Despre gradinarit (6)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

Autor
oanca
Trimis la - 12/08/2004 : 11:22:19

Buna fetelor. Sunt un membru nou al acestui forum. Am o rugaminte. Sa-mi spuna si mie cineva cum se planteaza si ingrijeste busuiocul. Mi-am cumparat acum ceva timp l-am plantat in jardiniera este mare si frumos, dar as vrea sa-l am in ghiveci si peste iarna. Nu stiu cand se planteaza daca sta inflorit tot anul. Asa ca va rog sa ma ajutati. Tot ce stiti despre acest lucru este bine venit. Va multumesc mult.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Autor: www.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=9191" target="_blank">anangel_lexi
Trimis la - 12/08/2004 : 16:15:06

Pentru ca iubesc enorm plantele de orice fel si pentru ca visul meu este sa am o gradina, m-am gandit sa deschid acest topic pentru toti iubitorii de plante si de gradinarit. Un topic cu sfaturi, sugestii, si chiar poze, pentru cine are.
Eu de exemplu tare mult as vrea sa stiu cum se inmultesc unele flori. De exemplu Glosinia. Am inteles ca se inmulteste prin frunze, dar cum se procedeaza? Se baga frunza direct in pamant sau se tine in apa pana face radacini? Cum se uda planta ca atare? Ii place lumina sau umbra? Si daca nu reusesc s-o inmultesc, stie cineva unde gasesc de cumparat (in Bucuresti)? Am fost la Decoflora si am vazut mai demult, dar de atunci n-am mai vazut niciodata.
Sper din suflet sa va placa subiectul asta si sa va fie si de folos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina Stan spune:

Din cate stiu busuiocul e o planta anuala, dar in ghiveci si in casa poate ca o poti tine si mai spre iarna. Si eu am acu un ghiveci cu busuioc si experimentez. Am citit ca-i place soarele si caldura, asa ca-l tin pe geam si-i merge. Nu-i trebuie multa apa, dar daca uiti sa-l uzi, o sa vezi repede cum arata.
Eu mi-am mutat si ficusul mai la lumina, sa vaz de-i place. Ca si de el citii ca-i place lumina. Merci, Petra. Oare sa-i tai ramurelele desfrunzite complet? Ca pietricele are.
Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

quote:
Originally posted by Ina Stan

Din cate stiu busuiocul e o planta anuala, dar in ghiveci si in casa poate ca o poti tine si mai spre iarna. Si eu am acu un ghiveci cu busuioc si experimentez. Am citit ca-i place soarele si caldura, asa ca-l tin pe geam si-i merge. Nu-i trebuie multa apa, dar daca uiti sa-l uzi, o sa vezi repede cum arata.
Ina



Buna fetelor! Mie nu mi-a rezistat busuiocul in casa :(, dar sunt multe soiuri asa ca...cine stie? Poate la voi va rezista. Intr-adevar este f. sensibil...daca nu-l uzi cat trebuie, imediat se ofileste. Eu il ud zilnic.
Numai bine!
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Busuiocul! atat de ingragit si de placut mirositor!
Eu am plantat (din seminte) busuioc dintr-un sigur pachetel, si mi-au iesit trei feluri de busuioc, si anume: unul cu frunzele roscate spre mov, cu tija unde are florile tot mov, unul verde deschis , specia comuna, pe care o stim cu totii si unul cu frunzele marunte de tot, care a crescut ca o tufanica pitica. Celelalte 2 soiuri au crescut inalte.
Tufanica am sa o mut intr-un alt ghiveci si am sa o iau in casa sa vad cum se comporta, pentru ca face si floricele mai mici si marunte si nu sunt dispuse ca la celelalte doua.
Normal busuiocul dupa ce termina inflorirea , trebuie rupt si pus la uscat la umbra Ca si menta , levanda etc.), sau daca folositi frunzele la mancare puse in congelator.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

Buna seara la toata lumea...ce harnicute sinteti...
Sint tare fericita!!! Aveam o salvie mititica si cu "trup" de buruiana, dar draga de ea a imbobocit si acum sta sa infloreasca...E prima mea floricica de salvie, asa ca sint tare incintata.

Atit am avut sa va spun...

Numai bine si flori frumoase,
Irimell

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gen68 spune:

salutare, din nou.
vad ca nu ma bagati in seama cu impatiensurile mele. o sa incerc sa ma documentez prin alte parti. totusi, va provoc la o discutie pe tema nebuniei cu florile, cu pamant nu stiu de care, cu udat, cu ingrasamant s.a. oare stra-bunicile noastre si bunicile noastre stiau de ingrasamant, sau aveau timp sa le ude la zi sau sapatamana. ma gandesc ca atunci cand eram eu mai mica avea si mama flori (are si acum) dar nu am vazut-o sa le puna ingrasamant sau sa le ude cu orar. le punea pamant de pe la padure sau imi aduc aminte ca mergeam sa cautam pamant de la musuroaie de cartite(ca nu se gasea pamant gata impachetat)si le uda saptamanal (le mai udam si eu) si are niste flori super(o sa caut pozele cu florile mamei sa le pun pe site). oare conteaza atat de mult pamantul? sau ingrasamantul?
numai bine , gen68

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Mai Gentiana,
Nu cred ca trebuie sa te superi pentru ca "nu te-a bagat nimeni in seama cu impatiensurile tare". Ne-ai zis ca ai primit 4 fire firave, intrebandu-le cum le cresti! pai prima conditie este sa le plantezi in pamant, si dupa aia daca se prind si cresc viguros te bucuri de florile lor. Era relativ simplu si nu cred ca nimeni nu s-a gandit ca nu faci asa!
Despre pamant si ingrasamintele de acum in comparatie cu ce foloseau mamele noastre pentru flori, stii cum este si aici lucrurile eu evoluat. Nu te opreste nimeni sa nu mergi prin paduri si sa cauti musuroaie de cartite si muschi de copac putred, dar mai ai atat de mult timp pentru a face asta? Pentru mine este imposibil chiar. Si mai este o chestie, daca aceste produse exista si sunt calitativ bune de ce sa nu le folosim?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gen68 spune:

stii care-i chestia? toate colegele mele care au mai experimentat pamant in pungi de la florarie mi-au spus ca pamantul asta e prea tare, ca trebuie sa-l amestec cu pamant de padure, sau mai stiu eu cu ce, ca pus singur arde radacinile. deci, ce fac? nu vreau sa fac experiente pe flori.cumpar o punga de pamant de la florarie sau pietari si le sadesc pur si simplu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

Gentiana, uite aici niste site-uri unde iti spune citeva lucruri despre Impatiens:
http://www.ext.vt.edu/departments/envirohort/articles/herbaceous_plants/impatns.html
http://www.gardenguides.com/flowers/annuals/impatien.htm
si pentru deliciul ochiului, ca sa vezi cite culori exista:
http://www.mgonline.com/colorcombos.html

Eu am avut mai demult unele roz si unele portocalii si tare mult le-am iubit. Stii de la ce le vine numele? ...hihi...Sint nerabdatoare, dragele de ele...Mie mi se pare tare amuzant!
In momentul in care fac seminte (e ca un bobocel de floare), acel "guguloi" pur si simplu explodeaza...Eu m-am si speriat o data cind eram in balcon linga ele si mi-au explodat semintele in fata...hihihi...Asa se inmultesc ele...
Sa te bucuri de ele ca tare frumusele sint. Popular, nu li se spune cumva si "Gurita doamnei"?

Numai bine si flori frumoase,
Irimell

Mergi la inceput