M-am hotarat.....(adoptie)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ponicid spune:

Oana, sa stii ca si eu am ramas stupefiata cand mi-am dat seama ca parintele natural al copilului poate sa afle adresa familiei care i-a adoptat copilul. Am sa-ti spun cam care ar fi mecanismul prin care se poate afla.
In primul rand parintele care a abandonat un copil este pus sa faca un fel de munca in folosul societatii nu stiu cat timp (presupun ca atata timp cat copilul se afla in asistenta sociala). Atunci cand copilul este adoptat legal (prin hotarare judecatoreasca), cei de la Protectia Copilului trimit la primaria localitatii unde are domiciuliul parintele natural al copilulului o adresa prin care transmit ca, parintele respectiv nu mai trebuie sa faca munca in folosul societatii pentru ca, copilul lui a fost adoptat de familia cutare, care locuieste la adresa cutare si asa mai departe. Iti imaginezi ce se intampla cand acest lucru se intampla intr-un sat, acolo unde toata lumea se cunoaste cu toata lumea. Adica, femeia de la primarie care primeste adresa respectiva, vede foarte clar (de exemplu) ca Rica lui Stan al Floarei a nasccut un copil pe care l-a abandonat, iar copilul a fost adoptat de familia de la adresa cutare. Si ce face femeia de la primarie? Imprastie in tot satul vestea ca Rica a nascut un copil (desi poate asta se ferise bine si il nascuse la oras nestiuta de nimeni din sat) iar apoi se duce la Rica si ii spune unde se afla copilul nascut de ea, asa, poate i-o trebui candva. Asa se intampla in tarisoara noastra Romania. Daca ii intrebi pe cei de la Asistenta Sociala o sa-ti raspund ca cei de la primaria care primesc adresa nu vor spune nimic in sat (mie asa mi-au raspuns).
Asa ca esti la mana destinului. La mana unui functionar care poate fi constiincios si il duce minte sau cine stie ce tzatza care deabia asteapta sa duca noutati in sat.

Daniela, mamica de Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Din discutia avuta cu asistenta sociala eu am inteles ca ti se afla adresa daca iei copilul in plasament, adica inainte de adoptie. Daca adopti un copil atunci adoptia este secreta. Dar daca iei copilul in plasament inainte de a se definitiva adoptia atunci DPC sunt obligati sa aduca la cunostiinta rudelor (pana la grd. al IV-lea) despre locul in care se afla copilul. Dar, cel mai adesea nu se ajunge pana aici pentru ca, in cazul copiilor abandonati cu greu se afla si cine este mama - se face o ancheta pe tema asta!

Oana Melinte-Moraru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ponicid spune:

Oana, ceva nu se leaga. Un copil adoptabil este un copil al carui parinte a semnat ca il da spre adoptie sau un copil abandonat in maternitate, a carei mama si-a declarat identitatea falsa si apoi a fugit. In acest ultim caz se incearca depistarea mamei si daca nu este gasita dupa nu stiu cat timp copilul este declarat abandonat si devine adoptabil din oficiu. In nici unul din cele doua cazuri parintele natural nu are de ce sa fie instiintat de locatia familiei adoptatoare. Este chiar interzis ca printr-un mijloc oarecare sa se intample acest lucru. Eu cred ca asistenta sociala v-a spus asa ceva despre copiii ai caror parinti naturali sunt cunoscuti dar nu au semnat inca sa-si dea copilul spre adoptie (presupun ca acesta este cazul vostru). In acest caz cei de la Protectia copilului, daca dau copilul in plasament trebuie sa anunte parintii naturali despre familia careia i s-a incredintat copilul.
In cazul meu mama copilului a semnat ca vrea sa dea copilul inca din maternitate. Eu am gasit copilul la 3 luni dupa aceea intr-o casa de copii. Mama (sau cineva din familia ei)putea sa se razgandeasca si sa ceara copilul, chiar daca el era dat in plasament spre adoptie, pana cand adoptia a fost declarata legala, prin hotarare judecatoreasca (adica pana cand copilul meu a facut 1 an).Deci in cazul meu mama naturala nu trebuia sa afle unde se afla copilul pe care l-a abandonat pentru ca el era deja legal adoptat. Dar prin acea adresa ea a putut sa afle acest lucru. A si fost un caz prin nu stiu ce judet cand o fata de sub 18 ani a nascut un copil si l-a dat dat spre adoptie. I s-a trimis si ei o astfel de adresa, a aflat astfel unde este copilul imediat dupa ce l-a abandonat si dupa cativa ani, cand era majora a venit sa spuna ca s-a razgandit si vrea copilul inapoi, ca atunci cand a semnat era minora, ca au obligat-o parintii si asa mai departe (a fost o intreaga tragedie). Si atunci ziaristii se intrebau cum a aflat respectiva de locatia copilului. Pai uite asa a aflat. Oricum lucrurile sunt mai complicate cu un copil adoptata decat cu un copil natural dar sa-ti mai si vina mama naturala pe la vreo 10 ani ai copilului si sa spuna ca-i pare rau ca acum 10 ani l-a abandonat si ca nu stia ce face mi se pare chiar nedrept iar de asta este raspunzator statul roman si regulile lui ilogice.

