Diaree de la peritol????+ bubite rebele

Diaree de la peritol????+ bubite rebele | Autor: Sabina

Link direct la acest mesaj

sau de la maselute?
Sofia are de 7 sapt. bubite ;la pasarica si acum trei zile i-au aparut si pe brat, am fost la doctor la sinaia, ca noi suntem acuma la busteni, si ne-a dat Peritol de 2 zile.Dar face acum KK f. moale( nu lichid) si f. des, sa fie de la Peritol? I-am dat jumatate de lingurita dim si seara.
Dermatoloaga noastra e in concediu, mi-a spus sa o dau cu Advantan.sunt tare ingrijorata


Sabina & Sofia Galagia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geut spune:

In primul rand nu-i mai face baie cu sapun, ci cu ou batut pe post de sapun si dupa baie da-i cu Homeotin, un unguent de la Farmacia Homeopata. Spune-mi daca poti sa faci rost de unguent, daca nu, te ajut eu.
Eu am avut mari probleme cu Mara cand era mica si numai asa i-au trecut.
Si cu Peritolul las-o mai moale. Claritine nu zapaceste copilul si are tot efect antiagergic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Sunt la Busteni asta-i problema.
ce a avut Mara?

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geut spune:

Avea o iritatie (bubite) care ii trecea o zi-doua si ii aparea din nou. Am fost la doctori, am dat-o cu 1000 de unguente, cu ceaiuri care mai de care, nimic. Numai dupa ce mi-a spus o farmacista de Homeotin am rezolvat-o. Si de atunci nu-mi mai lipseste din casa.
Zici ca are bubite de 7 saptamani? Nu-i cam mult? Incercati si la alt doctor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

Homeotinul asta e bun si pentru iritatie la fundic?ca Thea se irita destul de des si pina acu am folosit Nidoflor da parca as merge pe ceva homeopat.

multumesc

cristiana si gagalicea Theodora Alexia(1 anisor si o luna)

http://photos.yahoo.com/thea_alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

De cate ori Emi s-a iritat la fundulet (de 2 ori in viata ei) a avut bacterie intestinala. Am inteles ca si de la infectie urinara se poate la fel. Asa ca sfatul meu e sa ii faci o coprocultura si urocultura. E f. indicat pentru copilasi deoarece ei nu stiu sa spuna ce ii doare si cum ii doare. Si apoi, cat sta pishu si caca acolo in pampers, iar nu se stie... se pot infecta f. usor.
Daca cele 2 analize au iesit bine, atunci poti sa incerci si creme... Daca bb nu s-a mai iritat pana acum, poate sa fie de la vreo bacterie/ciuperca sau poate sa fie pur si simplu de la apa schimbata, de la caldura sau un pampers nou. Peritolul nu cred sa de kk moale si nici bubite. Nu pot fi nici de la maselute... Cred ca e totusi caldura!
Numai bine si concediu placut!
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Sofia n-a avut nici o problema pana la un an si 8 luni cand am intarcat-o.Atunci au aparut bubitele mai intai la pitilica, dar vad ca i-a trecut mult cu Advantan.In schimb la manuta are de cand s-a jucat in iarba, si azi e mai rau, s-au inrosit si a mancat-o.Nu mai stiu ce sa fac, urocultura a iesit absolut perfect, deci e altceva la mijloc.
Nu am dermatolog aici, si nici nu stiu care e mai bun in Bucuresti, dr. noastra e in concediu...
Pe maselute am dat vina pt. caca, acum n-are nimica, din contra s-a constipat de la orez si ceai de menta....

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Eu initial am crezut ca e o boala a copilariei si ca de aia are bubite...dar de 7 saptamani.
Da-i Romergan mai bine decat Claritinul pt ca au acelasi efect,antialergic si antipurit(anti scarpinat).Romerganul este ceva mai usor,Claritinul este pt alergii mai tari.
maria, de Paula si Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geut spune:

quote:
Originally posted by carrie

Homeotinul asta e bun si pentru iritatie la fundic?ca Thea se irita destul de des si pina acu am folosit Nidoflor da parca as merge pe ceva homeopat.



Homeotinul este un unguent din plante bun pentru orice iritatie sau rana. Eu le-am dat fetelor in fiecare seara la fundulet, dupa baie. E foarte bun si, mai ales, natural.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebi spune:

Sabina, nu vreau sa te sperii, dar cand Catalinei i-au aparut bubitze rosii, mici la pasarica si diaree, avea infectie urinara cu Enterococus. I-ai facut urocultura? Ii tratam diareea si ii dadeam cu tot felul de unguente si tot nu-i trecea. Sau ii treceau si reapareau. Mai aveam puztin si ajungeam la soc renal.

Numai dupa ce i-am facut tratament injectabil i-au trecut.


Sanatate multa si sper sa nu fie infectia!

Love is all around

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

da, i-am facut urocultura acum o luna , cand a avut febra 40 si s-a dovedit ca totul era perfect, adica ph. era 5, etc.A avut atunci rubeola, de aceea febra.
Bubitele le are de dinainte de rubeola, si nu a avut pana acum 4 zile diaree( deci diareea a venit dupa 7 sapt de la bube!!)
A trecut insa f simplu cu ceai de menta si orez.Iar la pasarica bubitele au disparut aproape complet cu Advantan.La mana insa nu stiu ce are....
Dermatolog bun cunoasteti?


Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput