cand se face testul de sarcina??????

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Si eu cred ca e devreme, toate testele alea care te incurajeaza sa testezi la cateva zile dupa ovulatie nu-s decat pt reclama. Am citit ca daca a fost fecundat ovulul, se va implantaa in zilele 8-11 de la ovulatie. Si cum doar dupa implantare se produce hormonul de sarcina, trebuie sa astepti cel putin acest timp.
Deci cel mai devreme poti incerca sa faci un test cu vreo 2-3 zile inainte de urmatorul ciclu. Mie mi-a iesit testul First Respons instantaneu pozitiv in ziua 12 dupa ovulatie (asta daca stii cand ai ovulat), si la mine coincidea cu ziua 28, la un ciclu de 30 zile. Dar din pacate, am pierdut sarcina.
Tin pumnii stransi sa fie cu noroc si cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

buna fetelor,
inca nu am facut testul si m-am hotarat sa astept , daca toata lumea zice asa , asa o sa fac, sper sa fie bine si sa fie un bebe
va pup si va doresc multa sanatate

ADy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcis spune:

Draga Adriana
hai sa te incurajez - uite sunt fete care deabia in saptamana 5a le iese testul positiv. Ai rabdare -va fi cum vrei tu.
Pupici
Narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

Fetele cucuietele mie mi-a venit ciclu, deci trebuie sa si luna viitoare, nu ma dau batuta asa usor, poate se prinde pt ca plecam la mare si am auzit ca acolo nu mai scap....
va pup si va doresc sanatate multa si copii frumosi si sanatosi


ADy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julia_TM spune:

Bafta Ady , concediu placut si....spor la treaba...!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

http://www.babycenter.com/calculators/ovulation/
Fetelor poat ec aacest calculaotr electronic (calculeaza cele mai fertile zile) va vor ajuta la conceperea mici minuni...
Bafta la toate care vor bb.
PS: Referitor la cat ede repede arat un test daca eshti insarcinata... sun tteste care arata ff repede la doar 5 zile de la inatrziere.. si sunt si delea mai ieftine (care habar nu am la cate zile arata)


Gabbriela & Julian web

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

UN SEMNAL DE ALARMA

Draga Ady,

La prima mea sarcina (acum 9 ani) am avut ciclu peste sarcina 2 luni si am descoperit ca sunt gravida cand a 3-a luna m-a patat. Am avut ciclu normal cu toate cele. Urmatoarele dati n-am mai patit asa; singurul lucru care s-a repetat a fost patatul - de fiecare data cand am fost gravida m-a patat. In principiu mie nu-mi iese testul de sarcina decat la 2 saptamani de cand trebuie sa-mi vina "rusii".

Iti spun acest lucru pentru ca intotdeauna mai exista o speranta si mai ales pentru ca nu vreau sa patesti cum a patit o prietena:

"A avut ciclu peste sarcina si nu a mai facut nici un test. La putin timp s-a imbolnavit (o raceala puternica) si a luat medicamente la indrumarea doctorului (doctor care nu stia ca ea vrea sa aibe un copil). Cand a aflat ca este gravida era prea tarziu iar doctorul i-a recomandat sa nu riste inutil si sa avorteze. Asa ca mare atentie !!!"

Chiar si EU care stiam acest lucru (ca poti avea ciclu peste sarcina) era s-o patesc - atat doar ca la mine nu a fost sarcina. M-am imbolnavit rau cu spatele (discopatie lombara) - de la o cazatura cu rolele si nu mai puteam sa merg deloc. Atunci am mers de urgenta la spital si m-au pus sa fac o radiografie. Dupa ce am facut radiografia - am aflat cu stupoare - in timp ce ii spuneam doctoritei ca daca am asa probleme cu spatele nu stiu ce sa ma fac in timpul sarcinii ... - ea afland in felul acesta ca eu ma straduiesc din toamna sa raman gravida - imi spune ca ... DACA SUNT GRAVIDA TREBUIE SA-L DAU AFARA din cauza radiografiei. Nu am crezut ca vreodata in viata mea ma voi ruga atat de fierbinte sa nu fiu gravida ... cand am fost la doctor si mi-a spus ca nu sunt gravida am zis ca sunt cea mai norocoasa fiinta. (Sa ma chinuiesc atat sa raman gravida si sa fiu fortata sa-l dau afara !)

Desigur ca imi venea s-o strang de gat pe doctora aia - pentru ca eu nu am stiu ca o radiografie este atat de periculoasa.

Asa ca mare grija fetelor, nu e de joaca cu "ramasul gravida"; zilele trecute am intalnit pe forum o fata ghinionista care a trebuit sa dea copilul afara din cauza unei radiografii.

Eu am aflat atat de multe de la voi fetelor citind toate povestile voastre si intr-un fel ma simt norocoasa ca am acces la toate aceste informatii asa ca am tinut sa va impartasesc si din experientele mele.

Scuze Ady ... m-am luat cu vorba ... eu sper din tot sufletul sa fii gravidutza ... si voi fetelor deasemenea ... multe, multe


Maruta

" Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii."
I. Golescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

draga maruta , multumesc mult pt sfaturi, am si eu o prietena care la ambele sarcini a avut ciclu si habar nu avea ca este insarcinata, dar la mine nu cred ca este asa, oricum eu o sa fiu foarte atenta, si o sa incerc sa am mare grija de mine sa nu ma imbolnavesc , cat despre radiografii stiu si eu ca sunt interzise in timpul sarcinii
va pupicesc si aveti grija de voi
multa sanatate

ADy

Mergi la inceput