Romani in Anglia! Postati aici!!!! (2)

Romani in Anglia! Postati aici!!!! (2) | Autor: Julie

Link direct la acest mesaj

Hai Angliaaaaa!
J.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Multumesc pentru incurajari. Eu sunt biochimst, PhD in Biochimie.Pana acum am lucrat ca cercetator in biologie celulara. Sotul meu lucreaza aici de 2 ani si mai are ceva timp pana sa isi ia rezidenta. NIN l-am obtinut, pentru ca mi-au cerut dovezi ca imi caut de lucru si aveam tone. Am reusit chiar sa lucrez vreo 20 de ore ca Examination Invigilator, dar va dati seama ca asta este egal cu zero. Am incercat sa ma angajez in posturi ca Dispenser Assistant la Specsavers pana la Post-Doc. Nimic nu a mers. Si ce este mai debusolant este ca nimeni nu iti spune de ce nu te angajeaza.
Noi stam in Cambridge si deocamdata fiul nostru merge la o scoala aici. Nu stiu pentru cat timp pentru ca am avut niste intamplari de cosmar, absolut incredibile si in plus, scoala este foarte slaba aici, comparativ cu cea de acasa.
In ceea ce priveste TBC, daca persoana care a avut TBC nu este in acest moment bolnava si daca a trecut un timp de cativa ani (>2 ani)de la momentul imbolnavirii, nu este pericol de infectie. Practic Bacilul Koch care provoaca TBC este in aer peste tot, depinde de puterea organismului de a lupta impotriva lui. Copiii alaptati de mama preiau din anticorpii acesteia prin laptele cu care sunt hraniti; in plus exista un transfer de anticorpi de la mama la copil in timpul sarcinii prin circulatia sanguina placentara. Cat priveste conditiile de vaccinare, trebuie intrebat un medic din Ro, deoarece este posibil sa fi aparut modificari de pocedura de cand am vaccinat eu copilul, care acum are 12 ani. Pentru copii, important este sa nu bage manutele in gurita dupa ce au umblat cu ele peste obiectele din casa; in plus, ar fi recomandabil sa nu fie luati in brate si pupati (daca este posibil).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Multumesc Ella_64! Si noi locuim in Cambridgeshire, la vreo 25 minute de Cambridge.Poate ne intalnim odata! o sa mai scriu, acu nu prea am timp, vine Health Visitor si tre sa pregatesc fetitele!

Patricia, Miriam si Ruth (6.12.03)

http://community.webshots.com/user/2girlsmum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Ella_64, bun venit aici. Mie mi-a luat mult timp pina sa gasesc ceva adecvat de lucru. Primele citeva luni am lucrat pe un post administrativ pt o profa pe care o avusesem cind mi-am facut un Masters in Leeds. Tineam locul unei tipe plecate in concediu de maternitate. M-am plictisit ingrozitor si din fericire (!?) si ea acasa cu copilul asa ca am scurtat perioada. Dupa aceea n-am avut nimic luni de zile, decit munca temporara printr-o agentie, cite o saptamina pe ici pe colo. Cel mai mult mi-a placut sa lucrez ca secretara pentru o firma de alcool. Am invatat toate bauturile din Anglia, primeam cite o sticla de vin in fiecare zi de la sefi, sampanie la plecare etc. Dpdv profesional devenisem insa tot mai deziluzionata si incepusem sa ma uit pentru job-uri din ce in ce mai mici. In cele din urma i-am zis sotului (englez) ca trebuie sa ne mutam din Leeds, oriunde voi gasi eu de lucru. El in calculatoare era mai usor. Am trimis apoi in mai multe locuri, oriunde credeam ca pot face proiectul. Am fost invitata la interviu la Londra (in 2 locuri), Oxford si Bristol. Deci, toate locuri f bune. Asa am ajuns la Londra, apoi dupa primul job a fost usor sa-l gasesc pe-al doilea si pe-al treilea.

Dpdv practic:

- The Guardian martea si miercurea
- www.jobs.ac.uk (de baza!)
- pe internet direct la universitatile sau companiile unde crezi ca ai putea lucra, toate au sectie de Vacancies
- trebuie sa existe agentii speciale, dar nu le stiu

Important este sa obtii primul job, apoi va fi mai usor. Eu am facut si munca voluntara la un Oxfam (doar citeva luni). N-am avut nevoie de "references" de-acolo pina la urma, dar e important sa ai asa ceva. Eu am luat de la un fost prof de la Master si de la sefa (profa) care m-a angajat dupa aceea. Recunosc insa ca a trebuit sa am "pile" sa capat primul post, chiar daca nu in domeniu si slab platit.

