LARA CELINE , fetita mea iubita

LARA CELINE , fetita mea iubita | Autor: Lauraa

Link direct la acest mesaj

Nasterea Larei


Dupa o sarcina de vis, in timpul careia m-am simtit cea mai fericita si frumoasa gravida, a urmat nasterea fetitei, o nastere care a incununat cu succes cele 9 luni frumoase.

Luna Mai. Data probabila a nasterii 7 Mai. Pe 4 Mai aveam programare la medic. Nu as fi crezut ca ajung la control mai ales ca de cateva saptamani aveam contractii nedureroase dar destul de puternice. Dar uite ca am ajuns totusi. Cu mama impreuna ne-am urcat in masina ( abia ma mai ajungea centura,sa nu mai spun ca burta mi se sprijinea aproape pe volan) si voioase ne-am dus. Prima oara mi-a facut un CTG unde au aparut contractii mari si late pe care eu..nu le simteam… Apoi echograful de rigoare,control, copilul necoborat, colul inchis fedelesh, nimic nu semnaliza o apropiata nastere. In timp ce ma imbracam dupa paravan il aud pe doctor: "Doamna A, dar a crescut copilul f. mult de ultima oara!!! Ooo ,dar chiar ca a crescut! Wow, a pus ca lumea in greutate" Eu, cu limba scoasa de un cot incercam sa ma leg la un siret. Intreb: "Pai si cat are?” La care el : "este 3700g doamna draga"Pac, am abandonat siretul si am iesit de dupa paravan. Il intreb ce inseamna asta la care el tranteste o parafa pe trimiterea spre spital si imi spune sa ma duc acolo sa vada aia ce e de facut in cazul asta. Copilul nefiind coborat deloc si colul lung de vreo 4 cm mirosea a zeama de bisturiu. Mie insa nu mi-a spus. Na, ma urc cu mama in masina si mergem la spital.Acolo CTG, echograf,tot tacamul. Rezultatul lor: 4300 g. Vine medicul sef si imi spune: "Dci maine facem cezariana!" Eu NU si NU! Ca eu vreau sa nasc normal si sa nu ma taie. Ok, imi respecta dorinta si ma trimite acasa pt. doua zile cu reomandarea sa vin joi (era marti) sa-mi induca nasterea.
Bunnn! Joi dimineata ne trezim toti, mancam cu noduri, il pun pe sot sa ma pozeze,sa ma filmeze, etc, luam bagajul si purcedem.In fata spitalului alta serie de poze, credeam ca peste cateva ore nu o sa mai am burta . hahahaa! Ma cazeaza frumos intr-o camera super amenajata si mi se administreaza un gel de inducere.Doua ore sa stau intinsa sa nu curga afara. Sotul incepesa se maimutareasca pe toate aparatele alea de nascut, ne uitam la un film,povestim,completam formulare, trec cele doua ore,am voie sa ma ridic. Incep eu sa ma urc pe toate aparaturile alea si sa ma maimutaresc, ne pozam din nou, il trimit sa aduca dulciuri si suc, ne simtim bine. Din cand in cand vine cate o asistenta sa vada daca m-a apucat nascarea. Plecau dezamagite,eu eram intr-o forma de zile mari. Pe dupa-amiaza incep contractiile timide.Si apoi din ce in ce mai curajoase. Suportabile insa. M-am imbracat si am iesit amandoi sa ne plimbam prin spital. Am intrat in cofetarie,o prajitura,un suc,etc.. Contractiile destul de dureroase tot acolo. La CTG erau de 127 (nu stiu in ce se masoara.) Colul insa inchis,bebele sus de tot, frate cu stomacul. Se innopteaza, ma trimit la culcare cu speranta ca in toiul noptii o sa ma apuce nasterea mai serios. Nimic. Dimineata nu mai aveam nici macar o contractie cat de mica. Din nou gel, din nou aceeasi povestede data asta insa contractiile au inceput aproape instantaneu si serioase rau. Asta era inainte de amiaza.Pe la ora 15 erau deja greu de suportat,ma tineam de obiecte pe-acolo dar tot mai trageam cate o portie de ras intre ele. Spre seara deja umblam pe-acolo mai mult cracanata de durere cu sotul dupa mine. La CTG se inregistrau contractii la 3 minnute,intensitate maxima si durata de 1-2 minute. Moasele isi frecau palmele de nerabdare. La control insa… col inchis,tare,lung, copil urcat la cucurigu. Spre miezul noptii s-au convins ca eu nu o sa nasc in curand asa ca m-au primis in camera cu un supozitor de calmare intr-o mana si un Diazepam in cealalta. Noaptea a trecut cu greu,dimineata ma astepta doctorul cu o fata lunga. Mi-a zis ca din experienta lui,daca nu am nascut pana acum, o sa fie ff greu sa nasc natural, copilul pur si simplu nu poate cobori in bazin, e f. mare, nu ca eu as fi mica,dar se pare ca bazinul meu e ingust inauntru. In plus colul nu s-a inmuiat si nu s-a deschis deloc dupa 40 ore de contractii asa ca imi recomanda cezariana. Eu deja satula de induceri fara succesc,accept. Era sambata. M-au prgramat pentru luni,pana atunci program de voie.In spital. Si asa doua zile m-am invartit intre cofetaria spitalului,magazin, camera, computerul de la parter – cu jocuri si Net (dar era mai mereu ocupat ) - CTG , control, parc,etc. Duminica dupa CTG mi-am aranjat o evadere, m-am dus acasa,am facut un dush in baia proprie, apoi cu mama si THomas ne-am dus la o inghetata din aia mare. Chelnerita m-a intrebat daca asptept gemeni si cand nasc.I-am raspuns sec :"Maine"
Luni 10 Mai 2004.

