Sunt nasa de cununie, cu ce ma imbrac?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joe spune:

quote:
Originally posted by Kehleyr

La Casa de mode Venus au si lucruri de-a gata, din cate stiu eu. Au si site pe net: http://www.triumf.ro/modavenus/. La magazin eu nu am ajuns inca, deci nu pot spune preturi.

La Agnes Toma rochiile sunt cam de la 4 mil in sus. Foarte multe insa sunt pe stilul ei care este destul de incarcat, cu volane, pampoane etc, flori multe. Nu aveau cu crinolia, din cate am vazut eu, dar nu m-am uitat in mod special dupa asa ceva. Costume nu aveau decat cu fusta scurta, si din acelea in culori foarte puternice (roz etc.)

Am fost ieri si la Mistral. Au foarte, foarte multe modele, cred ca sunt cel mai bine dotati, au si pe crinolina, dar sunt destul de scumpe, cel putin dupa parerea mea, cam de la 10 milioane in sus. Este singurul loc insa, unde eu am gasit ceva sa imi placa, dar era 13 mil , asa ca trebuie sa ma mai gandesc.

Tot ieri am fost la magazinele de pe calea Victoriei, sunt vreo 3 sau 4, e si un magazin Irina Shrotter de care nu stiam, rochii intre 5 si 10 milioane, dar mai mult de voal. Cred ca totusi merita incercat si acolo.

Pentru cununia civila eu mi-am luat ceva de la Dika, din Romana, un sarafan de in de care sunt foarte incantata. Insa nu au decat lucruri de in, daca vrei ceva mai elegant nu are rost sa te duci.

Daca mai gasiti magazine spuneti-mi si mie,pana nu iau rochia de 13 mil



Wow - multumesc mult! Cam asa ceva vroiam sa aflu - mai ales ca am si eu o slabiciune la in - si daca gasesc ceva sa mearga - nu ma deranjeaza ca e in!
Acum nu stiu daca mai e de actualitate - insa pe Calea Victoriei - de la magazinul Stefanel - se facea o straduta in jos unde erau vreo 4-5 magazinase cochete ale unor creatori romani - intr-unul din ele gasisem niste corsete superbe - brodate cu pietre sau cu fir - si acum 2 ani erau vreo 900.000 parca - in orice caz nu mi se paruse mult! In genul corsetelor - aveau si saluri - foarte fine si de efect - si acum imi pare rau ca nu mi-am luat unul.
Multumesc inca o data - si daca mai afli ceva - poate ma mai luminezi si pe mine - la cununia civila nu am pretentii - dar la nunta nu pot sa renunt la crinolina - asa am visat mereu rochia asta (parca m-as mai marita eu o data! .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miguela spune:

quote:
Originally posted by Kehleyr
Cat despre dresuri: daca nu vrei si nu vrei e decizia ta, dar exista o regula nescrisa care spune ca nu e elegant ca o femeie sa mearga fara dresuri, nici chiar daca are sandale. Poti sa iti iei un dres foarte fin (8 deni) care nici nu se vede pe picior.


Pai tocmai asta e ideea: ne-am cam saturat de reguli nescrise! Sandalele si dresurile nu au cum sa faca casa buna. Si ce rost are un dres care nici nu se vede pe picior? Sa le facem vanzare producatorilor de ciorapi care cam someaza vara?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bellasarmisegetusa spune:

A propos de tzinute, stiu pe cineva care este Personal Fashion Consultant si care poate veni de ex. la client, fie sa-i prezinte diverse tzinute de zi, de seara, de nunta de nasa, de discoteca etc, si poate sfatui ce merge mai bine pe stilul/felul omului respectiv. Poate face rost de incaltzari, posheta, bijuterii asortate la tzinuta respectiva, poate sa te ajute chiar sa-i schimbi stilul total, daca vrei, etc.. pretzurile sunt rezonabile, mai mici ca la Mall, de ex, iar plata se poate face, cum se zice "la salariu", nu musai pe loc, din cate stiu.. sau: ai in garderoba lucruri de catziva ani, care nu se mai poarta si ea te poate ajuta sa le "actualizezi", in loc sa zaca intr-un coltz al shifonierului...


quote:
Originally posted by Michelle_2004

O intrebare: la casa de moda Venus au si rochii de-a gata sau fac numai pe comanda?

mersic,
AnaMaria

quote:
Originally posted by Kehleyr

Eu sunt nasa in august si inca nu mi-am gasit rochie .

Ca magazine, depinde foarte mult si de ce buget ai. Daca vrei sa investesti mai mult, poti incerca la Doina Levintza, in spate la Eva, are toalete deosebite dar destul de scumpe.

Alte magazine unde mai poti incerca sunt:
- Irina SAhrotter, in Mall - rochii mai tineresti, voal, vaporoase
- la Agnes Toma, in Unirea
- la Mistral, intre Alba Iulia si p-ta Muncii (nu am fost inca, dar pe vremuri erau specializati pe toalete de seara)
- la casa de moda Venus (la Universitate, langa magazinul Victoria)
- la magazinele de pe straduta care merge din calea Victoriei spre catedrala Sf. Iosif (spre magazinul Gang, daca o mai exista)

Eu votex pentru rochie mai scurta, mi se pare mai deosebit, daca nasa este mai tanara. Si nu prea decoltata in biserica, eventual daca iti face rochie decoltata ceva de pus pe deasupra, mie asa mi se pare frumos fata de preot...

Cat despre dresuri: daca nu vrei si nu vrei e decizia ta, dar exista o regula nescrisa care spune ca nu e elegant ca o femeie sa mearga fara dresuri, nici chiar daca are sandale. Poti sa iti iei un dres foarte fin (8 deni) care nici nu se vede pe picior.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Fetelor, aseara am fost la o nunta.
F. frumoasa, de altfel.

Sincer, din tot ce-a fost acolo, singura care nu a placut (nu numai mie) a fost nasa.
De ce ?

Rochia (frumoasa, nu pot spune nu), dar de culoare neagra, i-a dat nasei un aer f. trist.
Pe langa tinuta, nu cred ca a dansat sau a stat in mijlocul invitatilor mai mult de 10 minute toata noaptea.

Asa ca eu cred ca o nasa este perfecta, daca este vesela si se simte bine.

Succes in alegerea toaletelor !

Daniela si puiul Oana Maria
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

MIGUELA mie mi se pare mai comod cu dresuri, mai ascund din eventualele imperfectiuni ale pielii piciorului, iar cat despre ce rost au daca nu se vad pe picior - nu te bat pantofii... sau sandalele Eu sunt mai sensibila la picioare si daca nu port dresuri imediat ma rod cataramele si curelele, oricat de delicata ar fi sandaua sau pantoful.

JOE de magazinele ale a zic si eu, strada de langa Stefanel = strada spre catedrala Sf. Iosif.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bellasarmisegetusa spune:

cam are dreptate Kehleyr.. avand in vedere ca e vara si oricat am spune, piciorul e sensibil, chair daca nu transpira neaparat, dar mai ales daca avem incaltari cu tocuri, cu catarame etc, poate nu e rau sa purtam dresuri, putem purta din aceia cu banda elastica, si f. fini, mai mult sa ne protejam piciorul, ca decat bataturi.. acum, daca cineva are pielea mai rezistenta si nu pateste nimic, probabil ca e alegerea ei daca poarta sandaua sau pantoful decupat fara dres, si norocul ei daca nu o "bat" incaltarile daca nu poarta acel dres.
Bella

quote:
Initial creeata de miguela

Peste 1 luna voi fi nasa de cununie. Sa port rochie lunga sau scurta (putin deasupra genunchilor)? Nu vreau sa port dres ... ce merge mai bine pe piciorul gol (sandale? pantofi? pantofi decupati?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miguela spune:

quote:
Originally posted by Kehleyr

mie mi se pare mai comod cu dresuri, mai ascund din eventualele imperfectiuni ale pielii piciorului, iar cat despre ce rost au daca nu se vad pe picior - nu te bat pantofii... sau sandalele Eu sunt mai sensibila la picioare si daca nu port dresuri imediat ma rod cataramele si curelele, oricat de delicata ar fi sandaua sau pantoful.


Da, gusturile nu se discuta... mie mi se pare mai comod fara dresuri. Pe mine ma roade orice incaltaminte, indiferent daca e noua sau am mai purtat-o (aici ne asemanam :-)), dar patesc acelasi lucru si daca port dres. Deci, din punctul meu de vedere, mai bine niste leucoplast discret plasat si sa ma simt bine decat un dres rupt si sa nu ma simt bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Sa ne zici daca iti gasesti rochie, miguela... Eu nu am reusit momentan, dar cum la mine nu e graba...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miguela spune:

Mi-am gasit! ... in Hamburg (am fost in vizita la nasa mea). O rochita super, creata special pentru astfel de ocazii ... albastra-electric, se termina undeva la jumatatea genunchilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Norocoaso . Felicitari si sa o porti cu placere!
Eu mai caut inca...

Mergi la inceput