Pentru cine a lucrat in Germania

Pentru cine a lucrat in Germania | Autor: violetzyka

Link direct la acest mesaj

Au trecut deja 2 ani de cand am terminat un contract de munca in Germania si cred ca este deja posibil sa-mi recuperez banii ce i-am platit pentru fondul de pensii.Daca e cineva intr-o situatie similara si a reusit sa-si recupereze banii, rog sa-mi dea o mana de ajutor.Eu am doar niste formulare ce le-am luat inainte de a pleca dar nu stiu daca e de ajuns sa le completez si sa le trimit sau mai trebuie facute si alte demersuri.

Va multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iris spune:

Informatii referitoare la restituirea banilor plätiti in casa de pensii celor care se intorc definitiv in Rominia.

Sursa de informatii: BfA Berlin, informatia nr. 26.

Informatiile nu sint valabile pentru emigranti sub statutul conventiei de la Geneva si nici pentru cei care n-au nici o cetätenie. De asemenea nu inträ in aceastä categorie cei care au fost expatriati.

Pentru aceste trei categorii de persoane existä informatii speciale care se pot obtine la urmätoarea adresä:

Bundesversicherungsanstalt für Angestellte
Abteilung Grundsatz
Berlin-Wilmersdorf, Ruhrstrasse 2
10704 Berlin
Telefon 030 - 865-1
Telefax 030 86527240
Internet: www.bfa-berlin.de

Cu numärul de asigurare puteti obtine toate informatiile de care aveti nevoie.

Nu se restitue decit banii plätiti de persoana respectivä in casa de pensie färä ajutorul de someri sau asugurarea de boalä sau invaliditate.

Banii se primesc inapoi numai dacä sint indeplinite urmätoarele trei conditii:

1. Nu mai existä obligatia de asigurare in casa de pensii. De exemplu persoana respectivä
si- a pierdut locul de muncä.

2. Nu este asigurat in casa de pensie privat. De exemplu si- a deschis o firmä particularä sau lucreazä pe cont propriu, „Freiberufler“, Ich-AG etc.

3. Din momentul in care nu mai este asigurat obligatoriu in casa de pensie au trecut 24 de luni.

De exemplu:

Din 1.1.1999 - 31.1.2000 persoana respectivä a fost angajatä la firma XY in Germania.

Din 1.2.2000 - 30.4.2000 persoana respectiva a fost somer si a primit bani de somaj.

Din 1.5.2000 - 31.8.2000 persoana respectivä nu a mai avut nici un fel de ajutor de somaj.

Din 1.9.2000 - 15.4.2002 persoana respectivä este asiguratä in casa de pensii
din Romania.

Timpul de asteptare a celor 24 de luni incepe pe data de 1.5.2000 si se sfirseste pe data de 30.4.2000.


Pentru ca sä primiti banii inapoi este absolut necesar sä completati formularul obtinut de la BfA. Din momentul in care s-a depus formularul aveti 3 luni timp sä vä räzginditi. S-ar putea sä fie mai avantajos pentru cei care au plätit 60 de luni
in casa de pensii, sau au plätit mai putin dar cu timpul de educatie pentru copii minori ajung la cele 60 de luni, sä primeascä pensie de aici. Pensiile cresc an de an, iar pentru cei care sint in virstä de 30-40 de ani, perioada de asteptare pinä la virsta de 65 de ani aduce un profit destul de frumusel. Deci dacä au trecut 3 luni de la depunerea formularului si nu l-ati retras rämine
definitiv sä primiti banii inapoi. O schimbare dupä aceastä perioadä nu mai este posibilä.

Pe lingä formularul completat trebuie anexatä o adeverintä legalizatä de notar cä santeti cetätean roman. Copie dupä demisia de la Firma la care ati lucrat. Copie cä ati anulat contractul de inchiriere al locuintei. Copie legalizatä dupä pasaport cu stampila de intrare in Rominia. Copie dupä LOHNSTEUERJAHRESAUAGLEICH din anul in care plecati. Aici trebue sä fiti foarte atenti pentru cä se face un Ausgleich special un asa numitul Jahresausgleich für beschränkt Steuerpflichtge. Aici vä trebuie neapärat ajutorul profesional. Dacä aici faceti greseli costä foarte multi bani.
Vä trebue un cont de bancä fie aici fie in Romania in care sä vi se gireze banii.

Eu as fi foarte fericitä sä ajungä actele enumerate. Dar asa ceva ar fi o minune. De aceea vä sfätues sä numiti o persoanä de incredere cäruia sä-i dati inputernicire generalä legalizatä la notar. Ii zice „Vollmacht“. Deci aceastä persoanä sä vä facä toatä corespondeta cu BfA-ul numai banii sä-i primiti d-vsträ.

Vä doresc mult noroc si drum bun!

Lohnsteuerberatungskreis
Lohnsteuerhilfeverein e.V.
Kirchgasse 38
63065 Offenbach am Main
Telefon: 069 - 8004935
Internet: www. lohnsteuerberatungskreis@t-online.de

Floarea Brechtl Codrean
Dipl. Betriebswirtin (FH)
Unternehmensberaterin


Nota: Acest material ne-a fost transmis de Floarea Brechtl Codrean (vedeti sfarsitul materialului pentru date de contact) prin intermediul unuia din utilizatorii nostri, caruia ii multumim pentru intermediere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

mesajul de mai sus e copiat de pe forumul green-cardistilor romini din germania, sper ca nu supara pe nimeni ca l-am 'plantat' aici- daca supara rog moderatorii sa il stearga...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Iris, poti sa imi spui si mie care e formul acela al greencardistilor?
Pe privat eventual.
Multuemsc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetzyka spune:

Iris, esti o scumpa ! Sunt exact informatiile de care am nevoie.Va trebui sa fac totusi un drum la ambasada Germaniei, se pare ca e nevoie de o autentificare, sa fie siguri ca sunt eu.In rest,totul e clar.Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Bafta! Sper sa ti se dea dreptul tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

http://www.romanians-de.org/


asta e site-ul unde bombane, cu folos, de multe ori, green-cardistii IT din germania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

merci!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditza spune:

Draga mea, viitorul meu sot a lucrat in Germania 3 luni in 2001 si a platit fondurile de pensii, asigurarile si somajul, tot ce a trebuit. Altcineva, care a lucrat cu el in acelasi loc, a avut ocazia sa se intoarca in Germania si a contactat un avocat care s-a interesat si au aflat cu stupoare ca si persoana respectiva si logodnicul meu aveau de ridicat cate 2 sau 3 marci germane din acel fond. Mai mult costa operatiunea bancara... Asa ca stai linistita, daca nu ai rezolvat nimic, sunt sanse ca si angajatorul tau sa fie la fel de sarlatan.
cu regret,
clauditza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joe spune:

uite aici un link care te poate ajuta!
http://www.romanians-de.org/modules.php?name=News&file=article&sid=448&mode=&order=0&thold=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Voileta noi avem un acoountat acolo, noua ne-a facut taxele 3 ani cat am stat acolo daca vrei itzi dau adresa si nr de telefon. Ea te poate ajuta sa-si recuperezi pensia. Si noi trebuie sa vorbim cu ea, dar la noi mai este o luna pana se fac 2 ani decand am plecat din germania, asa ca probabil la taxele urmatoare.

Pupici

Corina si Stephanie- 18.04.04

Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi

Mergi la inceput