La ora 8 se infiinteaza mama si Thomas la spital. Amandoi palizi dar se straduiau sa faca pe zambaretii. Mie imi era sete si pentru ca nu aveam voie sa beau nimic,imi era si mai sete. Nu ma mai gandeam decat la APA! APA!APA! Intrebam pe toata lumea cand o sa intru in operatie.Nimeni nu stia. In final, pe la 11.30 vine asistenta si ma cheama in salon. Imi da o camasa sterila si ciorapi elastici. Apoi ma ia cu patul si ma duce spre sala. Ai mei in spatele patului. Eu sedeam si dadeam din maini ca si cum as avea vasle in maini. Era amuzant. Lui Thomas i-au dat o costumatie de Piticot, si o plasa din aia pe cap,saboti de lemn in picioare de era sa lesin de ras. Mie mi-a instalat sonda – nu am simtit nimic,eram pregatita de pe forum pentru un mare chin – si m-a dus in sala de operatii. Acolo alti Piticoti ascuteau iataganele. Un Pititcot brunet cu mutra de Al-Khaidian se prezinta ca fiind anestezistul. Imi monteaza anestezia spinala si ma aseaza pe spate. Atunci am simtit ca mi se face rau. El ma stropea cu un spray pe mana si ma intreba daca simt rece.Simteam. Apoi pe burta. Simteam.Pe picior.Nu simteam.Pana am devenit complet nesimtita de la piept in jos. Atunci mi s-a facut si mai rau,aveam senzatia ca o sa cad jos,ceea ce desigur era imposbil.Dar senzatia era. Si am inceput sa racnesc: "m.e rau! Lesin!!! Dati-mi apa! Lesin! Cad jos! ! "Ei erau f. calmi si nu reactionau nicicum. L-am vazut cu coada ochiului pe Al-Khaidian. I-am zis sa-mi de acu sprayul ala rece pe fata ca mi-e rau. El de-acolo :"Fii serioasa doamna ca e alcool acolo ,cum sa-ti dau pe fata?"Intre timp l-au adus pe Thomas la capul meu. Au inceput operatia.THomas a inceput sa-mi povesteasca ce a vazut el in supermarket cu o zi inainte, o poveste aiuristica despre o baba care a furat un parfum, se chinuia saracul sa imi distragga atentia. Eu eram cu ochii pe ceas cand cineva a spus:" va miscam putin” Si m-au zguduit un pic si am auzit cel mai frumos sunet din viata mea: LARA . In seconda urmatoare am vazut-o, cu cordonul atarnand si cu o gura maaaare care zbiera din toti rarunchii. Eu am inceput sa strig: “CE COPIL FRUMOS! AI VAZUT?! Ooo,copilul meu iubit! Aduceti-l la mine. Copilul meu frumos! E fetita? (nu vedeam de cordon) Dupa ce ni l-au aratat si am atins-o a dus-o pe o masuta la cantarit si masurat. 4130 g, 52 cm si 36,5 circumferinta capului.Nota 10 . Au invellit-o intr-un scutecel si i-au dat-o lui THOmas. Pe mine m-au cusut si toti trei ne-am dus intr-o camera alaturata unde am pus-o prima oara la san. La cca. 20 minute dupa nastere. De atunci este un vis, fetita nostra ne lumineaza fiecare zi. Suntem cei mai fericiti parinti si o iubim din tot sufletul. Ieri, la 5 saptamani am fost la primul control dupa cel din spital. Lara are 56 cm, 4900g si e sanatoasa tun. SI voioasa.Si zambareata. Si e fetita mea pe care am dorit-o!!!






