M-am hotarat.....(adoptie)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Fetelor ma puteti ajuta cat mai repede cu un model de Recomandare pentru dosar??
Cei pe care i-am rugat ma tot intreaba cum ar trebui sa sune, iar eu nu stiu ce sa le raspund!!
Please!!!!!!!!!!!!!!!
Dosarul nostru este gata maine si miercuri sau joi mergem sa il depunem. Maine iau rezultatele de la HIV si VDRL!!
Ne mai trebuie cazierele judiciare despre care ni s-a spus ca pot fi atasate dupa depunerea dosarului. Sper ca in aproximativ doua saptamani sa intram la comisie!! Astazi am fost la Universitar si "am aruncat buzduganul" - adica am vorbit cu asistenta sefa de la nou nascuti care ne-a spus ca ne anunta imediat ce are vreun copilas abandonat.
Va pup pe toate, Oana

Oana Melinte-Moraru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Multumim Oana de complimente. Eu nu am un model de recomandare pt. simplul motiv ca noua nu ne-au cerut. Da-i un PM lui Meme, ea stiu ca a avut. Ca principiu, banuiesc ca trebuie sa fie cateva randuri in care sa spuna ca va cunosc de tz ani, ca sunteti o familie echilibrata, ca n-ati avut nici un fel de probleme cu vecini, colegi, bla,bla. A, parca Mihai m34 i-a mai trimis cuiva da' nu mai stiu cui, asa ca incearca si la el.
Tinem pumnii si asteptam vesti,

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna Oana

si felicitari.Eu zic ca poti incerca sa cauti cat mai repede un copilas pentru ca odata cu sedinta in care vei obtine atestatul de familie apta pentru adoptie poti intra si cu acordarea incredintarii in vederea adoptiei a copilasului( important este insa sa-l gasesti).Oricum poti lua legatura si cu asistenta de la Protectia Copilului care se ocupa de dosarul vostru si sa vezi ce copii au ei in evidenta si pe care ai putea sa-i vezi.Succes si asteptam vestea cea mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

Oana, nu cred ca exista un model anume. Pur si simplu cere prietenilor sa-ti faca o caracterizare. Noi am dus 4 recomnadari, diferite intre ele, pentru ca a scris fiecare cum s-a priceput.


& Maria (3 ani)
www.ldd.home.ro/MARIA.HTM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Buna dimineata ,

Am o mare rugaminte pentru mamicile care au trecut deja prin aceasta 'faza'.
In curind , mai precis saptamina viitoare este ultima noastra (sper din tot sufletul !) comisie...deci dupa aceea am inteles ca dosarul va fi trimis la judecatorie ..., dar citesc aici pe site ceva despre Comitetul Roman pentru Adoptii (?) , in Bucuresti?
Care este urmatorul 'pas' sau 'pasi'? Si cam cit dureaza fiecare etapa ? Pot face ceva sa le urgentez?
Mentionez ca sint din Ploiesti (am inteles ca au fost experiente neplacute cu Judecatoria din Ploiesti....).
VA MULTUMESC,
Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna Giani,

dupa ultima infatisare in fata comisiei cand obtii decizia de adoptie , tot dosarul este trimis la CR pt. Adoptii la Bucuresti.Este important sa intrebi la voi la Protectia Copilului de soarta dosarului( pentru aprobarea acestor dosare se fac 2 sedinte lunar) deci raspunsul ar trebui sa-l primesti destul de rapid.Dupa aceasta juristul de la Protectia Copilului din Ploiesti va va cere un termen la Judecatoria de la voi( dar pentru ca magistratii intra in vacanta ai putea intra debea in toamna ), unde totul va derula destul de simplu.Cam astea mai sunt etapele prin care va trece dosarul vostru.Succes si o vara cat mai reusita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Multumesc mult pentru raspuns.
Vai ce pacat ca Tribunalul intra in vacanta... Stii cumva in care perioada intra ? Nu stiu, poate ca pun prea multe intrebari...Dar dupa comisie , poare fi trimis in aceiasi zi la Bucuresti ? Pot sa-l duc personal? Cam cit dureaza din momentul in care a ajuns in Tribunal la Ploiesti?
Pun atitea intrebari pentru ca sint in dilema...eu lucrez in strainatate si acum fac naveta (este groaznic...).
Aici mi-au propus un nou contract, dar pentru ca sint atit de 'íncurcata'cu aceasta procedura ,nu stiu ce sa fac sa-l accept sau sa-mi dau demisia...important pentru mine este binele fiului meu.
Ce ma sfatuiti ?

Multumesc,
Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Giani,

sa fiti sanatosi si veti trece de toate.Nu stiu in toamna cand isi reincep exact activitatea magistratii dar intreaba juristul de la Protectia Copilului si el iti va spune .Dosarul nu cred ca il dau ca sa-l duci tu deoarece stiu ca au niste reguli in legatura cu transmiterea actelor.Parerea mea este ca poti accepta contractul dar sa ai pe cineva in tara care sa mai pistoneze si sa afle ce se intampla cu dosarul.
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Iti multumesc pentru raspunsuri si urari , Irina.
Si eu, va doresc voua tot binele din lume.

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Buna Gianni,
Asa cum ti-a zis deja Irina peste vara e vacanta judecatoreasca, incepe azi 1 iulie si dureaza pana la 1 septembrie. Dosarul tau va pleca la CRA si dupa obtinerea avizului se va intoarce din nou la Directie. Abia dupa aceea juristul va face actiunea si va depune dosarul la instanta, asta inseamna ca o sa aveti termen dupa 1 septembrie. Fiind din Bucuresti, toata povestea la CRA a durat vreo luna, la voi poate sa dureze chiar mai mult pana se-ntoarce. Cred ca ar fi bine totusi, sa vorbesti cu cei de la Directie pentru ca va trebui sa faceti un nou dosar pt. instanta, iarasi analize, caziere(daca sunt mai vechi de 6 luni), copii dupa actele de stare civila si de proprietate, acordul vostru cu privire la adoptie, autentificat de notar.La tribunal, va trebui sa va prezentati personal si daca dosarul e complet se termina deja la primul termen.
Iti tinem pumnii,

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput