitamine era asigurat.

La mesele noastre care durau mai mult de o ora o schimbam din carut in scaunulde masa pt copii si se mai juca cu creioane, stickere,
sau servetele.

Pot sa spun ca am avut o vacanta placuta daca omit impachetarea, eu
urasc sa fac bagaje.


Plimbatul in sine cu avionul i-a placut foarte mult.
Vezi ca nu va mai primi bazinet ca e cam mare.
A! sa nu uit la ei nu se plateste locul dar cand faci check in-ul poti sa insisti ca-i mai linistita daca are locul ei,
si poate sa-ti dea daca nu-i full avionul.

Daca mai intrebari si iti pot fi de folos, cu mare placere.
Si pe mine m-au apucat nelinistile cand am auzit de vacanta in trei, dar uite ca a fost bine.


Cristina &mi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Tinand seama ca pleci din Romania si probabil cu un charter sa nu crezi ca vei primi bazinet sau altceva... Pana la 2 ani nu se plateste bilet pt copil dar nici nu ai loc pt. el Il va tine in brate unul din parinti iar la decolare si aterizare va fi legat cu o centura de centura de siguranta a parintelui care il tine in brate. Daca charter-ul e mai gol - ceea ce e putin probabil - te muti pe locurile goale. In cazul in care vrei loc pt. copil vei plati bilet intreg - ca pt.un adult.

Cat despre locul unde te duci... intreaba din timp daca au servicii pt copii - pat (din acela cu gratii, scaunele de masa; piscina pt. copii; asistenta medicala. Noi am fost foarte incantati de ceea ce am gasit in Turcia la CHAMPION HOLLIDAY VILLAGE - iar copilul (1 an si 5 luni) a mancat numai de la restaurant si a fost totul OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Asa e. Pe zboruri scurte nu vrei primi nici un patut pentru copil. O sa il tii in brate. Nu stiam de centura. Eu l-am tinut pe al meu numai in brate (ca in patut nu a fost chip sa stea) si nu mi s-a zis nimic de o extra centura. Probabil asta se intampla cand e copilul mai maricel.
Noi tocmai ne-am intors din Ro si precizez ca pe un zbor scurt nu ai nici o problema cu puiutul. Ai grija ca la fiecare decolare sa suga ceva. Eu la aterizare nu i-am dat nimic alui meu si nu a avut nici o problema.
Buna idee cu mersul peste hotare in vacanta. Daca le pui in balanta pret-calitate pai mai bine te duci in alte tari, decat pe litoralul nostru unde toti te fura, ca deh, trebuie sa scoata si ei ceva in alea doua-trei luni de sezon.
Numai bine,
Ciuf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

David avea 3 luni la prima plimbare cu avionul (am primit un cosulet in care l-am tinut) si 1 an la a doua (3 ore cu avionul) si a fost excelent...Nu e nici o problema, ia-i niste jucarii noi pe care sa i le dai doar in avion, si ceva de rontait (s-ar putea sa nu ii placa mancarea din avion) si asa il mai tii ocupat.
Sinzi si David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Noi am facut naveta cu avionul Amsterdam -NY cu bebe de la 3 luni si jumatate., ba am fost si-n .ro. Deci ne-am saturat de zburat , eu in tot cazul.

Prefera un zbor de seara sau la o ora la care bebe doarme, la aterizare si decolare da-i sa suga/bea ca sa previi presiunea in urechi.

Jucarii/carticele noi care sa-l tina ocupat pe zboruri scurte si pentru puii care merg, plimba-i tu voluntar pe culoarul avionului de cateva ori ca apoi sa-i atragi in scaun la o joaca/somnic.

Bassinet-ul necesita un zbor transoceanic si un loc special si anume unul din scaunele care nu are alte scaune in fata. Sunt niste gauri speciale pentru a se prinde bassinetul (copil de maxim 10-12 kg si un an, dar depinde de companie), deci rezervati locurile din vreme.

Daca nu vreti loc se plateste supliment de bagaj si-l tin parintii in brate. Bebe are in plus drept la proprilu lui bagaj de cabina: o geanta speciala bebei mare . Unele companii gen airfrance va vor da o centura care se baga printr-a voastra, speciala pentru bebe 0-2 ani ajustabila. Plus jucarii noi la bebeii mici de tot. Altele gen Delta nu ofera nimic.

Daca vreti loc, companiile serioase cer ca bebe sa fie intr-un scaun gen scaunul de masina si pana la doi ani se plateste bilet redus aprox. jumatate. Charter-urile nu stiu ce fac... dar ar trebui sa fie la fel.


La hoteluri n-am fost inca... dar trebuie sa va asigurati ca au pat de bebe, ca sunt de acord cu bebe, camera de joaca eventual, colt de plaja cu parculet bebei, piscina mica de tot (lighenus) pentru ei.
Drum bun si vacanta placuta.

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-oana spune:

mersi pt sfaturi, eram total afona in domeniu, si daca mai aveam vreo indoiala mi-ati alungat-o. o sa plecam in turcia la all inclusive (cred ca la 5 stele pot sa cer pat pt copii), care are si un aqua land in apropiere si locuri de joaca pt copii. sper sa fie bine. SIGUR o sa fie bine!!!
Mersi inca o data!
Oana si ANA (25 oct. 2002)

Mergi la inceput