Pasiune pentru apa

Pasiune pentru apa | Autor: Cristina_C

Link direct la acest mesaj

E mare pozna cu apa la noi. De la robinet, din cada, din canita, de oriunde ar fi. Nu se mai satura de apa, ii place sa se balaceasca, sa se stropeasca si sa stropeasca, daca ar putea trai intr-o piscina cred ca ar fi cel mai fericit. Are 1 an si jumatate si de-abia astept sa-l trimit cu tata la un curs de inot, poate asa il mai potolesc. Seara mai ales e cel mai greu. Cand ii facem baie nu mai vrea sa iasa din cada si nu ma lasa sa-l spal pe dinti decat daca-i dau voie sa se joace in chiuveta. Evident ca pentru asta e nevoie de doi oameni. Se uda din cap pana in picioare si ne uda si pe noi si cand il luam de acolo plange cu disperare si striga fara oprire: apa, baie, apa, baie...Ieri stateam si ne uitam pe geam cum ploua torential si a facut un scandal asemanator ca nu l-am lasat sa iasa pe terasa unde era multa apa. Pe strada cand vede o balta vrea sa mergem direct acolo. Dupa ce bea apa din cana lui cu cioc restul trebuie neaparat s-o verse pe unde apuca, le da si jucariilor sa bea sau toarna dintr-un recipient in altul, asa ca face intotdeauna balta in jurul lui daca nu sunt cu ochii pe el. Sper sa fie ceva trecator, culmea e ca atunci cand era mai mic se temea de apa. Mai este cineva ca noi?

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PaulaM spune:

Pe Mara (2 ani si 8 luni acum) a apucat-o cu apa pe la un an si ceva. Se trezea dimineata si urla ca ea vrea dus - cred ca statea si 3 ore in cada daca o lasam. Cind am fost pt prima data la mare avea 1 an si 7 luni, a privit marea si a intrat in apap direct. Nu s-a oprit decit cind a constatat c ae apa prea mare.
Nu i-a trecut nici acum - "dusul" de seara reprezinta o adevarata balaceala de circa 1 ora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica-mamica spune:

Pai cred ca noi ar trebui sa fim fericiti ! Mai bine asa decat sa urle 2 ore a nu vrea in cada , nu ? Uite-asa se nasc viitorii campioni la inot !

Roxana & Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Si noi avem aceiasi pasiune pentru apa, a invatat sa deschida usile si daca nu incuiem baia e calare pe toaleta, care e mai usor de accesat, isi arunca toate jucariile in cada, semn ca ar vrea si el sa fie acolo, iar cand ne spalam pe manute nu ne mai dezlipim de apa. Noi am gasit solutia! Mergem la plaja cu bazinul ii turnam cateva galetuse de apa si sta acolo cu tovarasii lui pana li se zbarceste pielea in soarele cald (mai rau este cand nu e vreme de plaja!!).
David si mamica lui
http://community.webshots.com/user/sinzi_ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

1 buc specimen am si io acasa. Seara cans considera dumneaei ca e ora s lipeste de usa de la baie si incepe concertul...baie, baie, baie...Asa ca pun copilul, pun vaporasul, ratustele si alte minuni, imi iau un scaunel si stau la distanta si privesc. Ma gandesc uneori sa-mi pun costum de baie cand o spal. Noroc ca dupa o vreme cca o ora se satura singura si iese. Mai bagam o joaca mica si la chiuveta cand ne spalam pe dinti si gata. Vrea sa bea apa cu paharul sau cu sticla si bineinteles ca jumatate din apa e pe bluza...
Iar pt baltile din parc solutia e simpla...cizme de plastic si drept inainte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Originally posted by Marina

1 buc specimen am si io acasa. Seara cans considera dumneaei ca e ora s lipeste de usa de la baie si incepe concertul...baie, baie, baie...Asa ca pun copilul, pun vaporasul, ratustele si alte minuni, imi iau un scaunel si stau la distanta si privesc. Ma gandesc uneori sa-mi pun costum de baie cand o spal. Noroc ca dupa o vreme cca o ora se satura singura si iese. Mai bagam o joaca mica si la chiuveta cand ne spalam pe dinti si gata. Vrea sa bea apa cu paharul sau cu sticla si bineinteles ca jumatate din apa e pe bluza...
Iar pt baltile din parc solutia e simpla...cizme de plastic si drept inainteMarina


Marina, de unde ai luat tu cizme de plastic ? Si de cind o speli pe dinti, cum si de cite ori ?

Karina+ Bogdanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Si noua ne place apa fffffffff mult, dar nu e chiar ca la voi. Facem crize cind sintem scosi din cada, il facem pe tati fleasca, dar asta e. Mai bine asa decit sa urle cind vrei sa-i faci baie, nu ?

Karina+ Bogdanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Si mandra mea-i tare pasionata de apa si lichide, in general. Ea sa toarne sucul in canita, din canita inapoi in sticluta, apoi iara in canita. Daca mai ramane ceva, varsa in chiuveta(inainte varsa pe jos!). Sau le mai da si papusilor sa bea.
Spalatul manutelor, imbaierea, nu numai ai ei, ci si a unor jucarii, papusi...cat ded des se poate. Trebuie sa inchidem robinetele de jos, altfel, sta numai la chiuveta. La spalatul dintilor este o placere sa-si clateasca gurita si sa scuipe in chiuveta de cat mai multe ori...
numai cand Cristina nu e prin preajma, altfel isi trage un scaun si .
Afara, dupa ploaie, direct in balti, cand mami o scapa din mana.
La curte la buni Lali, indeletnicirea ei preferata este sa stropeasca plantele, pietrele, gardul, tot ce se poate. Gospodina mica !
Toate astea de mai bine de 1 an de zile.

Nina & Nina-Cristina (2 ani in ianuarie)
http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Karina aveau la Leonardo si mai exista un magazin in Unirii la et 3 aripa aceea cu lucruri de copii unde aveau si cizmulite si pelerine de ploaie asortate si nu foarte scumpe. Maria e mandra de ele si pe vremea asta le-am amortizat din greu.
De spalat pe dinti o spal de la primul dinte iar acum obligatoriu dimineatza la sculare si seara dar bea lapte dupa aia. cu pasta de dinti normala de copii cu Fluor ca io nu sunt in stare sa-i dau zimaflor pana la batranetze


Mergi la inceput