PS.Am uitat sa scriu ca despre nastere am o amintire extraordinar de placuta si datorita conditiilor excelente din spital si mai ales omeniei cu care am fost tratata de personal. Moasele,asistentele,toate persoanele cu care am avut de-a face sunt niste ingeri de oameni,le raman recunoscatoare pe veci. Desi aveau treaba pana peste cap nu-si pierdeau zambetul de pe buze,aveau la orice ora o vorba buna. Pana dupa nastere nu am stiut cine m-a operat dar am avut incredere totala. L-am vazut doar pe anesezist,echipa de chirurgie a intrat dupa ce mi-au pus paravanul. LA cateva minute a venit chirurgul si m-a felicitat dandu-mi mana. Atunci eu i-am multumit din inima pentru ce a facut si el a zis simplu :" NU aveti pentru ce sa-mi multumiti! Pacientul nostru,stapanul nostru!" Cand am ajuns in camera au venit pe rand o gramada de oameni (femei,asistente,etc) care imi dadeau mana si ma felicitau.
IAr am uitat sa spun ca Thomas si mama mi.au decorat camera cu baloane,flori si panglici colorate de m-a bushit plansul cand m-au dus acolo. Pe usa camerei erau lipite baloane colorate si in fata patului,pe perete o ghirlanda lunga cu Happy Birthday . APoi sotiorul meu iubit mi.a daruit un buchet mare de flori si un colier superb. Sa tot nasti!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Hei, Laura, de caaand tot pandesc eu sa citesc povestea nasterii Larei! Sa-ti traiasca printesa, sa creasca mare si sanatoasa si sa fie norocoasa!
Am vazut-o in poze, e duuulce si seamana perfect cu tine. Dac-ar avea si ochishorii frumoshi ai lui Tati (culoarea), potzi sa o incrii de pe-acum la Miss Germany

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Bine ai venit Lara!Pupici si felicitari mamicii!

Anda si printesuca Carina (1 an si 6 luni)
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Foarte frumoasa povestea, desi cu peripetii. Multa sanatate Laura si Lara!!!

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

Sa-ti traiasca grasunica, Laura! Nu dorea sa isi deformeze capsorul, cocheta :)

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Felicitari!
Sa iti traisca fetita si sa cresca mare si frumoasa!!!!
Ai povestit f frumos de mi-au dat lacrimile....
Pup,
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Tare frumoasa povestea, sa-ti traiasca fetita, sa fiti fericiti toti trei si sa aveti o viata linistita si senina!

http://community.webshots.com/user/r0isin
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Nota 10 si de la noi,BRAVO mami,
esti haioasa foc :-)
Sa va traiasca micutza printesa si sa va lumineze viata si in 100 de ani!!!
pupicei pe obrajorii cei bucalati ai Larei



"Intreaga suferinta din lume, apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.
Intreaga fericire din lume, apare din dorinta de a-i face fericiti pe ceilalti."

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=alba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Sa iti traiasca printesuca Lara! Sa fiti sanatosi si sa va bucurati de viata alaturi de ea!

Nally si Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Felicitari pentru fetita frumoasa, grasuta si sanatoasa!!!
Sa va bucurati mult mult de ea, cum ne bucuram si noi de Davidutu!!
Sinzi si baietelul
http://community.webshots.com/user/sinzi_ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Ce nume melodios are fetita ta,gadila urechea ca un clinchet de clopotel.
Sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii.

Mergi la inceput