Miresele anului 2004

Miresele anului 2004 | Autor: korinna

Link direct la acest mesaj

Miresele 2004
Denisam..........................10 iulie
Dordia2000.......................18 iulie
Blanca000........................31 iulie
Sandi............................28 august
Michelle2004.....................4 septembrie
Canuta-om -sucit.................11 septembrie
Iepurila.........................18 septembrie
Korinna..........................25 septembrie
Fabya............................2 octombrie





Propun ca viitoarele mirese sa impartaseasca din experienta nuntii si celor care urmeaza sa-si faca nunta.In acest scop..eu ma inscriu cu data nuntii mele:
25 SEPTEMBRIE 2004
Deocamdata..eu sunt in faza pregatirilor...am cumparat rochita,costumul sotului,pantofii,florile de pus in piept..insa mai am cate ceva de cumparat!
Cine mai are nunta in septembrie???Ce gen de muzica o sa preferati la nunta??

Corina mamika de 2 baietzi !!!


http://community.webshots.com/user/korinnay

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sandi spune:

Ma inscriu si eu cu data nuntii mele:
28 AUGUST 2004

Pregatirile nostre sunt aproape terminate...am mai avea de cumparat un costum si bautura (vin),boboane, fructe, sampanie. Ne-am gandit si la muzica, sa fie cam din toate genurile (mai putin manele). DJ-ul ne-a propus vals (pentru dansul de deschidere a nuntii), muzica de dans, ceva latino, cateva piese lente, muzica populara (hore), muzica lautareasca...si noi a ramas sa ne alegem. Avem mari emotii pentru ca mai sunt doar doua luni. CASA DE PIATRA tuturor celor ce urmeaza sa se casatoreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

Dragele mele,
Eu am nunta pe 18 SEPTEMBRIE si constat cu stupoare ca sunt foarte in urma cu pregatirile. Cel putin fata de voi.

Nu mi-am luat rochita, nici costum, nu am vorbit la biserica inca.
Am stabilit restaurantul, meniul (inclusiv ce avem noi voie sa aducem).
Am contractat o formatie. Urmeaza sa stabilim preferintele noastre in materie de muzica, pt ca oferta lor este f. variata (oricum nu vor fi manele). Daca m-ati putea ajuta in sensul asta (ceva titluri din fiecare gen-ca nu prea ma pricep) v-as ramane recunoscatoare.
Nu am fotograf, nu am cameraman, nu am luat verighete.
Cred ca ar fi fost mult mai simplu sa va spun ce am nu ce n-am.

Am stabilit varianta pt cocarde-flori naturale (deci nu le iau acum)
Ce ziceti de palarie pentru dezgatit?

Mai dati-mi ceva sfaturi va rog, ca o iau razna.
Va pup
Spor la pregatiri si putere sa faceti fata emotiilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandi spune:

Nu vreau sa te sperii, dar ar trebui sa iti cauti macar biserica. Mie mi-a fost foarte greu acum doua luni pentru ca era ocupat peste tot pe 28 august. De bisericile din centru oricum nu cred ca te mai lipesti acum. Eu am gasit o biserica la mine in cartier, aproape de casa si cred ca va fi bine. Rochia si costumele se pot cumpara oricand, oferta e foarte variata, ai de unde alege, o zi sau doua la cumparaturi si ai rezolvat problema. Legat de muzica, noi ne-am gandit la cateva titluri. Am cerut si sfatul prietenilor...cam ce muzica ar fi potrivita pentru o nunta...si am adunat cateva titluri. Noi am insistat sa ne indrume cineva la muzica de petrecere, populara, lautareasca, pentru ca la alte genuri ne mai pricepem si noi. Eu am sa scriu aici o lista, in speranta ca poate se mai inspira cineva, desi sunt mai multe titluri din muzica de petrecere:
Rod Stewart- Have I told you lately?
Celine Dion -Power of love
Michael Bolton - You're the one
Louis Armstrong - What a wonderful world
Cris de Burgh - Lady in red
Azucar Moreno - Ole Ola
Ricky Martin - livin' la vita loca
Savage Garden - Truly, Madly Deeply
Savage Garden - To the moon and back
Sting -When we dance
Joe Coker - you can leave your hat on
Rosana - il talisman
Quantanamera (nu stiu cine canta)
Julio Iglesias - Moralito
Menehaito
Enrique Iglesias - Bailamos
Stefan Banica Jr. - Poveste
Urmeaza muzica populara (lautareasca)(nu stiu cine o canta, stiu numai titlurile):
Hora banateana
Iara beau, iara petrec
C-asa beau oamenii buni
Ma dusei sa trec la Olt
Tine-o pe Do (Gica Petrescu)
Nasule, Nasule
Mai intoarce Doamne roata
Cine-a pus carciuma-n drum
Drumurile noastre, poate (Dan Spataru)
Uite asa as vrea sa mor (Gica Petrescu)
Dragoste, batute-ar vina (Gica Petrescu)
Ia mai toarna-un paharel
Dragi prieteni sus paharu (Gica Petrescu)
Hai sa-ntindem hora mare (Maria Dragomiroiu)
Breaza
Bordeias, bordei, Bordei
Mai tii minte draga Marie?
Canta-mi lautare
Oltean sunt, oltean imi zice
Am iubit si-am sa iubesc (Nelu Ploiesteanu)
Ionel, Ionelule
Trandafir de la Moldova
........

Nu mai stiu...pana aici am adunat pe lista mea, daca mai aveti voi idei, sa-mi scrieti si mie... eu m-am gandit ca ii dau Dj-ului o lista orientativa, cu restul mai "umple" si el, dupa inspiratie...Sper sa va fie de ajutor. Spor la pregatiri!

Sandina



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

Sandi,
Am uitat sa mentionez un amanunt destul de important: sunt din Iasi. Avantaj: nu e chiar tarziu cu biserica. Oricum vreau sa o fac la cea din cartier (nu am pretentii). Dezavantaj: oferta nu e chiar atat de mare. Nici la rochii, nici la alte servicii.
Multumesc mult pentru listuta de melodii. Imi e de mare folos.
Daca mai aveti sugestii, sfaturi sau chiar intrebari va rog nu ezitati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

Ma inscriu si eu cu data nuntii mele:
2 Octombrie 2004

Sincer eu nu am facut mai nimic decit avem rezervata sala care e impreuna cu bucataria inclusa,pentru gatitul menuiului avem si o sefa bucatareasa cu inca doua ajutoare a ei.Tot acolo avem tot ce e nevoie de nunta adica vase,pahare,cesti,mese deci acolo avem totul inclus,e bine nu am bataie de cap cine face maincare si cine serveste la mese ,vom mai avea si 3-4 ospatari in noaptea nunti pentru servire la mese.Ramane acuma in august cind v-om pleca in tara sa stabilim in ce vrem sa constate meniul de nunta si cite persoane v-or fi ca sa stie bucateasa sefa ne va da lista cu cele necesare. Noi v-om avea in jur de 80 de familie,tot in august v-om face si invitatile.Nasii deja ai avem de mult alesi este preotul de la biserica din localitatea mea ,si ne v-om cununa in biserica lui Nasul nostru numai ca cununia o va tine episcopul de Bihor deoarece nasu nu poate,normal e nash
Rochia si ce trebuie cumparat restul ne v-om cumapa in august asa am stabilit.Deci biserica ,sala,nashii,bucatareasa (care se ocupa menuiului la nunta )ospatari pentru servit ,astea sunt toate stabilite deja ....cred ca astea sunt cele mai importante la nunta.A mai ramas in august sa vedem cine ne va face toate prajiturile si cozonac pentru nunta,am aflat ca sunt persoane care se ocupa cu asa ceva numai pentru nunti si ocazi ,asa mi-a confirmat nasa la telefon,iar tortul miresi il face nasa,decoratia in sala,luninari,buchetul tot nasa le face.
La noi a ramas cu muzica care e foarte imortanta dar sa vedem cind ajungem in tara,acolo v-om stabili nu avem cum de aici din Germania.
C-am asta e totul ,mai ramane rochia sa o caut in august si nu vrea ceva cu trena ca nu i-mi place ,i-mi place sa vad pe alte mirese dar nu pe mine,nu stiu dece.
Poate voi stii cum e cu muzica si cum merge poate i-mi da-ti si mie citeva idee sa ne putem orienta,eu ma gindesc la Gabi de la Oradea,acuma sa vedem nu stiu inca nimic si sotzul meunu prea e decis la el inca.
Succes ,bafta la pregatirile pentru toate viitoarele mirese numai bine si fericire multa!

Fabya

http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/sella1be/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Eu pe 31.07.2004
Am facut aproape tot : restaurant, biserica, fotograf, cameraman, DJ, aramjamentul salii, rochita, costume mire, rochita cununie la croitoreasa, mai trebuie sa ii iau pantofi lui..mai am putine de aranjat..sper sa fie zi frumoasa cu soare si bucurii..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

Blanca,
Poti sa fii sigura ca va fi o zi frumoasa plina de bucurii. E ziua voastra unica. Indiferent de conditiile meteo. Revi si la tine cu aceeasi rugaminte. Sa ma orientezi putin cu stilurile muzicale alese de tine- ceva ex. Nu musai acum (ca-mi imaginez in ce febra trebuie sa fii), poate dupa eveniment.
Casa de piatra si sa fiti fericiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucasimarius spune:

18 septembrie 2004.
Mi-am facut rochiile, Marius are costumele, cu biserica si restaurantul am aranjat si urmeaza ca zilele aste sa gasim muzica, video si poze.
Cocardele nu le-am luat fiindca vor fi din flori naturale si saptamina asta facem invitatiile.
Daca am omis ceva sa-mi spuneti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_2004 spune:

4 septembrie 2004

Am facut: restaurant, biserica, rochie, fotograf, dj, invitatiile

Mie imi mai lipsesc: cameramanul, pantofii (si mie si lui), costumul lui, florie de pus in piep (si eu optez pt cele naturale deci le fac ininte de nunta), husele pt scaune la restaurant, masina, voalul si luna de miere... Si era sa uit lista cu melodii. Suntem la incept, avem vreo 5-6 pe lista. Cand o sa fie mai completa v-o prezint

Constat punandu-le pe lista ca mai mult nu am facut decat am facut.
Sper sa reusesc sa le fac pe toate in timp util...

spor la pregatiri tuturor
Ana Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Mi s-a facut pielea gaina eu am cea mai recenta data 17 iulie.Rochia mi-am facut-o,restaurantul e rezervat din ianuarie ,la biserica am vorbit,costum si-a luat azi si marti ii ia lui fi-su,pantofi avem,flori pt pus in piept am luat ,bautura am cumparat ,suc la fel ,am trimis invitatiile si trebuie sa ni le confirme fiecare,mai avem de luat apa minerala,de dat comanda tortului si a buchetului pt nasa,asa ca asta e.Mult noroc tuturor!

andrei

Mergi la inceput