M-am hotarat.....(adoptie)

M-am hotarat.....(adoptie) | Autor: florypop

Link direct la acest mesaj

Dragele mele prietene va anunt ca vineri vom demara procesul de adoptie. Vom merge la Sectorul de care apartinem pentru a primi toate formularele de adeverinte si pentru a vedea care sunt pasii de urmat.

Avand in vedere ca sunt putin derutata si emotionata in privinta a ceea ce va urma v-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu ceva sfaturi si indrumari. Tocmai am citit ca si Lucille vrea sa adopte un copil dar ea e cu un pas inainte si are deja atestatul.

Stie cineva cam cat dureaza pana primesti acest atestat si care sunt conditiile minime pentru obtinerea lui?

Va pup,
Flory

PS: Nu vom renunta la ideea de a avea si propriul nostru copil deci poate ca vom avea cat de curand doi copilasi....:)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Succes, sa ai parte de copilul mult dorit, care sa va iubeasca si sa va faca fericiti
Mergi la DPC si iti spun ei despre tot ce ai nevoie. Daca ai rabdare sa citesti pe forum, exista mai multe subiecte pe aceasta tema cu multe amanunte.
Ca sa primesti atestatul trebuie sa ai conditii normale pentru cresterea copilului, sa fiti sanatosi, sa nu aveti cazier cu elemente deosebite. Atestatul il poti obtine in 1-2 luni, depinde cat de repede rezolvati cu actele respective.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Flory,eu ma aflu inaintea ultimei etape a adoptiei.Maine vom avea infatisarea la tribunal,sper sa decurga totul bine pentru ca apoi sa putem sa o trecem pe Anca pe numele nostru.Noi am inceput totul teoretic pe 16 decembrie 2003,dar practic abia dupa 6 ianuarie 2004 cand s-a reluat lucrul dupa vacanta de sarbatori.Am depus dosarul in decembrie si ni s-a spus ca el va fi luat in considerare abia la inceputul lui ianuarie,deoarece mai aveau de finalizat alte dosare pana in Craciun.La dosar trebuie sa depui copii legalizate dupa certificatele de nastere si de casatorie,copii dupa buletine,copii dupa diplomele de studii,adeverinte de salarizare,copii dupa actele de proprietate si extras de la circa financiara,adeverinte medicale(hiv,sifilis ,plamani,psihiatrie),caziere,doua recomandari din partea cunoscutilor.Cam in doua saptamani noi am reusit sa strangem toate hartiile.
Cu putin noroc,treburile pot sa decurga foarte repede.Atestatul l-am obtinut pe 23 ianuarie,deci dupa aproximativ 3 saptamani de ancheta sociala.In aceasta perioada am fost vizitati la domiciliu de cateva ori de asistenta sociala si am dat un test psihologic cu cateva sute de intrebari.Am avut sansa enorma sa gasim imediat fetita visurilor noastre(ne-a ajutat o prietena care a infiat si ea o fetita cu doi ani in urma)in reteaua de asistente maternale.Cu putina alergatura
i-am facut analizele,am fost la notar si am dat o declaratie ca am luat cunostinta despre starea ei de sanatate si pe 29 ianuarie am intrat intr-o alta comisie car ne-a incredintat-o pe Anca in vederea adoptiei pentru o perioada de 3 luni.In aceste 3 luni au urmat vizitele bilunare ale asistentei sociale care a urmarit evolutia copilului,felul in care noi ne-am acomodat ca parinti si ea s-a integrat in noua familie.De la zi la zi copilul parca inflorea.
Pe 30 aprilie,la expirarea celor 3 luni de proba am intrat intr-o noua comisie care ne-a dat avizul favorabil pentru adoptie.Tot ceea ce-ti povestesc eu pana acum s-a intamplat la nivel de sector.Pe 20 mai dosarul a intrat in comisie la Comitetul Roman pentru Adoptii.
S-a intors si de acolo cu aviz favorabil si iata ca maine,10 iunie sper sa terminam si cu faza in instanta.
La prima vedere pare un proces greoi,dar vei vedea ca din momentul in care vei avea copilasul alaturi practic nu va mai conta nimic.Sper sa fii si tu cel putin la fel de fericita pe cat sunt eu.Si crede-ma,ma consider cel mai fericit om din lume!Mult succes!

