Cum a fost cu nasterea in Giulesti

Cum a fost cu nasterea in Giulesti | Autor: Marina

Link direct la acest mesaj

Hai sa va spun si eu cum a fost cu nasterea in Giulesti, experienta proprie.
Deci bb Mariutza sau Sutuleatza cum e mai cunoscuta pe aici s-a hotarat de mult ca vrea sa iasa. Am luat atatea pastile ca ma gandeam ca nu o sa mai iasa niciodata la cat de relaxat va fi uterul meu dar la controlul din sapt 37 dr a zis ca nu mai sta mult si intrucat trebuia sa-mi faca cezariana din cauza discopatiei lombare a decretat ca Miercuri 4 Dec e ziua.(sapt 38).
Miercuri dimineata merg la spital, dau ochii cu dr Anca Vasilescu Moisa, ii spun ca vreau rezerva ca uitasem de asta , zice Ok si se rezolva, merge cu mine la internari, ma rezolva in 5 min si dupa care ma trimite pe sectie (asta inseamna direct la operatii cred). Zic asta pt ca o tanti asistenta mai iute de manie decat mana mea cu 50000 lei incepe sa urle la alta tanti care ma adusese ca ce caut acolo, ca nu am fisa completata, ca e urat afara si alte idiotenii. Ma ia ca nu am analize recente facute (aveam de vreo luna jumate) si ca nu stiu ca in timpul sarcinii se fac analize lunare (sic). Bag 50000 in buzunar si .....lumina, numai zambet, imi ia si analize fac eco, ba imi ureaza culmea si nastere usoara si ma trimite in reanimare cu precizarea ca trimite ea analizele acolo.
Intre timp Dan (sotul marinar mey ati uitat!!!)face cunostinta cu anestezista si cu neonatologul si cu mana 3 si cu asistentele si cu nu mai stiu cine ca nu m-a interesat problema. Doctorita nu a vrut sa ia nimic inainte . A spus ca are si ea superstitiile ei.
In jur de ora 13 incep pregatirile, anestezista foarte prietenoasa ma descoase boli, antecedente, alte anestezii etc, ma intreaba chiar si ce fel de anestezie vreau. Io cu epidurala nu am priceput in 9 luni cum sta treaba adica daca e diferita de rahianestezie. Si cum de asta si de durerile de cap aferente eram satula dupa op de apendicita eram satula am zis totala.
Ma baga in sala de operatii, imi spune sa ma gandesc la ceva frumos, io ma gandesc ca o sa ma gandesc la bb da nu mai apuc si ............ma scol cu un sot radios langa mine care imi arata poze cu bebe Mariutza. Si intrucat nici sotul meu nu e mana stransa imi aduc si bebele sa-l vad. Eram ametita rau, facusem eforturi sa ma concentrez sa vad pozele dar intalnirea cu bb a fost asa emotionanta...gagalicea mica din burtica mea statea in brate si dormea linistita. Momentul ala merita orice.
Despre dureri au fost usurele. Cu ceva calmante le-am suportat super. A doua zi dimineata m-am dat jos din pat si m-au mutat in rezerva (2 locuri, caldura si TOALETA in camera toate in pretul a 10 $ /zi).
In rest remarc deasemenea patul super inalt . Era un cosmar sa te dai jos din el. Asistentele erau dragute iar 50000 le faceau de-a dreptul binevoitoare desi cred ca ar fi fost dragute oricum.....unele.
La copii aceiasi poveste cu 50000 doar ca asistentele dragute din fire erau mult mai putine. O nebuna tinea copii cu capul gol si cu geamul deschis duminica dimineata pe vajul de afara de era un curent sa inebunesti si ne plimbam cu bebeii in brate sa prindem un loc fara curent. Ceea ce m-a convins sa ma car rapid si duminica la pranz am fost acasa cu bebe cu tot.
Acum dupa o sapt jum bb e Ok, operatia e bine si ea si noi o familie super fericita.

Va pupacim si daca aveti intrebari.......

Marina si bb Mariutza

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

Inca odata FELICITARI si sa-ti traiasca bb Mariuta.
Veti avea un Craciun mai mult decat fericit!
Cat despre problemele din Giulesti, le cunosc foarte bine, dar ele sunt in toate maternitatile, in toate spitalele. Din pacate. Citeste si ultimul nr. din revista MAMI. Poate doar sa te mai consolezi...
Mariei din partea gemenutilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florys spune:

Inca o data FELICITARI Marina si bun venit Sutuletei Maria!

Sa aveti parte numai de bucurii.

Florentina

SARBATORI FERICITE!


"Sanatate ca-i mai buna decit toate!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

FELICITARI.
Sa aveti numai bucuri.

Sa fim fericite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:


Multe felicitari pentru bebelusha shi noua ta familie!!!!!!

As avea 1 singura nelamurire........Eu sunt in 34 saptamani si voi naste tot la Giulesti,ca si tine si fffffff probabil tot prin cezariana pt ca micuta mea este in poz.pelviana.......
Sunt insa f speriata nu neaparat de nastere cat de felul in care va trebui sa-i dam bani -lui si de cantitatea lor!Si asta mai ales ca nu suntem siguri ca medicul va primi ceva....
Sotul meu si cu mine avem niste principii morale care concureaza puternic sistemul coruptional din Romania,insa in legatura cu sanatatea bebelushei noastre nu am vrea sa riscam.......
,sarbatori ffff fericite si astept raspuns!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Ira
si eu am ceva cu sistemul, cu morala si mai ales cu statul de plata ca mor incet cand vad cati ban dau lunar la sanatate. Si pentru ce? sa tipe asistenta la mine? Imi venea sa o iau de gat si asa as fi facut in orice conditii mai putin atunci cand era bb in joc. Asa ca nu-ti fa nici o grija.
Detalii despre bani la dr am evitat sa dau pt faptul ca o RESPECT mult pe doctorita. Daca vrei mai multe informatii da-mi un mail la adresa de pe site sau un tel la o723343501 si povestim.
Pana atunci nastere usoara! Si stai linistita ca nu e chiar asa rau cum se zice (hihihi) nici cu cezariana nici cu conditiile.

Pupici pe burtici
Marina

Mergi la inceput