PROBLEME...????

PROBLEME...???? | Autor: gogosar

Link direct la acest mesaj

Stiu ca o sa ma considerati nebuna.Toata lumea vrea sa slabeasca, iar eu vreau sa ma ingras. Oricum stiu ca mai sunt si altele ca mine.
Dar sa va spun problema mea si poate ma luminati.Eu de felul me nu am fost prea slaba, dar nici prea grasa.Aveam asa vreo 2-3 kg in plus. Dar din iarna, nu stiu ce s-a intamplat cu mine ca am inceput sa slabesc pana am slabit 10 kg. Nu pot spune ca art f. rau, dar curg toate dupa mine si nu ma simt eu bine.Trebuie sa va specific ca tot de atunci am facut analize pt tiroida si mi-a pus diagnosticul de hipotiroida. Pai la hipo nu trebuia sa ma ingras?Poate pastilele pe care le-am luat pt tiroida sa ma fi slabit? Astept un sfat de la voi.
Poate a mai trecut cineva prina sa ceva........

Anca
Capul sus, va rasari soarele si pe stada noastra.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Zici ca ti-ai facut toate analizele si e exclusa o problema madicala? Cate kg ai si la ce inaltime? Poate ti se pare tie ca esti prea slaba, eu am fosta slaba de cand ma stiu, nici macar dupa sarcina nu am ramas macar cu juma de kg mai mult de cat aveam, adica 47 de kile, dar mie imi place asa, nu arat prea slaba, eu ma simt foarte bine asa. Nici nu pot sa spun ca mananc aiurea, sunt fete care manaca mult mai mult decat mine si sunt mai grase, ce-i drept, dar manac sanatos , fara multe dulciuri, fara carne , decat rar, dar nu vreau sa ma ingras.
Ce sfat sa-ti dau, sa manaci mai mult, sa manaci alimente care ingrasa? Nu cred ca e sanatos sa te ingrasi asa din mancare. Eu zic sa stai linistita, ca e mult mai bine slaba, daca te simti bine d.p.d.v. fizic si cu sanatatea stai bine , nu zi de ce te plange.

Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona_an spune:

... mey, am o colega care era fff grasa si a slabit intr-un tp record de ne speriase//...nimeni nu credea ca nu tine vre-o cura, pana cand i s-a facut rau si a ajuns la spital cu diagnosticul "diabet" ///....asa ca...afla de ce ai slabit brusc
sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Cumnata mea, care era o tipa cam dolofana, a slabit brusc. Si in urma analizelor, s-a constatat ca are probleme cu tiroida. S-a operat si acum este ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by anemona_an

... mey, am o colega care era fff grasa si a slabit intr-un tp record de ne speriase//...nimeni nu credea ca nu tine vre-o cura, pana cand i s-a facut rau si a ajuns la spital cu diagnosticul "diabet" ///....asa ca...afla de ce ai slabit brusc
sanatate



Doamne fereste, sper sa nu fie cazul tau, dar si eu cunosc o persoana care a slabit brusc, si-a facut analizele din pura curiozitate si a reiesit ca avea diabet. Pe langa scaderea spectaculoasa in greutate mai era un indiciu legat de diabet: simtea permanent nevoia sa bea lichide, ii era tot timpul sete...

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosar spune:

Mersic mult fetelor.
Mi-am facut analizele acum o luna.Si mi-a spus medicul ca in urma analizelor sunt sanatoasa.Dar mi-a recomandat sa ma duc sa imi fac un control la tiroida.S-ar putea sa fie de aici.e 27 am programare. Va tin la curent.

Anca
Capul sus, va rasari soarele si pe stada noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

gogosar, ai spus ca ti-a pus diagnosticul de hipo, cat ti-a iesit TSH-ul si ce pastile ti-a dat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

Eu cunosc o femeie care era grasuta, aproape obeza si a inceput sa slabeasca fara nici un motiv, dupa ce a dat jos aproape 30 kg a ajuns sa-si faca griji si dupa analize si analize au descoperit ca avea tenie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

quote:
Originally posted by oz

Eu cunosc o femeie care era grasuta, aproape obeza si a inceput sa slabeasca fara nici un motiv, dupa ce a dat jos aproape 30 kg a ajuns sa-si faca griji si dupa analize si analize au descoperit ca avea tenie.


Si la giardia se poate intampla asa ceva daca este o "infectie" puternica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Mai fetelor, si sora mea (19 ani) are niste fluctuatii de greutate de nu-mi vine sa cred. Anul trecut se ingrasase vreo 8-9 kg in timp record.Dupa aceea a slabit in 4-5 luni cca. 10 kg. Acum o bate vantul.Ce sa fie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samy spune:

Draga Anca,
intr-adevar, hipotiroidismul nu este o boala cu care se traieste usor. Dar din cate stiu eu, te ingrasa si nu slabeste. In orice caz, trebuie sa te lamurasti exact despre ce e vorba, daca este sau nu de la tiroida. Daca este de la tiroida, la regimul medicamentos indicat trebuia sa aduci si un aport de flavonoide. Foarte indicat este si calciul, sub forma de Ca-Mg. O verisoara de-a mea sufera de hipotiroidism, dar un medic bun a invatat-o ce sa faca. Tine-ne la curent cand afli exact diagnosticul. Poate n-are legatura cu tiroida.

Mergi la inceput