M-am hotarat.....(adoptie)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Fetelor multumesc mult pentru incurajarile voastre. Aseara, peste necazurile deja existente am facut in asa fel incat am mai mai adaugat unul - le-am comunicat la ai mei hotararea noastra!!! Inca un dezastru!!!
Oricum, acum am reusit in sfarsit sa domolim spiritele si am primit ... si "consimtamantul" mamei mele pentru ceea ce vrem sa facem.
In ceea ce priveste treaba cu comisia ... nu e chiar asa. Copilul apartine de DPC Sectorul agricol Ilfov, in timp ce noi tinem de sectorul 3. Deci, pentru plasamentul de urgenta este necesara o hartie semnata de directorul DPC sectorul Ilfov de care tine bebeul!! Din cauza asta nu s-a putut intra in comisie cu cererea ieri odata cu dosarul nostru. Dar, ... oricum nu este necesar sa se intre in comisie decat pentru incredintarea in vederea adoptiei si nu pentru plasamentul de urgenta pe care il solicitam noi ieri.
Maine vom merge din nou dar ... am in cap o adevarata strategie. va tin in suspans si va dau amanuntele maine dupa ce stiu daca a functionat sau nu!! Dupa cum vedeti dupa 12 ore de jale, plans, prima criza de nervi din viata mea (cu ras totul de pe masa din sufragerie dintr-o singura miscare etc) acum m-am adunat si stiu ca totul va fi bine. Va ma dura putin dar, asa cum am asteptat pana acuma tot asa vom mai astepta chiar si inca doua saptamani daca asta este necesar. Daca Dumnezeu a hotarat ca acel copil trebuie sa fie al nostru, cu siguranta ca asa va fi. Fie maine, fie peste 2 sau 3 saptamani. Viorel plange si acum. La cel mai mic semn de slabiciune din partea mea, acum, se prabuseste el!! Ieri a fost invers. Eu am reactionat mai repede.
Vecinii nostri de dedesubt, cu care nu avem cine stie ce relatie speciala, dar pe care i-am rugat sa ne scrie o recomandare, au plans astazi ca niste copii cand au aflat ca nu l-am adus acasa. La fel si menajera noastra care era ferm convinsa ca ne gaseste si pe noi 3 si pe Baron - cainele - dormind frumos, in pat, cu copilul intre noi.
Nu a fost sa fie ieri sau azi, dar cu siguranta ca va fi. Si curand!!!
Va pup, si va multumesc pentru a t - a oara ca existati si ca aveti sufletele pe care le aveti.
Oana

Oana Melinte-Moraru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

Draga mea,
Parerea mea este ca totul va fi bine si in curand il veti avea pe baietel acasa...Se intampla multe lucruri ciudate.. doar suntem in Romania..Uneori, sincer vorbind, mi-e si rusine ca sunt roman...nu toti suntem la fel, dar avem destule uscaturi printre noi..
Nu cred ca mama lui naturala se va razgandii... singura durere este ca nu vrea sa va lase sa il luati acasa in plasament de urgenta.. ceea ce nu mi se pare corect...baietelului i-ar fi mai bine la voi.. o familie care isi doreste un copilas si care are acest atestat.
sunt sigura ca veti reusii...Probabil ca acea d-na director (care ar trebuii sa faca tot ceea ce este mai bine pentru copilasi)asteapta o spaga.. asa au fost obisnuiti... stii tu.. "lupul isi schimba parul dar naravul ba...". In mod normal ar trebuii reclamati acesti oameni care se joaca cu sentimentele altora.. dar.. tot sistemul este corupt.. asa ca nu m-as mira sa nu li se intample nimic dupa reclamatie...
Bafta!
Lili si printesa ( 2 anisori si 4 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

