Fetele din USA, poftiti la o barfa!!! (21)

Fetele din USA, poftiti la o barfa!!! (21) | Autor: mn

Link direct la acest mesaj


Alabama
Mihaelabebe-Athens (web)
Tlaura-Montgomery (web, www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">web2)
Arizona
Moniq
California
Raly - Richmond (bay area)
FLORYNA-Los Angeles
Gabbriela-Los Angeles (Buena Park) (web)
Garofitza-San Diego
Fetitza-Clara-Buena Park
Iuliana-Gold River (web1, web2)
Kim222-Laguna Hills (web)
Lai -Bay Area (www.reclama mascata//avertizare/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=lai" target="_blank">web)
Ruxij-Sacramento
Katica-Sacramento
Connecticut
Alinuta-Stamford (web)
Florida
Conchita -Orlando
Elenalove27-Davie
mir1301-Ft Lauderdale
Georgia
aida_o-Atlanta (web)
Cleomax-Atlanta
Illinois
Carolyne-Chicago
danadarla-Chicago
Ina Stan-Chicago
mn-Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
rn-Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
petra-Chicago
polux-Chicago
PrInTeSs2- Chicago
Rachel-Chicago (www.babiesonline.com/babies/s/spetco" target="_blank">web)
Indiana
Amuleta-(in apropiere de Chicago) (web)
Doinna- Indianapolis
Laura_Oprescu
Kansas
Crism (web)
Maryland
Llaura-(DC area)
lucia_cs-Baltimore
Massachusetts
andabrro-Greater Boston
Nedda-Boston
Michigan
ANDRUSHKA-Detroit(cum intri pe dreapta)
Ferigutza-Detroit (web)
Oana_B
simonaM-Troy (web)
Minnesota
Ancadm- Minneapolis/St. Paul
Mississippi
super-lia-Biloxi (web)
Nevada
Calina73-Las Vegas (www.searsphotos.com/?shareid=S200576634l55NX526WNY" target="_blank">web)
New Hampshire
Veve-North Conway (web)
New Jersey
Andrada
Roxy (incepand cu..?)
Laura Takacs-Flemington
New York
Adriana - New York (web)
Ocebine
Iubibubi-New York (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi" target="_blank">web)
Sentoria-New York
Delia21 -New York
Adivio -Astoria
Ohio
Allya-Cleveland (web)
bAlly-Akron (web)
BellaDonna - Cleveland
Pennsylvania
Ann Marie-Philadelphia (web)
Monicutza3-Pittsburgh
Texas
casi
lucamatei-Dallas
Washington
Lexi-Seattle
Anapharm -Olympia
Wyoming
Silvia_popa-Laramie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Ah si a inceput un subiect nou si tot n-am terminat cu vizele....daca vine mama la mine, presupunand ca va primi viza de turist, probabil pe 10 ani, in fine nu e asa important pe cat primeste viza, dupa aia cat poate sa stea la mine? 6 luni? mai poate prelungi? cum se face? cat trebuie sa iasa?
Va pup si multumesc de acuma pt raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super-lia spune:


Ia sa mai pun si eu o intrebare intrebatoare. Astazi am aflat (spre fericita mea surpriza) ca si tata vrea sa ma viziteze . El are 65 de ani impliniti ! Acum el o sa stea mai putin decat mama mea ca nu am ce face cu el vreo trei luni de zile asa ca dupa o luna probabil o sa vrea inapoi acasa .
Intrebarea: Le fac dosar separat pentru viza sau se prezinta amandoi cu acelasi dosar?

mamica fericita a unui baietel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

Se prezinta amandoi cu acelasi dosar si, de regula, primesc viza pentru aceeasi perioada, chit ca nu shed la fel. La mine s-a intamplat asemenea, mama sta mereu mai mult decat tata, cu o luna, cu doua, dar viza nu difera.
Si, ca sa va dau peste cap teoriile cu intrebari de la interviu, ce-i bine/ce nu-i bine sa zica/sa nu zica/sa taca si sa-nghita, iaca mami a mea, cand a venit prima oara, taman ast motiv le-a invocat la ghiseu, ca-s singura la capatul asta de lume si cine sa-mi intinda si mie o mana de ajutor, daca nu ea, care m-a facut, m-a crescut, m-a trimis la coada la portocale in oraselul copiilor? N-a avut nici o problema la interviu, asta a intrebat-o, asta a zis, parc-o si vad cu manecile suflecate a treaba, la gandul ca vine sa schimbe izmenutele nepotelului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

quote:
Originally posted by Llaura

daca vine mama la mine, presupunand ca va primi viza de turist, probabil pe 10 ani, dupa aia cat poate sa stea la mine? 6 luni? mai poate prelungi? cum se face? cat trebuie sa iasa?




Poate sa stea perioada pe care i-o pun ofiterii INS de la intrarea in US, chiar daca viza e pe perioada mai lunga. Concret, daca are viza de 6 luni, dar pe formularul de I-94 i-au pus 3 luni, atunci 3 luni va sta in US. Si invers, daca are trecut pe pasaport viza de 3 luni, dar la intrarea in US i se scrie 6 luni, poa sa stea fara grija 6 luni. Viza americana pe care o obtine de la consulatul american din Romania nu reflecta decat valabilitatea, adica perioada de timp in care poti intra in US, nu perioada de timp pe care o stai in US.
Prelungirea vizei se face printr-un formular special, il gasesti la DHS (Department of Homeland Security), tre sa fie vreun link pe undeva; numai ca-i musai sa faci aplicatia cu 45 de zile inainte de expirarea perioadei de sedere, ca sa nu se supere dumnealor ca te-ai trezit prea tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Fetelor si mn buna seara
Am si eu o rugaminte la voi... shtiu ca nu vin ff des de aici dar va citesc zilnic, numai ca nu am timp sa si postez din cand in cand.
Acuma rugamintea mea. Am vrut sa fac si eu o prajitura cu gem de prune si cand am pus-o la cuptor tot gemu a inceput sa imi curga in tava, am incercat cu multe feluri de gemuri care se gasesc aici in comertz si nici unul nu a sta acolo, nici macar la cornueltze
Va rog daca voi atzi gasit ceva gem de prune aici in comertz car esa ste ala locul lui in cornuetze sa imi izcetzi si mie cum se numehste si de unde l-atzi cumparat.
Multzumiri anticipate!
Multa sanatate si fericire la toata lumea


Gabbriela & Julian web

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Buna dimineata!
Asta cu 6 luni aveam o idee vaga, intrebarea e mai mult de 6 luni cat poate sa stea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMICARMEN spune:

Buna seara fetelor sau buna ziua!Stiu ca eu nu prea am ce cauta pe forumul acesta, dar ma tot chinuie un gand si m-am gandit ca poate ma puteti ajuta cu ceva! Sunt 15 ani de cand eu nu mi-am vazut tatal!Parintii mei sunt despartiti! Ultima scrisoare am primit-o de la el in 89, fara adresa, dar stampila de pe plic era din Seattle.Am vazut ca Lexi e din Seattle si poate stie cate ceva despre cum as putea sa caut o persoana in acel oras.Ceva gen anunturi in ziar, sau vreo evidenta a comunitatii romane...Stiu ca este inca in USA, dar nu stiu daca mai este in acelasi oras!Daca ma puteti ajuta va multumesc anticipat pt. orice fel de informatie!Multa sanatate si pupici la cei mici!

Mami Carmen & bb Sandro
http://www.babiesonline.com/babies/s/sandro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Asa stiam si eu. Cei din Ro iti pun viza de intrare, iar cei din aeroport viza de sedere.
In cazul in care vrei sa-ti prelungesti sederea trebuie sa trimiti o aplicatie catre US Citizenship and Immigration Services, dar avand grija sa nu iti fi expirat perioada de sedere.
Formularul, mi se pare, ca este I 539 si la care atasezi o scrisoare in care mentionezi motivul extinderii si ca vei sta decat temporar.
Ce stiu eu ca perioada totala (plus extinderea) nu trebuie sa depaseasca un an. Deci daca ai avut initial sedere pe 6 luni si ai cerut extindere mai poti sta inca max. 6 luni.
Daca mai stiu fetele altceva, sa mai adauge ele.
Ciuf
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Dragutzele, multumesc foarte mult pentru informatii, nu cred ca sta mama mai mult de 6 luni, lumea spune ca data viitoare poti avea probleme daca stai mai mult de 6 luni, ar fi bine si atat, ca am ajuns sa visez casa parinteasca in fiecare noapte si sa sun in fiecare zi.
Am vazut gem care arata a gem la un magazin rusesc, dar nu am cumparat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Salutare!
In sfarsit m-am invrednicit si mi-am facut albume online Astia suntem noi !http://community.webshots.com/scripts/controlPanel.fcgi
Enjoy!
Laura

Mergi la inceput