Un singur nas la botez?

Un singur nas la botez? | Autor: didita

Link direct la acest mesaj

Dragilor, as avea si eu o intrebare. Avem o comoara de baietel care va implini un an in curand si pe care vrem sa-l botezam la Bucuresti. Problema mea este ca socrul meu i-a propus deja unui verisor de-al sotului meu sa-i fie nas. Noi (parinti) nu am fost intrebati de sanatate. Cum nu vrem sa ne punem toata familia in spinare si individul ne este simpatic... n-am comentat. Acum intrebarea este : verisorul e catolic si necasatorit. Se poate totusi sa fie nas? ne trebuie si nasa? Poate sa fie maritata? daca nu e prezent la biserica poate totusi sa fie nas????
Claudia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Fetita mea a fost botezata de sora mea care este NECASATORITA si a fost in regula.
Nu am inteles intrebarea:A fi sau nu prezent in biserica?

Varut e musai sa fie in biserica la botez,altfel nu poate fii nas.Daca are vreo prietena ea poate sa tina copilul si sa fie nasa.
SAU
O alta persoana de sex feminin casatorita poate fii nasa alaturi de respectivul var.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

Si Andrei a avut nasa de botez, o prietena de-a mea, necasatorita.
Andreea a avut ca nasi, un cuplu, sot-sotie. Nu a comentat nimeni nimic, mai ales ca sunt gemeni si fiecare are nasul lui!

Angi&Andrei&Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Claudia, nas/nasa de botez este de fapt o singura persoana.
Chiar si atunci cand noi consideram ca avem un cuplu ca fiind "nasi de botez", nu este chiar corect. Este unul singur, acela care ia copilul in brate de la preot, care il poarta in brate in timpul slujbei.
Asadar, fara probleme respectivul tip necasatorit poate fi nasul copilasului tau.

Dar TREBUIE sa fie prezent in biserica. Cum altfel ?

Daniela si puiul Oana Maria
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

merci frumos fetelor!!! mi-ati luat o piatra de pe inima. ca nu vroiam sa-mi pun in cap toata familia, dar nici sa-l lipsesc pe toanca mica de nasi.
Mai nou socru-miu a avut o noua idee luminoasa; cum ca daca varul nu poate veni fizic in Romania poate totusi fi nas prin reprezentanti!!! Parerea mea e ca daca nici la botez nu poate veni, ce sa mai zic de ziua cand o avea o problema?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Si Darian,a avut o singura nashica la botez(o verisoara de-a sotzului din Bucuresti,nemaritata )si noi tot la un an l-am botezat in Romania.
Eu zic sa nu va luati dupa socru,nu conteaza pe cine a ales el,voi trebuie sa-i alegeti micutzului vostru, nana sau nanul cel mai potrivit,care sa se ocupe si de acum incolo de prichindel,nu numai la botez.
Dupa ce l-a botezat pe Darian,parintele a felicitat-o pe nana si i-a spus ca de acum incolo, ea este mama lui spirituala ,la care ea a inceput sa plinga de emotie!!!


"Intreaga suferinta din lume, apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.
Intreaga fericire din lume, apare din dorinta de a-i face fericiti pe ceilalti."

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=alba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Parerea mea e ca daca respectivul var NU FACE EFORTUL sa vina la botez atunci nu-si merita numele de NAS,mai bine alegeti altul/alta.
Vorba ta :Ce pretentii sa ai la aniversarile copilului vostru!
Petrecere Frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_2004 spune:

Nas prin repezentanti?! Asta nu am mai auzit-o.
Daca nasul nu poate fi prezent la botez atunci nu poate fi nas.

quote:
Originally posted by didita

merci frumos fetelor!!! mi-ati luat o piatra de pe inima. ca nu vroiam sa-mi pun in cap toata familia, dar nici sa-l lipsesc pe toanca mica de nasi.
Mai nou socru-miu a avut o noua idee luminoasa; cum ca daca varul nu poate veni fizic in Romania poate totusi fi nas prin reprezentanti!!! Parerea mea e ca daca nici la botez nu poate veni, ce sa mai zic de ziua cand o avea o problema?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cipri spune:

Cred ca e tare intarziat raspunsul meu, insa hai sa spun ce am de spus!
Nas nu poate fi acel var, la un botez ortodox, pt ca e catolic. Nas nu e cel care tine copilul in brate, cat cel care marturiseste credinta ortodoxa pt copilul ce nu o poate face singur deocmadata.
Cum sa marturiseasca un catolic credinta ortodoxa in locul unui copil, daca nici el nu crede asa?
Deci e musai sa fie ortodox acel nas!
Si nicidecum nu poate boteza cineva prin reprezentanti.
Nu e nevoie de mai multi nasi la botez,ci de unul singur, insa trebuie sa fie ortodox, daca botezul e ortodox!:)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipstyle spune:

Cip, posibil sa fie cum spui tu, ca n-are voie, dar eu de credinta "ortodoxa" la botez n-am auzit. Credinta pe care o marturiseste nasul (si pe care ideal ar fi de fapt s-o marturiseasca cel ce se boteaza)e crestina, in DUMNEZEU, in DOMNUL IISUS CHRISTOS, aceeasi credinta o au si ortodocsii si catolicii. Nici macar Crezul ortodox nu mentioneaza vreo "credinta ortodoxa". Asta e parerea mea, sper sa nu te superi.

Cristina si Anelisa Elena (04.04.04)

http://community.webshots.com/user/cipstyle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samy spune:

Nu e nici o problema ca nu e casatorit. Si pe fetita mea a botezat-o cumnata care e divortata, dar sa fi nas prin reprezentant e absurd!!! Cine primeste copilul dupa botez in brate ACELA e nasul/nasa.

Mergi la inceput