Despre gradinarit (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Petra, multumaxim de raspuns

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by country girl

Ma ajuta careva cu sfaturi despre ingrijirea fucsiilor, please?
Dintre toate florile, astea-mi mananca zilele, le cad bobocii neinfloriti desi incerc sa le ingrijesc ca la carte

Pe romāneste la fuchsia se zice cercelus :)))
Am si eu mai multi cercelusi... Vezi ca le place sa stea la umbra/semiumbra, trebuie udati regulat si feriti de vint. Vara au nevoie si de ingrasamint iar daca e canicula mare trebuie vaporizati putin. Nu le place sa le schimbi locul, de fiecare data cind ii muti isi pierd bobocii... Iarna trebuie sa "hiberneze" intr-un loc luminos, bine aerat la 4-8°C. Primavara se taie, se schimba pamintul si se pun intr-un loc mai calduros.

Succes la flori!

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrada biris spune:

Pot intra si eu? Nu sunt sigura ca ma potrivesc foarte bine (ca amatoare doar)dar imi plac si mie plantele. Sotul meu spune ca il dau afara din casa, dar incepe sa le iubeasca si el. Am doi trandafiri japonezi (niciodata nu am stiut dc sunt jap. sau chinez.). Sunt frumosi si tocmai au facut flori. Sunt de un rosu aprins, mari si superbe. Problema este ca unuia dintre trandafiri i se ingalbenesc frunzele. Nu vad nici un parazit (macroscopic) nici pe frunze nici pe pamant.
Ceva sfaturi de dat si la altii???
mamica Briannei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Multumesc pentru sfaturi. Le-am pus partzial in aplicare, adica am tuns putin fucsia (e din aceea in forma de copacel) cat sa-i aranjez coroana, am udat-o mai putintel si vad ca a inceput sa dea o multime de bobocei. Nu stiu insa ce ingrasamant sa-i aplic. Am un ingrasamant lichid pentru mai toate plantele cu flori de interior/jardiniera dar nu prea pare sa le priasca nici unora din flori. Cred ca trebuie sa-l schimb si nu stiu cu ce?
In jardiniere am petunii, busuioc, "nu-ma-uita", clopotzei, mushkate amestecate....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by andrada biris

Pot intra si eu? Nu sunt sigura ca ma potrivesc foarte bine (ca amatoare doar)dar imi plac si mie plantele. Sotul meu spune ca il dau afara din casa, dar incepe sa le iubeasca si el. Am doi trandafiri japonezi (niciodata nu am stiut dc sunt jap. sau chinez.). Sunt frumosi si tocmai au facut flori. Sunt de un rosu aprins, mari si superbe. Problema este ca unuia dintre trandafiri i se ingalbenesc frunzele. Nu vad nici un parazit (macroscopic) nici pe frunze nici pe pamant.
Ceva sfaturi de dat si la altii???
mamica Briannei



Si eu nu de mult am intrat in posesia unui trandafir de asta japonez sau chinezesc( hibiscus), la care am vazut ca i se ingalbenesc si lui frunzele, dar inlorea totusi, nu aveam paraziti. ce am facut? I-am schimbat locul. Adica el statea mult in soare, cam toata ziua, si acum l-am mutat unde mai are si un pic de umbra, dar si soare pana pe la ora 12- 1. Il ud bine, pamantul sa-i fie umed mai tot timpul, si la fundul vasului i-am pus pietricele ca radacinile sa nu-i stea in apa, pietricelele ajutand in acest sens.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by country girl

Multumesc pentru sfaturi. ..... Nu stiu insa ce ingrasamant sa-i aplic. Am un ingrasamant lichid pentru mai toate plantele cu flori de interior/jardiniera dar nu prea pare sa le priasca nici unora din flori. Cred ca trebuie sa-l schimb si nu stiu cu ce?
In jardiniere am petunii, busuioc, "nu-ma-uita", clopotzei, mushkate amestecate....



