ce cosmetice sa CUMPARAM

ce cosmetice sa CUMPARAM | Autor: BellaDonna

Link direct la acest mesaj

daca iren a deschis subiectul cu ce cosmetice sa nu cumparam , eu cred ca e bine sa stim si produsele bune care se gasesc pe piata si se merita sa investim bani
mie imi place tare mult Retin-A , o am din Ro de la farmacie aici se da doar cu reteta si e si foarte scumpa. imi lasa tenul foarte curat , am scapat de cosuri si puncte negre nu o folosesc decat foarte rar o data sau de 2 ori pe saptamana, si am unten luminos si foarte frumos.
e buna si pt ridurile fine, atentie trebuie spalat tenul inainte de aplicare se lasa 20 minute dupa care se aplica ,iar dupa o ora se aplica o crema hidratanta caci are tendinta de a usca tenul.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Lacul de unghii ASTOR. Timp de 4-5 zile arata impecabil; dupa ce se usuca nu raman urme deloc (in general, unghiile mele sunt ca ale unui copil, adica scurte si nelacuite , insa, din cand in cand, ma mai paleste sa le las lungi ; oricum, nu am indemanare la treaba asta, asa ca am fost fericita cand l-am descoperit). Este scump (in jur de 150.000 cand l-am cumparat eu), dar avand in vedere cat de des il folosesc, mie imi convine.

Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

imi mai place ELIZABETH ARDEN cerma hidratanta VISIBLE DIFFERENCE eu o cumpar de la COSTCO (au preturi bune) si nu din mall au preturi prea mari si eu zic ca nu se merita e mai multa reclama dect face. de cand am vazut o emisiune la tv despre creme daca sant bune si isi merita reclama sau nu si parerile mai multor doctori dermatologi(chiar o dr. vorbea despre crema Retin-A care o foloseste si e buna macar se vede un rezultat) eu nu mai cred reclama si cu atat mai putin firma , si zic ca nu se merita reclama .
deci ELIZABETH ARDEN -serum ceramide gelule hidrateza si se vede ceva efect si tot asa le cumpar din magazinele cu discount (marshal le mai gasesc uneori)
-crema SPIRULINA hofigal di RO foarte buna pt decolteu cel putin mie imi place
si pt celulita SUPLIFORM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Pentru intretinerea tenului gras:produsele Biotherm
Fond de ten:Clinique si Helena Rubinstein,color clone
Ruj:Max Factor-Lip finity
Rimel:Yves Saint Laurent
Pentru obraji:Clinique
Pentru par:produsele Joico



Elena si pisicutza Amelie
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by BellaDonna

imi mai place ELIZABETH ARDEN cerma hidratanta VISIBLE DIFFERENCE eu o cumpar de la COSTCO (au preturi bune)



exact asta folosesc si eu acum, tot de-acolo, imi place la nebunie, nu lasa pielea grasimoasa ca alte creme. ma mai impac bine cu produsele Garnier, Olay si Yves Rocher. cand spun produse ma refer la orice altceva in afara de fond de ten, pudre si alte farduri, ca nu folosesc.

o intrebare: ce masti de fatza, corp, par, talpi recomandati cel mai mult?

Authority Zero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

conchita,eu iti recomand masca de fata de la firma Gatineau.Din pacate nu prea o gasesc decit la saloane de cosmetica specializate,in magazine nu.Poate in America e mai usor de gasit!E foarte foarte buna!!!

Elena si pisicutza Amelie
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

pt Conchita, eu imi prepar o masca de fata foarte buna ,mai intai imi exfoliez tenul cu faina de porumb si fulgi de ovaz poti folosi oats gaseati la cereale simple,sau faina de ovaz, le immoi in apa si imi exfoliez foarte bine tenul dupa care aplic o masca de drojdie proaspata de bere , e foarte buna iti lasa un ten foarte luminos si curat , poti folosi si drojdie uscata, o ligutita inmuiata in apa tot o lingurita , o lasi 30 minute pe fata dupa care clatesti cu apa calduta , poti repeta procedeul de 2 ori , iar a 2 a zi vei arata super.
eu nu prea am incredere in mastile de fata din comert , asa ca folosesc ce am in frigider sant mai proaspete si mai bune , fructe praspete sant excelente la fel si mierea de albine , de polen nici nu mai zic stiu si un fotomodel foloseste polen pt masca , polen amestecat in miere , e super

lamaie daca vrei sa ai un ten curat, si mai zice-ti si voi din secretele voastre poate ne folosesc si nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

asa deci, Gatineu, am retinut, multumesc Rayuela

Bella, de-astea facute in casa folosesc si eu, dar m-am cam lenevit, cautam recomandari pentru ceva de-a gata :)) tot cu tarate, miere, argila, ulei de masline, iaurt, lapte batut, lamaie, rosii, castraveti, frunze de aloe, coji de portocale, etc, m-am namolit pana acum.


Authority Zero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

Lancome e buna , eu mi-am luat din State si Neutrogena , dar inca nu am incercat-o .

Oricum depinde de ten.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

In loc de gel de dus zi de zi seara de seara folosesc un amestec de sare grunjoasa cu un pic de malai ( eu am o piele un pic mai grasa ), stau cu sarea aia pe piele cat de mult posibil si o aplic dupa ce m-am inmuiat un pic in apa Reteta este aplicata cu succes de mama, o stie de la o matusa de a mea (ceva la a n-a spitza ) dar amandoua au o piele uluitoare ( mama 62 de ani, matusa 74 ). Aplicarea sarii o fac si pe fata.

Dupa dus ideal ar fi un amestec de lapte, ulei de galbenele, masline si musetel, o lotiune hidratanta de bebe ( eu folosesc sanosan ).

Dupa ani de zile de Clinique, Estee Lauder am constatat ca ma impac extrem de bine cu Aslavital si Bioten ( Elmiplant). Am ajuns sa le cumpar cand eram pe picior de plecare, magazine inchise.. singurul deschis plafarul din piata 1 mai. Apoi am mai incercat cu succes de la Elmiplant uleiul vitaminizant pentru par, o mascuta antiiritanta. Aslavital este in program non stop, si demachiantul si tonicul si mascuta.

De fapt cu aceste produse ( cumparate accidental ) am inceput sa "controlez" ce se intampla cu produsele romanesti... si am avut multe surprize placute. Nu toate...
Ultima descoperire: un sampon simplu, cu galbenele, tot de la elmiplant. Cu tot parul vopsit de nenumarate ori, ma simt super cu samponul respectiv.

Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pengunica spune:

MIe imi plac produsele Clinique,Shiseido asta in ceea ce priveste cremele
Helena Rubinsein in materie de lip glosuri
Iar din produsele romanesti imi place gama Aslavital pt ten sensibil pe care o si folosesc si de care sunt foarte multumita

Mergi la inceput