Ficatul in alimentatie - cu ce il inlocuim?

Ficatul in alimentatie - cu ce il inlocuim? | Autor: Julie

Link direct la acest mesaj

Deschid acest subiect inspirata fiind de topicul lui Eddy.

Asadar: cu ce se poate inlocui ficatul in alimentatia unui copil care refuza cu darzenie acest aliment?
Este ficatul indispensabil unei alimentatii sanatoase?
J.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

Incearca sa ii dai cantitate mai mica in piure sau mancarica de legume, il poti inlocui cu rasol alb de vita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

Nu, nu este indispensabil.
Am citit in dr Spock ca nu e musai ca un copil sa manance carne
rosie.

Ficatul e faimos prin aportul mare de fier.
Aici in J poti sa-l inlocuiesti cu Hijiki, sper ca mi-am amintit bine
denumirea (niste chestii mici si negre, alge cel mai probabil), era a doua pe lista cu Fe.

In rest toxinele din ficat, vezi tu de unde.

Hai pa cu pupici toktotzi,
C&Mi

Ma duc sa fac supa, Yeah!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelica spune:

Am consultat si eu repede un tabelas si am gasit asta (in cazul in care fierul te intereseaza): fierul il gasim in carne, galbenus de ou, legume uscate, fasole, mazare.

Carmelica si puiuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Nici baietelul meu nu primeste ficatul.Nu-i place..cand il simte in guritza..incneste sa vomite.Insa nu l-am fortat.Ii dau ou mai des.Ca eu stiu ca e cam la fel.
I-am mai dat si spanac...care ii place.
Si carnea de vita ii place!

KORINNA mamika x 2


http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.
Mie mi-a spus un pediatru ca ficatul nu are un aport asa mare de fier cum se crede. Insa cel de vitel este cel mai bogat, asa ca daca vreti sa ii dati ceva cu mult fier dati-le copiilor din acesta. Daca mananca si carne, si oua, atunci nu este musai sa mai pape si ficatel. Eu asa stiu.
Nicoleta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina chiriac spune:

Draga mea Julie poate nu ii place combinatia care i-o faci tu!De obicei cu ce il amesteci?Te intreb pentru ca si o prietena a mea a patit aceeasi treaba cu fetita ei (8 luni) si cind i-a facut reteta data de mine i-a placut.
Deci eu pun apa la fiert si cind da in clocot pun: cartofi ,morcovi,putin dovlecel si inainte cu 10 min.da a opri focul adaug si verdeata(patrunjel si marar).Ficatul il fierb separat,cam o jumatate de ora.
Apoi scot toate legumele,le las sa se raceasca,ficatul il pasez cu furculita ,pentru a fi sigura ca nu mai este nici o atisoara .
Dupa ce sau racit legumele, le pun in blender apoi pun si ficatul le amestec, iar cind sunt gata adaug o lingura de smintina(de la danone pun eu ,degresata) sau iaurt si gata masa!
Baietelului meu ii place tare mult combinatia asta ,asa ca va urez pofta buna!
De altfel nu stiu cu ce s-ar putea inlocui ficatul.
v-am pupat!
MADY&DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Prepara-i pate de ficat.
Aurora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Ficatul nu e indispensabil.Poate fi inlocuit cu oul si carnea rosie(de vita-manzat).
Fiica-mea patea la fel cand ii dadeam ficatel.Icnea.Nici acum la 11 ani nu mananca ficat si e ,slava domnului, sanatoasa.

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Poti sa il inlocuiesti cu ou. Daca mananca ou si spanac e perfect :)

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Dap.ou si spanac.
Da' ai incercat neshte retete mai enteresante cu ficat?vazusem pe forum niste retete faine.Natiurel ca Matei are preferinte,ca-i baiat mare,shcoler.:)))Nici lui Iepu' nu-i place ficatu',da-l indop(profit ca-i tanar si inca mai poate fi indopat:PPPP)

Lia&Andrew

Mergi la inceput