Burtica de gravidutza joasa si tare

Burtica de gravidutza joasa si tare | Autor: Dana P

Link direct la acest mesaj

Sora mea, Nico, este insarcinata pe data de 10 iulie implineste 5 luni de sarcina. La inceputul sarcinii a avut sangerari, are placenta lipita aproape de cervix. A facut tratament si pentru sangerari si pentru dezvoltarea uterului (uter infantil). Totul a decurs bine pana acum, la eco i s-a spus ca este un copil dezvoltat normal si este sanatos. Ieri a fost la medic si i s-a prescris din nou injectii pentru marire uter pentru ca burtica a devinit tare. Pe langa asta are sarcina prea jos, burtica e prea jos fata de alte gravidutze.
Intrebare: avand aceasta situatie, are vreo sansa sa duca la bun sfarsit sarcina?
Medicul spune ca trebuie sa spere, refuza sa se pronunte. Ia recomandat sa stea acasa sa nu mai mearga la servici. Ea este destul de activa, doar ca oboseste repede in ultima vreme, dar in rest nu a avut alte probleme, nici cu mancarea si nici cu efortul.
Mai intreaba daca trebuie sa stea numai in pat.

Multzumim
Dana si Nico

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgiana 1000 spune:

Imi pare rau pt. sora ta sa stii ca si eu am sarcina joasa dar nu am avut sangerari insa dr. mi-a spus ca s-ar putea sa nasc inainte de termen si nimic altceva nu mi-a spus sa stau acasa, bb. misca foarte mult si este sanatoasa , nici la mine uterul nu este la fel ca la celelalte gravide ci are forma de inima , dar nu am dureri nici de spate nici de abdomen , nu am facut nici vergeturi pana acum si am 33 de saptamani dar nu este timpul pierdut nu





GEORGIANA si bb Bianaca in burtic 33 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanna23 spune:

Daca reduce efortul fizic si face tratamentul poate duce sarcina la bun sfarsit ,chiar daca se incheie cu o cezariana.Si eu am patit la fel ,sangerari pe la 4 luni si sarcina a fost f joasa ,dar copilul a fost mare si sanatos .In timpul sarcinii am urmat un tratament cu alinestrenol.

Mergi la inceput