Un singur nas la botez?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cipri spune:

Cristina si Anelisa (Cipstyle):)
Abia acum am intrat din nou pe site,pt ca nu am mai avut timp:(
Nu am de ce sa ma supar, numai ca nu aveti dreptate.
Eu ca preot cunosc un picut mai bine ce inseamna credinta crestina, ce inseamna sa fii ortodox, ce inseamna sa fii catolic. Fara a condamna pe cei ce s-au nascut in alte confesiuni decat cea ortodoxa pe care o reprezint, trebuie spus foarte serios ca exista diferente,si inca destul de importante, intre Biserica Ortodoxa si cea Catolica.
Chiar in Crez exista o diferenta,care este foarte importanta pt invatatura crestina. Daca stiti crezul ortodox, va veti aminti ca se marturiseste la un moment dat :
"(Cred) Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata facatorul, care din Tatal purcede, cel ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit,care a grait prin prooroci"
Catolicii au adaugat la acest crez ceva, spunand asa:
"(Cred) Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata facatorul, care de la Tatal si de la Fiul purcede, cel ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit, care a grait prin prooroci"
Chiar daca nu intelegeti diferenta, totusi nu puteti spune ca nu exista:) Ganditi-va ca aceste CREZ nu este altceva decat un rezumat,de fapt mult mai putin decat un rezumat al credintei crestine. Atunci diferenta care aci este cuprinsa intr-un cuvant va putea fi discutata in nenumarate tratate teologice. Nu am de gand sa intru in detalii despre diferentele dintre Biserica Ortodoxa si cea Romano-Catolica,insa trebuie stiu ca ele exista si nu por fi ignorate.
Iertati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Imi pare rau ca nu v-am putut raspunde pana acum. Multumesc frumos la toti! Parerile voastre m-au ajutat sa-mi respect ideile. Tocmai ne-am intors din Romania unde am reusit in cele din urma sa botez baiatul. Pana la urma a avut doi nasi ortodocsi care au fost prezenti in biserica si nu numai. Preotul bisericii unde l-am botezat a fost de acord sa-l scrie si pe verisor (absent)pe livretul de familie crestina pe care il avem de la cununie.
Totul s-a desfasurat mult mai bine decat speram si toata lumea a fost si este multumita.
Inca o data multumesc.

Mergi la inceput