Despre gradinarit (6)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ina Stan spune:

Uite, azi mi-a venit in minte ca stiu ceva despre menta. Se inmulteste cred ca si capsuna, adica prin stoloni(sper ca nu spun prostii), si e bine deci sa ai grija sa nu se extinda aiurea, ca are tendinte expansioniste .Trebuie imprejmuit locul deci.
Dar e doar din memoria mea, deci tre' verificat!
Si daca tot am intrat aici, ce ziceti, ce plante, seminte, pot sau recomandati sa aduc din RO. Uscate am voie, da' verzi?
Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Ina Stan
Si daca tot am intrat aici, ce ziceti, ce plante, seminte, pot sau recomandati sa aduc din RO. Uscate am voie, da' verzi?
Ina



Nici de unele!!!(tu poti aduce dar teoretic nu ai voie )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina Stan spune:

Chiar ca
Asta e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Ina,
Stai nu o lua asa in tragic!
Cam toti cei pe care-i stiu ca merg in Romania, vin in bagajele lor cu niscaiva seminte. Acum poti sa pitesti pe undeva prin vreun buzunar de haina, in bagaje un plic -doua de seminte care nu se gasesc aici, ca nu cauta astia chiar asa de amanuntit.
Cand am venit eu din Ro. am vazut in aeroport ca scoteau de la niste indieni din bagaje niste salata(asa parea!) verde, cruda, si fel de fel de fructe. Ei nu cred ca vii tu cu asa ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Otilia,
Mi-au inflorit pentru a doua oara tufele cu crini din aia de o zi, cum ai si tu. Ti-am zis ca am taiat frunzele cu totulpentru ca erau uscate si pe dedesupt au dat alete frunze. sunt crescute cam de o palma dar doua tufe au si inflorit.
Tu ce mai faci printre floricelele tale?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Fetelor,
Ce este cu atatea absente pe aici?? I-a veniti voi cu scutiri(ca alea de pe vremuri, scutiri medicala ca sa nu faci ed. fizica!) pentru absentele de aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

Fetele gradinarese si atotstiutoare in domeniul plantelor, ma fac si io mica-mica si pun o intrebare naiva: cum se numesc florile care atarna la ferestrile si balcoanele austriece (si nu numai). Sunt multicolore (desi cel mai des am vazut rosu, mov si alb).

Pupici,

Mihaela
Anaïs & Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by oLo
.... cum se numesc florile care atarna la ferestrile si balcoanele austriece (si nu numai). Sunt multicolore (desi cel mai des am vazut rosu, mov si alb).

Pupici,

Mihaela
Anaïs & Emma



Dupa cate am vazut si eu , dar in Germania, cred ca sunt muscate curgatoare. Au frunzele diferite de muscata obisnuita, in forma stelara si putin cerata. Asta este o presupunere a mea. Dar poate ne pui o poza se vedem cum arata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Si eu tot la muscate curgatoare m-am gindit, oLo.
In franceza le spune géranium "retombant", sau géranium lierre, si eu vreau sa-mi pun la ferestre anul viitor, ca sunt "inconturnabile". Nu stiu cind se planteaza, la primavara probabil... Da, uite am gasit info: comercializarea incepe la mijlocul lui aprilie, atunci cind ultimele geluri s-au sfirsit.
Citeva articole:
http://www.aujardin.info/plantes/pelargonium_peltatum.php
http://www.ile-de-france.chambagri.fr/agri/pdts/flor_geranium.asp

Petra, floricelele mele sunt bine, crinul cu pricina l-am plantat intr-un ghiveci mai mare si... mi-a facut un puisor! Un mic bebe-crin...

In rest ma bucur si eu de cercelusi (fuschia), de caltunasi si de begonii... Si violetele sunt mai binisor acum, de cind le ud mai des! Pe pachet scria sa le ud doar de 2 ori pe saptamina, dar se pare ca nu era suficient.
...si-mi fac planuri mari pentru anii viitori :))) Sper ca atunci sa-mi infloreasca si mie liliacul, leandrul si mimoza care anul asta nu au inflorit. Si sper sa am niste ferestre ornate frumos cu muscate curgatoare.

Pupici cu lipici

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina Stan spune:

Raportez:
Situatia plantelor - ????, adica <asa si asa>( ficusul, incet, parca-si revine).Cum sa fac lumina in living, asta nu stiu! Sa tai copacii din fata casei? Sau le mut pe toate in dormitor si bucatarie?
Ca s-ar putea ca asta sa fie problema...

Mergi la inceput