HELP??

HELP?? | Autor: crissi

Link direct la acest mesaj

poate sa -mi explice cineva ce reprezinta procentul de 0, 502 ?? asta este rezultatul de la analiza de chlamydia igG (pozitiv)pe care am facut o din sange ?? sa fie "concentratia" de chlamydii din sange?? si daca sumamedul este ok? pentru tratament...doctorul mi a prescris sa fac tratament "shok" , adica 2 pastile intr - o zi, dupa care alte doua luate cite una.
Nu de alta dar am mari dubii ca medicul la care am fost e foarte sigur pe ce stie.
Pe de alta parte prietenului meu medicul lui i- a prescris spiramicina, adevarat e ca procentul lui de chlamydii este mai mik, adica 0,05 .... pina la urma cu ce ne tratam ??, tratamentul trebuie corelat , adika sa luam aceeasi medicatie amandoi??

crissi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

crissi depinde de laboratotul unde ai facut analizele ptr ca nu toate laboratoarele au aceleasi unitati de masura. Tratamentul in cazul chlamydiei este de 12 zile in prima zi doua pastilute, a doua zi o pastila de summamed si din ziua trei doxicilina 2/zi + nistatin sau stamicin timp de 10 zile ambii parteneri in plus tu ovule de poliginax timp de 12 zile. Dupa o luna de la terminarea tratamentului repeti analiza iar in acest timp contactul este protejat.Sper ca ti-au fost de folos informatiile.
Multa sanatate!

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissi spune:

quote:
Originally posted by Monica-Elena

crissi depinde de laboratotul unde ai facut analizele ptr ca nu toate laboratoarele au aceleasi unitati de masura. Tratamentul in cazul chlamydiei este de 12 zile in prima zi doua pastilute, a doua zi o pastila de summamed si din ziua trei doxicilina 2/zi + nistatin sau stamicin timp de 10 zile ambii parteneri in plus tu ovule de poliginax timp de 12 zile. Dupa o luna de la terminarea tratamentului repeti analiza iar in acest timp contactul este protejat.Sper ca ti-au fost de folos informatiile.
Multa sanatate!

Monica





Monica,Multumesc MULT, pentru raspuns, se pare ca n am fost prea clara , e prima data cind cer ajutorul astfel si de asemenea prima data cind ma confrunt cu probleme de sanatate de acest fel..
Situatia sta de fapt asa:
- m-am hotarit sa fac un copilas, dat fiind faptul ca ma apropii vertiginos:)), spre 30 de ani..., ee mai exact, abia la anu' voi implini 29, dar, timpu' trece atit de repede incit... e greu sa tii pasul...
- pentru ca m am hotarit , precum spuneam sa am un copil, am facut un set de analize, (facute la centrul medical ROMAR)...si astfel am aflat ca am chlamydia , IgG pozitiv, 0,502, exact asha scrie pe rezultate.
- speriata de bombe , cum sint, si nu doar datorita rezultatului , dar si ptr. ca am citit fel de fel de lucruri pe net despre acesta infectie, am dat fuga la filantropia, unde medicul mi a spus ca atita timp cit chlamydia mi a iesit in singe , nu vede rostul sa repetam analiza din secretie, si mi a facut un control la care a descoperit o candidoza , iar ptr. toate astea la un loc, mi a prescris urmatorul tratament:
1 pastila mycosyst(parca asha se numea), si inca una pentru partenerul meu.
4 pastile sumamed mei, 4, partenerului, luate astfel: 2 IN PRIMA ZI, SI RESTUL CITE UNA PE ZI
12 OVULE Polyginax, 2 pe zi, dimineata si seara dupa spalaturi cu ceai de pelin si bicarbonat de sodiu.
Am terminat toate medicatiile si habar nu am cind ar trebui sa repet analizele, sau mai exact , dupa raspunsul tau , tratamentul recomandat pentru chlamydia pe care l am facut pare INCOMPLET...
Cred ca de data asta am fost un pik mai clara , iti multumesc inca o data si mai astept un raspuns...
ps. SA ti spun numele doctoritei din filantropia , care mi a prescis intraga reteta, crezi ca ar trebui sa schim doctorul..??
Multumesc MULT, Crissi

crissi

Mergi la inceput