Daniela, mamica de Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Ponicid, deja ma sperii la ce spui tu!
cum adica stie unde sta copilul? noua ne-au spus ca totul este secret si ca numai noi stim despre ei si nu ei despre noi!!!!



Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ponicid spune:

Daniela, uita-te ceva mai sus ca am explicat mecanismul prin care s-ar putea afla adresa familiei adoptatoare, in mod indirect, sau intamplator, sau din cauza hazardului sau cum vrei sa o iei.

Daniela, mamica de Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Ponicid, am citit ce ai scris!
Dar, la ora asta sunt cam grea de cap!
Hai sa iti spun cum a fost la noi (cu 2 ani si 5 luni in urma)
mama naturala, minora, a abandonat copilul direct de la maternitate in leagan. mama ei nu a vrut sa stie nimeni din satul respectiv de copil si de aceea a rugat pe cei de la directie sa nu ii trimita prin posta instiintarea pentru semnatura definitiva.
asa ca a fost anuntata direct, atunci cand a venit sa semneze, dupa 45 de zile de la abandon.


Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza spune:

Buna fetelor,

Am si eu o intrebare ...
DACA SINTEM IN CANADA SI VREM SA ADOPTAM O FETITZA DIN ROMANIA SE POATE? Cine stie si imi poate da niste raspunsuri v-as ruga mult ...noi avem conditii , venitul pe familie este foarte bun , avem deja 2 baietzei dar vrem si o fetitza iar eu am deja 5 operatii pe burtica si e riscul foarte mare sa mai fac inca un copil.

Deci daca ma puteti ajuta cu niste informatii va rog.

Onutza

Onuta,Bryan Alexandru(26feb. 2001) si Sean Raphael (29 dec. 2003)
http://community.webshots.com/user/onutza_mamicutza



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ponicid spune:

Daniela, este vorba despre faptul ca cei care isi dau copilul intr-un centru de plasament sunt obligati sa faca munca in folosul societatii. Cand se termina aceasta munca? Cand copilul a fost adoptat de cineva, deci nu mai are grija statul de el. Cum stie primaria cand persoana nu mai trebuie sa faca munca in folosul societatii? Cand primeste de la judecatorie hotararea de adoptie. Hotararea de adoptie vine atat la tine acasa cat si la primaria din localitatea de resedinta a parintelui natural. Asta-i mecanismul. Eu cand am vazut ca pe hotararea mea judecatoreasca scria ca acea hotarare s-a trimis in dublu exemplar si spunea si destinatiile, am inlemnit. M-am dus la Protectia copilului, am intrebat cum se poate asa ceva si asistentul social mi-a raspuns ca cei de la primarie nu se vor duce sa bata toba. Afirmatie la care eu mi-am dat seama ca nu mai am nimic de facut.

Daniela, mamica de Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Onutza,

Se poate dar ...sint anumite 'piedici',daca vrei sa afli mai mult , trimite-mi te rog un PM si am sa-ti descriu 'pasii'ce trebuiesc facuti.
Succes,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

In cazul meu se va afla cu siguranta adresa mea pentru ca voi lua copilul intai in plasament. Iar in cazul plasamentului DPC este obligat sa anunte mama despre locatia la care se afla copilul. Mi s-a explicat acest lucru si a ramas la latitudinea mea daca sunt de acord sa risc astfel sau nu. Iar eu sunt de acord. De buna voie si nesilita de nimeni. Sper sa nu avem probleme!!! Dar daca o sa avem o sa le rezolvam atunci cand va fi cazul.
Pana atunci ... suntem nerabdatori sa avem atestatul de familie apta!! Daca vreau sa raman intreaga la minte - pentru ca eu sunt foarte entuziasta in tot ceea ce fac, si vreau ca totul sa se fi terminat ieri - trebuie sa le iau pe toate pas cu pas. Sa am in minte imaginea de ansamblu, dar planurile sa fie facute pe termen scurt.
Acum, de exemplu, sunt superfericita pentru ca ieri am achitat si saptamana viitoare voi deveni proprietara primei mele masini - un Citroen C3. Abia astept sa-l vad in fata blocului!!! Dupa care urmatorul obiectiv financiar este ... camera lui bebe shtroumph.
Va pup pe toate si va multumesc ca sunteti alaturi de mine!!

Oana Melinte-Moraru

Mergi la inceput