Tine-ma la curent,
Meme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Draga Flory,
Uite ca mi-a luat-o Meme inainte.Eu cautam in arhive ca am mai postat la subiecte cu aceiasi tema.Asadar, ai nevoie de un dosar care sa contina:

-cerere
-copie legalizata dupa certificatele de nastere si casatorie
-copie legalizata dupa actul de spatiu(contract de vanzare-cumparare sau contract de inchiriere)
-adeverinta de venituri pt.ambii soti(daca e cazul)
-caziere judiciare pt.ambii soti(curate)
-certificate medicale cu timbru-eliberate de medicul de familie din care sa reiasa ca nu sunteti in evidenta cu boli cronice(sunt necesare HIV,VDRL,examen pulmonar)
-copie dupa actele de identitate
Dupa depunerea dosarului, se va face o ancheta sociala la domiciliu care sa constate ca sunt indeplinite conditiile, un test de evaluare psihologica si-apoi va veti prezenta la o data stabilita in fata comisiei, care pe baza evaluarii facute de asistentul social si psiholog si a actelor depuse la dosar va va elibera atestatul.
Abia acum puteti primi un copil care fie va va fi prezentat din cei ce se afla in evidenta lor si sunt adoptabili, fie il gasiti voi in maternitate, centru maternal, asistent maternal(nu neaparat de pe raza sectorului).Important e ca situatia lui juridica sa fie clara.
In prima faza, in principiu, el va va fi incredintat in plasament de urgenta(30 de zile) sau plasament simplu(fara durata determinata) si abia apoi urmeaza incredintarea in vederea adoptiei care dureaza trei luni.
Oricum cere si de la DPC lista cu actele necesare.Se pare ca la unele sectoare ai nevoie de mai multe hartii.Noua ne-au fost suficiente doar cele pe care le-am scris mai sus,am facut pe sectorul 2.
Iti tinem pumnii si te asteptam cu marea veste.



http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Felicitari pt. decizie!
Sa te ajute Dumnezeu sa-ti implinesti dorinta de a avea un copil.

Ione`
http://photos.yahoo.com/saracutionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Felicitari!!!


Sunteti niste mame minunate, atat tu cat si toate fetele care ati decis sa cresteti cu dragoste un copil!


Va doresc tot binele din lume,
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Fetelor multumesc mult pentru incurajari. Se pare cel mai greu va fi cu circa financiara deoarece noi am cumparat si masina si apartamentul anul trecut si nu ne-au inscris cu masina pentru plata impozitului din vina lor, caci eu am procesul verbal facut atunci si acum va mai dura vreo doua, probabil trei saptamani pana vom rezolva problema dar, asta sa fie necazul oricum merita absolut orice efort....
Ieri am vazut un filmulet cu copilasii de centrul "Inocentii" sponsorizat de firma la care lucrez, sunt niste ingerasi, am plans ca o prostanaca si am avut un sentiment ceva asa nu stiu daca pot explica, i-as fi luat pe toti acasa.....

Inca o intrebare: Ati avut nevoie de ceva recomandari de la locurile de munca? Si daca da are cineva vreun exemplu de astfel de recomandare sa imi trimita pe mail?

Inca o data va multumesc ca sunteti alaturi de mine si sper ca in scurt timp sa ajungem la povesti de succes...:)

Sunteti extraordinare ,
Flory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna Flory,
si felicitari pentru decizia luata.Noua ne-au cerut in orima etapa de intocmire a dosarului pentru acordarea avizului de familie apta pentru adoptie 2 recomandari de la 2 persoane care ne cunosc, de preferinta de la servici pentru ca acolo stam cel mai mult si sa nu fie rude apropiate.Recomandarile au fost facute de mana in care trebuia specificat profilul moral al persoanei, modul de comportament la servici si acasa daca pot spune si tot felul de astfel de lucruri.Succes in continuare si sa gasesti copilul care sigur te asteapta undeva !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_ spune:

Felicitari Flory
Am o mare admiratie pentru mamicile care iau aceasta decizie. Sa va ajute Dumnezeu !
Multa sanatate!

Dana&bb Andy(1 an si 3 luni)
http://community.webshots.com/user/danaiakob

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Flory, de asta ti-am zis sa iei si lista actelor necesare de la DPC-ul de care apartii.Eu am trecut de doua ori prin procedura asta, a doua oara recent, si am avut nevoie doar de actele pe care ti le-am enumerat deja. Adica nu ne-a cerut nimeni copii dupa actele de studii, certificate de la fisc sau recomandari.Vad insa ca sunt si fete care au avut nevoie de asa ceva.Asa ca cel mai bine intrebi la ei ca sa nu umbli aiurea.

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Flory felicitari pt decizia ta! Nu pot sa am decat o mare admiratzie si respect pt un om cu un suflet asa de mare! Am si eu cateva cunostintze care au ales ca ultima solutzie adoptzia si mi-au spus ca singurul lucru pe care il regreta este ca nu au ales mai repede calea asta. I-ar fi scutit de multa nefericire si singuratate. Ma rog sa itzi gasesti puiul pe care ti-l doresti si sa il faci si sa va faca fericitzi asa cum meritatzi totzi.

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput