azoospermie, oligospermie

azoospermie, oligospermie | Autor: heleny

Link direct la acest mesaj

Buna dragelor,
noua doctorul ne-a spus ca ni se trage diagnosticul acesta de la o infectie prelungita cu ureaplasma si micoplasma care a inhibat spermatogeneza.As dori sa stiu daca la voi, adica la cine a avut acelasi ghinion ca si noi li s-au dat alte explicatii.
Pupici.
heleny

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Buna, Heleny!
Noi avem aceeasi problema. Insa pentru ca nu au gasit alte explicatii, ni s-a spus ca i se trage de la un oreion pe care l-a avut in copilarie. Eu insa nu prea cred asta. Oreionul l-a avut la varsta de 2 ani si nu i s-au inflamat testiculele sau cel putin nu s-a observat asta. Am facut si analizele genetice, care sunt OK. Eco testiculara si prostata, rezultat bun. Numai testiculele sunt mai mici decat considera ei ca ar fi normal, adica ~ 3 cm in loc de 4 cm. Un varicocel, dar f.f.mic, care nu reprezinta o problema.
In schim analizele hormonale i-au iesit cam naspa: FSH mult marit; ceea ce inseamna ca din ?????????????cauza testiculele nu receptioneaza mesajele hipofizei. Deci este o problema testiculara; de ce? nu se stie si se da vina pe oreion.
Leucocitele in spermograma sunt OK. Urocultura, de asemenea.
Sotul tau cum a aflat ca are ureaplasma? Avea leucocite mai multe decat normal in spermograma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Si la noi cica tot de la oreion... Voi la ce medici ati fost? Noi la Dr. Soare si Prof. Ghe si am un lapsus (directorul spitaluilui IC Parhon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Dr Soare si Prof. Dumitrache. Asta ca mi-am adus aminte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Buna, Mimisi!
Noi am fost la Moisa, apoi la Iliescu, iar apoi la Ancar.
Sotul tau si-a facut toate analizele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boxi spune:

si noi avem aceeasi problema si ne-a spus ca e de la un oreion din copilarie. la fel ca le sotul nicolei74, testicule mai mici, in rest totul ok. noi incercam saptamina asta la un medic homeopat. tratamentul pe care l-a urmat a fost cel cu pregnyl, undestor, apilarnil potent, capsule napraznic, vitamina e, a, magneziu-zinc dar inca nu l-a terminat ca sa va pot spune daca este sau nu o imbunatatire. dureaza 2 luni si apoi va spun si voua. la voi ce tratamente le-a dat sotilor? noi sintem din bacau si ajungem ff greu la bucuresti. de ex, la prof. ancar am sunat si mi-a spus tanti care a raspuns la telefon sa mai sun in septembrie, ca e in concediu, ba nu stiu pe la ce conferinta. mult succes. va pup si fruntea sus ca o sa avem si noi bebe al nostru intr-o buna zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

da, si-a facut analizele. de fapt noi inca nu intrasem in panica de absenta bebeului (in urma cu 4 ani) si sotul meu a avut niste probleme de sanatate. asa si-a facut analizele de unde au reiesit spermatozoizi 0 si LSH sub valori normale (ceea ce indica faptul ca nu se produc. drept sa va spun cam nu prea ni s-au dat sanse de reusita. Ni s-a spus ca de-ar fi fost unul singur mic si amarat ar fi existat o posibilitate sa se inzdraveneasca si inmulteasca, altfel... Nu ni s-a spus clar nici nu. Deja cred ca nu prea mai avem ce astepta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

http://www.aventispasteur.ro/index.php?s=6_1&v=12

Oreionul este o infectie virala contagioasa provocata de virusul urelian, ce are tropism glandular si nervos, si apartine familiei paramyxovirus. Cea mai frecventa manifestare clinica este parotidita, cu 30% din cazuri

Cele mai grave complicatii sunt cele neurologice (surditate tranzitorie, manifestari de menigoencefalita etc) si glandulare (in mod special orhita, ce poate duce la azoospermie, dar si ovarita, pancreatita si mastita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Buna fetelor!
Si noi suntem in aceiasi situatie.Sotului meu nu i sa spus de unde i se trage dar...oreion a avut cand era bebic iar la varsta de 22 de ani i sa umflat testiculele ,problema care a durat cam o saptamana.
La doctor nu sa dus ptr. ca ... nu stiu.. (nu ne cunosteam inca).. nu il mai jena si gata ...azoospermia.
Dar trebuie sa iasa soarele si pe strada noastra!!!
Doina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heleny spune:

Chiar asa la toata lumea azoospermia este efectul oreionul de cand erau mici?Chiar daca testicolele n-au fost inflamate?
La noi a fost altfel. Acum 7-8 ani de la o baie in piscina sotul meu a facut orhiepididimita. I s-au umflat amandoua testicolele pe rand, de unii doctori au fost de parere chiar sa le taie.Infectia a durat cam 1 an si jumatate timp in care nici un medic nu reusea sa prescrie un tratament care sa dezumfle testicolele. Cred ca a fost foarte naspa.In sfarsit un doctor prescrie o luna de biseptol si reuseste sa se dezumfle dar cum am aflat mai tarziu microbii raman acolo si lucreaza in continuare.Dar pentru ca nu-l mai durea nimic si pentru ca se chinuise atat de mult timp nu a mai dat pe la doctor dacat dupa vreo sase ani cand i s-a pus diagnosticul de azoospermie.
Explicatia infectiile repetate din trecut au sugrumat canalele spermatice care s-au infundat si practic chiar daca spermatozoizi se mai produc ei nu mai pot sa iasa afara. Sau alta explicatie - infectia a inhibat procesul de spermatogeneza si acest fapt este iremediabil.
Intre timp dupa o serie de tratamente am trecut de la azoospermie la oligospermie cu 2.000.000 spermatozoizi , mobilitate 1 %, forme normale 1%.
Acum am terminat alt tratament de trei luni dupa care urmeaza sa faca o alta spermograma care sper sa fie mai optimista dar inca nu si-a facut timp. Dar va tin la curent cu ce se va intampla.
Am sa trec aici cateva din rezultatele de la analizele hormonale in speranta ca cineva dintre voi care se pricepe poate sa-si dea cu pererea.
TSH 1.06 NORMAL <0.27-4.2>
FSH 2.22 <1.5-12.4>
LH 4.25 <1.7-8.6>
PROLACTINA 82.39 <86-390>
TESTOSTERON 18.53<9.9-27.8>
Pupici.
heleny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Heleny,sotul meu a facut oreion si varicela la 22 de ani.Acum 1 an a avut infectie urinara localizata in scrot,erau umflate testicolele si pline de puroi.Toate astea au dus la inrautatirea spermogramei.Abia astept saptamana viitoare,daca reuseste sa-si faca timp sa mearga sa repete analiza sa vedem cum sta acum.
Valentina

Mergi la inceput