sondaj: cand au inceput sa vorbeasca copiii vostri

sondaj: cand au inceput sa vorbeasca copiii vostri | Autor: Elena

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici/tatici,

La ce varsta au inceput sa vorbeasca copilasii vostri, ma refer la primele propozitii scurte ? Pentru copii bilingvi/trilingvi, care limba au vorbit-o prima sau au inceput sa vorbeasca amandoua deodata ??

Laura a inceput sa vorbeasca in luna cand a implinit 2 ani.

Elena&Laura

Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

A mea spune: "tati, nu-iiii". Poti sa spui ca e o propozitie scurta...hi hi...deci daca esti de acord, pot s-o trec pe Anca cu 1,7 luni. Daca vrei trei cuvinte in propozitie....atunci, mai asteptam.
Vilma si Anca (1,7 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Si Maria a inceput sa spuna propoziti pe la 2 ani si 2 luni.

Sa fim fericite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

NU ai fost prea clara: te referi la propozitii-propozitii, cu subiect si predicat, sau doar la o insiruire de cuvinte, in care daca completezi locurile libere iti iese o propozitie???
In primul caz, Bogdan a vorbit pe la 2 ani si 2-3 luni... in al doilea, cu muuult inainte spunea "Mami acata papa nana" (mama vreau acasa sa pap si sa dorm), "Tati Adi aia" (tati Adi vreau aia, pe care o arata cu degetul).
Oricum, acum are 2 ani si 5 luni si vorbeste destul de bine, chiar si la telefon... bineinteles, cu cine il intelege, sau cu mine alaturi ca traducator autorizat!!!

daca dragoste nu e, nimic nu e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ponicid spune:

Daca stiu eu bine o prima faza in vorbire este rostirea unor cuvinte in care se repeta aceeasi silaba: mama, tata, papa, caca.
A doua faza este atunci cand incepe sa rosteasca cuvinte ce contin silabe diferite intre ele. A treia faza este cand incepe sa alature doua cuvinte: mama papa, mama nu-i, mama dai. A treia faza este atunci cand formeaza o propozitie in toata regula.
Fetita mea de 1 an si 5 luni se afla cam in prima faza.

ponici daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Dragele mele,

Pai hai sa zicem atunci- cand au inceput sa formeze propozitii scurte de genul "mama papa" + cand au inceput sa formeze propozitii "adevarate" ?.

Pupici,

Elena&Laura

Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Pai daca e asa Maria mea (eu am spus bine) pe la 2 ani si 2 luni

Sa fim fericite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ender spune:

Eu vorbesc cu Andrei in engleza (cea mai mare parte a timpului), iar mami si tataie, care sta cu el cat suntem la servici, in romana.
Asa ca Andrei, a inceput sa vorbeasca pe la 2 ani in romana, desi unele cuvinte le spune in engleza.
Sunt convins ca cu cat i se vorbeste in mai multe limbi, cu atat va vorbi un pic mai greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Andrew a inceput sa construiasca "propozitii"-daca pot numi asa ceva de genul:mama,caaaaa(car),sau mama,nani;mama,apa;mama,papa;mama,cheia sau"key","caa" alba,tata,come!mama,pii-pii(pi-urile astea-s legate de butonat ceva,ca "pipi" e doar cu cate un "i",etc.Amesteca limbile romana si engleza.In japoneza rosteste verbe la trecut, ca:tsuita,kieta,kita,mita,ita,atta si atsuuu,achichi.
"Propozitii" de genul celor enumerate a inceput sa rosteasca in urma cu vreo 3 luni,cred(avea un an si 9 luni).



Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

quote:
Originally posted by Bobita

Pai daca e asa Maria mea (eu am spus bine) pe la 2 ani si 2 luni

Sa fim fericite



Scuze, Bobita, ca am tot modificat mesajul !

Laura a inceput cu propozitii simple, de 2 cuvinte, pe la 1 an si 9-10 luni si propozitii adevarate la 2 ani, in romana. In japoneza spunea doar cateva cuvinte, acum formeaza si propozitii simple.

Lia, deci probabil Iepu' va incepe sa vorbeasca in toate 3 limbile deodata !
Am si eu o prietena casatorita cu un japonez si ei sunt in aceeasi situatie ca tine, ei doi vorbesc in engleza (si putina romana), el cu baietelu'(care are 10 luni) in japoneza si ea cu pushtiul in romana; mai stiu un alt cuplu cu doi copii mai marisori, dar amandoi au fost dati la cresa de la un an si vorbesc numai japoneza; romaneste inteleg, dar nu o pot vorbi, doar cuvinte simple.
Apropos, ai auzit ca in orasul Roman traieste un cuplu romano-japonez (ea, romanca, el-japonez), care au 3 copii (2 gemeni) ?? Ma intreb ce i-o fi determinat sa aleaga sa traiasca in Ro, in conditiile in care el nu si-a gasit de lucru in oras, ci traiesc din economiile stranse in Japonia ??

Elena&Laura

Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Elena,nu stiu nimic despre acel cuplu si n-am nici o idee vis-a-vis de motivele care i-au determinat sa plece in Romania.

Lia&Andrew

Mergi la inceput