cadou nasi la mot?????

cadou nasi la mot????? | Autor: amik

Link direct la acest mesaj

sunt super nervoasa.

eu consider ca nu sunt datoare sa le ofer nasilor un caodu acum,ca taie motul alexandrei.la cununie le-am luam cuptor cu microunde,la aniversarea casniciei lor le-am daruit o impimanta,am mers O DATA la ei in vizita si le-am dus un frumos set de pahare cu o sticla de whisky.si cam astea au fost intalnirle noastre.noi de la ei avem o icoana si hainele cumparate copilului la botez.nu au mai vazut-o de la baia de mir,nu suna sa intrebe de ea...nu nimic.nici noi nu suntem niste fini dupa carte,ma refer aici la faptul ca nu ii sunam,nu ii chemam pe la noi,etc...e greu cu copil mic,plus ca ei mereu sunt ocupati!
asta este motivul pentru care nu doresc sa le cumparam cadou.nu atat de bani cat de idee.
facem petrecerea la casa de vacanta,trimitem sofer dupa ei acasa,ca nu au masina,ii ducem la aer curat si airba verde si le mai dau si cadou pt asta?
la cununie si botez noi am facut lumanari,buchete,am zis ca si ei sunt tineri si sa nu ii punem la chletuieli prea mari.e drept ca au platit taxele la biserica.
deci,prin urmare,se da cadou sau nu la taierea motului?si daca da,ce?si in cazul meu,e musai????ca din nefericire ajung sa ma cert cu soacra-mea pe tema asta si nu imi place deloc.

Alexandra mare si Alexandra mica...

www.jester.ro/alex/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amik spune:

am recitit measjul acum si mi-am dats eama ce ton de scandal am folosit.imi cer scuze!dar chiar as avea nevoie de sfaturile prietenilor virtuali!va roooog!

Alexandra mare si Alexandra mica...

www.jester.ro/alex/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalexia spune:

Nu mai fi asa nervoasa ca nu-ti face bine...
La noi nu se da cadou la nasi decat la botez.
In rest e recomandabil sa pastrezi cu ei o relatie buna indiferent cat sunteti de ocupati sau cat de mult va simpatizati.
Iritarea ta este explicabila ; eventual cauta o solutie de compromis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobo spune:

Noi am dat cadou nasilor(care nici nu a fost mare lucru - o lenjerie de pat si un set foarte finut de cesti de cafea), dar nu pentru ca asa scrie la carte. Pur si simplu am simtit nevoia pentru ca au fost si sunt niste nasi nemaipomeniti si pentru ca au cheltuit foarte mult cu finutul lor si prin urmare ma simteam eu prost sa nu fac asta. Dar eu nu consider ca este obligatoriu. Acum depinde si de zona "folcloric" de unde proveniti, ca am inteles ca sunt zone unde e o buna afacere sa fi nas. Deasemenea daca spui ca sunt tineri poate ca nici ei nu tin la asemenea obiceiuri si conveniente.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Este prima oara cand aud de cadou la mot. Nu ai nici o obligatie. La cununie si la botez s-a impamantenit obiceiul cu darul la nas ca o recompensa pt. cheltuielile suplimentare(mult mai mari ca a celorlalti meseni) pe care se presupune ca le face nasii. Dar la mot nu este cazul: cumpara cadouri pt. copil si daca vor pun acolo ceva pe tava, in rest nimic. Deci nu inteleg, pt. ce sa dati cadoul?
Oricum din ce ai scris relatiile dintre voi sunt pur formale si atunci ce te agiti? Stii ce inseamna nasi? acele persoane care, daca Doamne fereste copilul tau ar ramane fara parinti, ar deveni parintii lui (cu tot ce inseamna asta). Sunt nasii tai "al doilea rand de parinti" pt. copilul tau? Daca nu, da'i incolo (sa ma exprim elegant). Eu sti ce-as face in locul tau? M-as gandi: in afara de noi (parintii) cine o iubeste cel mai mult pe Alexandra mica? aia sa-i ia motul (nici nu tre' sa fie casatorit/a). Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Eu stiu ca la taierea motului bebe primeste cadouri de la toata lumea, iar mama primeste flori! Eu stiu ca taierea motului se suprapune cu aniversarea de 1 an!
Mie mi se pare exagerat sa iei cadou nasilor la taierea motului. Cel mult un cadou simbolic, de exemplu un album cu pozele finutului sau un set de rame frumoase cu poza lui. Daca sunt oameni de gasca (dar se pare ca nu), ar merge poate un tricou cu poza micutului, inscriptionat cu un text haios.
Daca vrei sa alegi o varianta de mijloc, adica intre cadou scump si nimic, ofera-le un tort frumos si bun sau un cos cu fursecuri comandate la cofetarie, un cos cu flori naturale sau un aranjament pentru nasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

noi nu am luat nimic pentru nasi la mot desi ne intelegem perfect.

mada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

multumesc,fetele!

sper acum sa ma inteleg si cu mama soacra...
pupici.

Alexandra mare si Alexandra mica...

www.jester.ro/alex/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natydea spune:

Noi am primit cadou un set de lenjerie de pat, dar nu e nevoie sa iei vreun cadou. Motul se suprapune cu aniversare 1 anisor, asa ca aia mica trebuie sa fie in centrul atentiei si sa primeasca cadourile!
Dea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Haideti ca m-ati pus pe ganduri!
Si noi ne pregatim de mot, iar de cand am citit subiectul sunt in dilema. Da sau nu, cadou???!!!?
La cununia noastra am luat un cadou considerabil, poate si pentru ca a fost o nunta mare, in schim la botez, pe care l-am facut in casa( nasii, parintii bb-ului si bunicii) i-am cumparat o lenjerie si un parfum nasei mici.
Acum chiar nu stiu ce sa fac, dar cred ca voi face pe nesimtita si am sa ma fac ca nu stiu acest obicei. Chiar daca vom face masa cu ceva invitati( prieteni care nu au fost la botez), cred ca e destul cat cheltui pentru aceasta organizare. Nu vreau sa par rautacioasa, dar investitia nasilor la botez nu a fost deosebita, ca sa ma simt datoare. Daca se repeta si la mot, atunci baza in hainute ramane tot pe noi, parintii.
Asa ca eu tind spre a nu lua cadou, chiar de m-o certa soacra-mea!

CriXia
http://community.webshots.com/user/crixia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

nu-i asa,crixia???

hai ca m-am mai linistit.pana vorbesc iar cu mami soacra...





Alexandra mare si Alexandra mica...

www.jester.ro/alex/

Mergi la inceput