Oana, te inteleg perfect prin ce treci pentru ca am fost si noi pe aici. Stiu ca iti doresti ca totul sa se fi terminat ieri si sa nu mai existe un maine. De plasament in urgenta am avut si noi parte si tot asa la doua directii diferite, noi fiind in sect 4 iat Maria in Dambovita. Trebuie intocmit dosar complet atat cu actele voastre cat si cu ale lui bebe si se discuta in comisia de unde apartine copilul, apoi cazul va fi preluat de DPC unde locuiti voi. Nu ne-ai spus nimic de situatia copilului (este adoptabil acum sau nu?). Cele 30 de zile sunt de la data in care parintii naturali isi dau consimtamantul sau se pronunta abandonul. Ce pot sa-ti spun eu acum este sa aveti rabdare, multa rabdare si veti reusi pentru ca va doriti prea mult lucrul acesta. Succes in continuare si bebe sa fie cu voi cat mai curand. Daca vrei sa vorbim scriem un PM.

& Maria (3 ani)
www.ldd.home.ro/MARIA.HTM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna Oana,

ma bucur mult ca ai trecut peste periaoda de criza si ca ai ridicat capul sa mergi mai departe.Sincer cred ca era mai bine pentru tine daca aceea persoana care se ocupa de dosarul vostru va spunea din start exact ce etape trebuie sa treceti si daca nu te lasa sa crezi ca in 2 zile vei avea copilul acasa ( dar cam asa este la noi si nu ai ce face).De acum mergi inainte si sa va bucurati cat mai curand de zambetele celui mic acasa la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Fetelor, sunt noua pe aici si am descoperit acest forum de 2 zile, si de atunci nu m-am despartit de el. Motivul e clar cred, si eu vreau sa demarez un astfel de procedeu. Sper din toata inima ca Oana sa rezolve problemele pe care le are acum si sa-si ia puiutul dorit acasa cat mai repede. Ma bucur ca v-am gasit si am obtinut o serie de informatii utile si incurajare vazand cata lume are aceeasi preocupari. Mult succes Oana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dena spune:

Oana ! Ne tii in tensiune. Spune-ne ce mai este?? Am inteles ca merge inspre bine, dar mai vino cu amaunte. Iti tinem pumnii si suntem cu toate alaturi. Sa printezi paginile si sa le pastrezi. Poate o sa ai nevoie de ele daca ceva nu merge corect. Dar sunt convinsa ca bebe va fi cat de curand in camera pe care i-ati aranjat-o. Ma bucur si ca mama ta e alaturi de voi. Doamne ajuta sa fie bine!