Mary-Jane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Ar fi frumos;iti dau un semnal cand ma intorc in UK pentru ca acum voi pleca cu baiatul in vacanta in tara, sa se joace si el cu prietenii lui.

quote:
Originally posted by 2girlsmum

Multumesc Ella_64! Si noi locuim in Cambridgeshire, la vreo 25 minute de Cambridge.Poate ne intalnim odata! o sa mai scriu, acu nu prea am timp, vine Health Visitor si tre sa pregatesc fetitele!

Patricia, Miriam si Ruth (6.12.03)

http://community.webshots.com/user/2girlsmum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Patricia, unde locuiti in Cambridgeshire? Socrii si cumnata mea locuiesc in oraselul March. Mai am un cumnat in Surbiton (Surrey).

Parca tu ai intrebat de BCG? Dominic al meu a primit inca din spital pt ca spitalul unde s-a nascut (Queen Charlotte) era intr-o zona in care faceau BCG la toti nou-nascutii. E destul de rar insa (din cauza banilor, faceau mai multe spitale dar acum doar citeva) si multi se mira ca a fost vaccinat. Pentru fetite, ai dreptate, mai intii se face un test si daca iese negativ atunci se poate face vaccinul. Sincer, nu stiu daca l-as fi vaccinat pe Dominic doar ca mergeam in vacanta in Romania (evident, n-a fost cazul pt ca era deja vaccinat), dar avind in vedere ca altfel aici se vaccineaza abia pe la 10 ani si ca fetitele vor merge des in Romania pina atunci si ca in Romania s-ar putea ca TBC sa fie in crestere (ca de ex. in UK) poate ca ar merita sa fie vaccinate. Cel putin poti sta linistita ca BCG-ul n-are efecte negative (ma refer la isteria cu MMR-ul).

Mary-Jane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Mary Jane, multumesc pentru incurajare si pentru informatii; de site-ul de job-uri stiam din tara si l-am accesat de acolo; am incercat sa lucrez si eu ca secretara; dar cand m-au intrebat ce am facut pana atunci si le-am spus, s-au uitat la mine de parca eram un mic omulet verde; acum sa vad ce se va mai intampla pentru ca oarecum am spart gheata cu cele cateva zile de supraveghere la examene, pentru universitatea din Cambridge. Macar cei care se vor uita in continuare peste CV-ul meu vor sti ca cei care m-au angajat(chiar si temporar) au supravietuit impactului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Ella, daca esti supracalificata se poate sa-ti fie in dezavantaj. De ce? Pentru ca poate te plictisesti rapid, nu te integrezi, pleci peste putin timp, iar se apuca firma sa caute pe cineva. Asta e parerea mea, confirmata de fapt si de sotul meu. Iar de pe partea cealalta a baricadei: acum citeva luni cind cautam o nanny pt baiatul meu am vazut cam 7 tinere din Europa de Est. Toate inteligente, engleza buna etc. Cel mai mult mi-a placut o poloneza care terminase fizioterapia in Polonia. Cind am stat mai mult de vorba cu ea mi-a zis ca asteapta sa-si echivaleze actele ca sa-si caute de lucru in fizioterapie aici. N-am angajat-o pentru ca m-am gindit ca ma lasa de indata ce-si rezolva situatia. Am angajat o slovaca mult mai tinara si la primul job dupa au-pair, in ideea ca va lucra timp mai mult pentru noi si nu ne va parasi neasteptat. Luni acum va fi ultima zi de lucru (intra baiatul in vacanta), deci a mers din ianuarie incoace. Voiam sa-ti dau o perspectiva si ca "employer". Poate ca nu toti gindesc asa, dar eu asa m-am gindit si acum imi dau seama de ce multe job-uri care credeam ca le pot face fluierind nici macar nu ma invitau la interviu. Parerea mea este sa "aim high".

Succes si vacanta frumoasa intre timp,

Mary-Jane
(incep sa ma obisnuiesc cu numele asta!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

fetelor, vin si eu cu o intrebare off-topic-ul vostru, nu mai stiu cum se numeste ceva.
Este o pasta neagra, de mincare, de uns pe piine. contine multa vitamina b, parca era din drojdie de bere. Oricum, are un gust oribil cui nu ii place, este una din chestiile alea: ori iti place de mori, ori nu iti place deloc. as cauta si aicea in germania, da nu stiu cum se cheama. borcanelele la voi sint maro, patratzoase, cu cu eticheta galbena. asta ii tot ce imi amintesc.
sper sa ma ajute cineva...tatalui meu ii place la nebunie!
ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Pentru Gabrianah: Marmite- yeast extract, similar mai este si Bovril

Patricia, Miriam si Ruth (6.12.03)

http://community.webshots.com/user/2girlsmum

Mergi la inceput