Poate ingrasamantul este prea concentrat. Nu este din ala care se pun 5 picaturi la un litru de apa? In general eu stiu ca ingrasamintele astea lichide trebuie diluate cu apa pe care o pui la flori. Daca nu schimba ingrasamantul cu unul granulat, si pune putine granule pentru inceput sa vezi cum le merge florilor. Ingrasamnatul granulat, se descompune un pic mai greu cu apa pusa la flori, de aceea planta are timp sa se obisnuiasca cu noua compozitie chimica a ingrasamantului.
Succes!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrada biris spune:

Multzumesc Petra! Cred ca asta este problema si la mine. Are prea mult soare. In orice caz l-am mutat imediat ce am citit mesajul. Te tin la curent. Daca mai stii ceva despre cresterea trandafirilor ....orice sfat este binevenit. Parintii mei au mai multi, mai mari, plini de flori superbe dar nici ei nu stiu prea bine cum reusesc.
mamica briannei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobo spune:

Vin si eu cu o intrebare cam naiva.
In legatura cu samburii de curmal.
Am inteles ca se pot planta si devin ( dupa cativa ani de rabdare ) niste superbi palmieri ca plante de apartament - Pheonix
Inainte de revolutie am pus intamplator in pamant 2 samburi de la curmale desidratate( daca tin eu bine minte ) si au iesit doua plante mici dar care neingrijite corespunzator au pierit.
Acum vreau la maturitate sa repet procedura. A mai incercat cineva asta? Merge cu samburi de la curmale desidratate? Sau atunci a fost un noroc ca au rasarit?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gen68 spune:

buna, ma bag si eu in acest subiect pentru ca iubesc plantele care fac flori. ma cheama gentiana, asa ca nu aveam cum sa nu iubesc florile. cat am mai cautat sa vad cum arata o floare de gentiana iar acum este pe toate bancnotele de 1 mil.lei.deci, sa va spun despre colectia mea de flori. nu am prea multe pentru ca nu avem o casa a noastra inca, dar din august ne da de la servici locuinta si ma voi pune cu 'burta' pe ele. pana acum am un yuca superb, de apr. 1 m, pe care vreau sa-l inmultesc prin taierea corolei darmi-e frica sa nu-l pierd. daca nu se prinde si moare si tulpina si corola?, apoi am un maslin de vreo 30 cm - mi l-a daruit sotul meu de 8 martie dar a simtit ca nu l-am placut (imi plac plantele care fac flori) ca stagna si l-a luat sotul meu in camera la el si acum i-a dat frunze din toate partile; trebuie taiate pentru a-i face o corola frumoasa sau il las asa cum e, sa mai creasca putin?; apoi am o violeta caruia in loc sa-i rup frunzele de la sol i-am rupt florile si acum nu mai are nici o floare - vreo sansa sa mai infloreasca?, am plantat (pe balcon)menta intr-o sticla de plastic taiata de-a lungul si mi s-a inmultit trebuie sa o tai sau sa-i culeg frunzulitele? am mai plantat capsuni, din doua fire cat am avut asta primavara mi s-a umplut toata jardiniera (am avut si trei flori de capsun dar doar una a facut o capsunica), mai am si o sabie care a inflorit anul trecut iar acum ii dau vlastari noi - pot sa-i scot sa-i replantez in alte ghivece? deocamdata atat ca devin prea plictisitoare. daca are cineva rabdare sa ma citeasca, astept cu nerabdare solutiile si raspunsurile voastre. cu drag, gentiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Gentiana ,
Bine ai venit aici pe acest subiect si implicit pe acest forum care sparam sa-ti placa!
Si acum despre florile tale. Am avut si eu o Yucca, dar a murit pentru ca am udat-o in perioada de iarna prea tare. Dar asta este alta problema. Dupa ce am pierdut planta, am gasit o carte unde scria ca yucca, este destul de sensibila la apa prea multa si la inmultire. Deci cred ca este bine sa intrebi pe cineva priceput de la vreo florarie, sau sa cauti in carti despre aceasta operatiune.
Despre violetele de Parma, s-a mai scris aici. Treaba cu ruptul frunzelor laterale mai batrane sau mai mari se face in perioda de dinaintea infloririi, pentru a stimula inflorirea. Am si eu o colectie intreaga de violete, dar eu le rup doar frunzele care incep sa se ingalbeneasca, pentru a nu mai consuma seva plantei degeaba. Acum daca ai rupt florile(nu pot intelege cum ai rupt florile? erau uscate sau chiar cele frumos inflorite?), trebuie sa ingrijesti planta in continuare si probabil cand ii revine ciclul de inflorire v-a inflori din nou(daca nu ii v-a fii teama ca ii rupi florile iar!)
Despre menta, stiu ca dupa ce termina de inflorit, se taie tulpinile, si se pun la uscat in loc ferit de soare si praf. Avea si mama mea acasa multa menta pentru ceai, o taia dupa cum ti-am zis, si inainte de a o pune la uscat o taia mai marunt cu o foarfeca, si cand se usca era numai buna de facut ceai din ea, fata ca ea sa se rupa si sa se faramiteze.
CAm atat, sper ca ti-am fost de ajutor si te mai asteptam pe aici.


Mergi la inceput