Denisa si bebica din burtica - 24 sapt.
"Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Dragele mele!! Astazi am avuut o zi buna si sperantele au revenit, in timp ce asteptarea a fost reluata.
De dimineata am plecat catre Balotesti. Ne-am oprit la floraria Iris din Baneasa - numai cuvintele de lauda pentru vanzatoarea de acolo - si am facut un buchet frumos de flori. Aveam pregatit un "mic" cadou pentru dna Directoare. Am ajuns acolo cu un morcov ... va imaginati si voi!!! Am intrat la dna directoare si am inceput cu scuze si periute, si dulcegarii de vi se facea rau!!! Oricum ... fie ca a fost asta, fie ca - si eu cred ca asta a fost de fapt adevarul - am prins-o noi atunci intr-o zi foarte foarte proasta si ne-am mai si dus cu degetul stiti voi unde!!
Cert este ca a fost superdraguta si amabila si rabdatoare. Ne-a explicat inca o data - de data asta cu calm - care este procedura legala. Am numarat impreuna pe calendar zilele ramase pana la expirarea celor 30 de zile cand ramane consimtamantul definitiv, dupa care am stat de vorba pe tema asta. Teoretic, de azi in 15 zile ar fi fost cele 30 de zile. Deci ni s-ar fi putut acorda plasament de urgenta. DAR, limita maxima a unui plasament de urgenta este de 15 zile, iar la DPC Ilfov comisiile se intalnesc luna aceasta pe 5, 12 si 26. Deci, micutul nostru fie ar fi ramas la noi o saptamana fara sa fie acoperit legal, fie ar fi trebuit sa il ducem inapoi si sa il lasam la ei de pe data de 19 aug pana pe 26 - adica la comisia la care s-ar fi putut propune incredintarea lui in vederea adoptiei. Dar, daca mergem saptamana viitoare, pe 12 si ni se redacteaza plasamentul de urgenta, il putem lua acasa in aceeasi zi, si dupa 15 zile la comisia din 26 se propune direct incredintarea, el continuand sa ramana cu noi. Concluzia: putem sa il vizitam cand dorim, este al nostru, dar sa mai asteptam o saptamana. Si asa vom face. Camera si tot ceea ce este acolo nu pleaca nicaieri. Si nici noi!! Am fost la el si l-am vazut, am vorbit cu el si i-am explicat ca trebuie sa fie baietel bun si sa ne mai astepte o saptamana, dupa care va avea o viata asa cum merita - de vis!!
Parea sa fie de acord!!!
Intre timp ... tata rade ca un copil si ma intreaba ce face, cum se simte si daca a intrebat de bunicu'!!!
Luni, cand ne intoarcem de la CTA de la ai mei, mergem sa il vedem!!! Am sa incerc sa ma mentin foarte, foarte ... foarte ocupata si va trece timpul!!!
Dar pana atunci ... supun atentiei voastre ... un fel de anunt!! Pentru fetele care se afla imediat in urma noastra cu procesul de adoptie!! Soacra mea - care a lucrat pana acum cateva saptamani ca asistent maternal - a aflat despre un baietel din Galati, care este in perioada de 30 de zile pana la a deveni adoptabil. Daca este vreuna dintre voi care isi doreste un baietel nu intarziati sa ma contactati sa va dau amanuntele!!
Va iubesc pe toate, Oana

Oana Melinte-Moraru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Oana,vesti bune!Stii tu vorba aceea:"exista un sistem si functioneaza".Deci se poate!
Si noi am vizitat-o timp de 10 zile ,zi de zi pe Anca.Seara fugeam de la serviciu direct la ea si cand trebuia sa ne despartim,ni se rupea sufletul.Traiam insa cu gandul ca si in ziua urmatoare ne va astepta cu zambetul pana la urechi.Nu ne-a fost usor,dar a trecut si aceasta perioada si imi aduc aminte de ziua in care a venit Anca la noi.S-a simtit imediat "ca la ea acasa".Nici un suspin,nici un planset,ci numai bucurie.Ne-am jucat,ne-am rasfatat,am papat pentru prima data impreuna,i-am facut prima baita.Am adormit rapusi si fericiti,uitandu-ne la chipul ei senin,ascultandu-i respiratia linistita si gangurerile in noapte...

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Dragele mele,
Am fost plecata de vineri pana aseara la Cta, la ai mei, si deja mi-a fost dor de voi!! Acasa totul s-a rezolvat nemaipomenit de bine. Sunt intrati amandoi in priza pentru ca acum sunt bunici si au o groaza de responsabilitati noi!!! Sunt in al noualea cer. Vorbim cu totii despre el de parca ar fi plecat intr-o vacanta si se intoarce joi. Mama mea vine miercuri in Buc sa mearga cu noi cand il luam de la Domnesti, iar tata i-a dat dispozitie lui Viorel sa filmeze tot-tot din momentul in care ajungem acasa, pentru ca el nu va putea ajunge decat vineri la pranz.
I-au cumparat carucior, interfon, si alte maruntisuri pe care nu apucasem noi sa le cumparam. Ma indoiesc ca ar mai putea lipsi ceva!!!
Poate dupa ce terminam si noi cu nebunia asta, ne intalnim toate sa ne cunoastem face-to-face!!! Ce ziceti???
Va pup, Oana

Oana Melinte-Moraru

Mergi la inceput