Citomegalovirus

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Multumesc,Adina Iulia, se vede ca a mai evoluat medicina pe la noi fata de acum 8 anipe atunci nici nu era vorba de asa ceva.

• Nu-i suficient sa-i iubim pe cei buni, trebuie sa-i iubim si pe cei rai, caci numai prin dragoste poate fi alungata rautatea din ei.(Henryk Sienkiewicz)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

Fetelor spuneti-mi si mie se manifesta in vreun fel?
ataca imunitatea sau ce e cu virusul asta?

va pup

andreea mami lui theo si florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caitlin spune:

stie cineva de la ce se ia virusu asta?
ca tosoplasmoza am inteles ca se ia in general de la pisici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Stiu ca la vremea respectiva m-am documentat, dar uite ca am cam uitat.
CMV nu stiu de pe ce se ia concret. Dar poti chiar sa nu-ti dai seama daca faci boala. Cica ar trebui sa te simti mai obosita, etc...eu, de ex, n-am putut sa-mi aduc aminte cand am prins virusul.
Ideea e ca trece si fara tratament. Doar la cei cu HIV-Sida e problema (au imunitatea la pamant asa ca li se da tratament antiviral cu ganciclovir, parca; tratament care este foarte dur si nici nu e sigur 100%).
Insa CMV trebuie urmarit in sarcina, pentru ca poate crea probleme (care iar le-am uitat; parca avort spontan sau malformatii?! sau poate zic prostii asa ca ma abtin).

Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:

Si eu mi-am factut o gramada de analize igM si Ig G si la rubeola si toxoplasa si toxocara si citomegalovirus si la unele IG era pozitiv semn ca am facut boala si am capatat imunitate , adica ai anticorpi! Amfost saptamana trecuta la doctor si exact asta mi-a zis! Stai linistita!Esti imunizata!

Mergi la inceput