temperatura

temperatura | Autor: Pucku

Link direct la acest mesaj

fetelor cand are Bb temperatura? care sunt limitele normale de temp?

am citit undeva ca temp luata sub brat, cea din fundic si cea orala au limite diferite , dar de haotica ce sunt nu am notat atunci si nu-mi mai aduc aminte nik


si leacuri babesti de scazut temp la bb sunt?

cCorina si Stephanie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Buna pucku, valorile normale ale temperaturii variaza astfel:
axilar-35,5-37,0
bucal-36.0-37,5
rectal-36,5-38,0

Ca si leac babesc imi aduc aminte doar pus sosete cu spirt in picioare dar nu cred ca pentru bb e ok.Sunt si eu interesata de astfel de leacuri.Poate stiu fetele.

Ilinca @ mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oake spune:

Pucku
La bebei mici se ia temperatura rectal, de preferinta cu un termometru cu alcool si nu cu mercur. Pana la 37.5 e normala. Intre 37.5 si 38 e o stare subfebrila, care se poate datora si caldurii, deshidratarii, agitatiei. Dupa 38 poate fi considerata febra si trebuie luate masuri. Pentru starea subfebrila, incearca sa-i dai mai multe lichide: ceai, daca ii dai deja, sau apa fiarta si racita daca nu folosesti ceai (desi exista ceaiuri care se dau din primele zile, gen BabyDrink, care sunt bune si pt. colici). Daca are peste 38, incearca cu comprese reci la picioruse (sosetele ude) si sterge-o tot asa cu o compresa rece pe manutze si corp, DAR suna imediat doctora sau mergi direct la ea.
Tin minte ca in prima zi in care Bebitza al meu avea temperatura 37.6 am intrat imediat in panica si am sunat doctora. Bineinteles ca m-am simtit putin rusinata cand mi-am dat seama ca de fapt nu era nimic ci doar ne jucasem noi mai mult cu el si se incalzise Dar mai bine sa-mi fie rusine dupa aia decat sa-mi para rau.
Atunci mi-a explicat doctora cum e cu temperatura si cu leacurile babesti.


Multi pupici pt. mamici si pt. pitici
Oake si Bebitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Pediatra mea mi-a spus sa o sun daca bebe are temperatura peste
37,4 rectal
36,9 in axila
37,1 - 37,2 in gura

Temperaturile de mai sus se considera normale.
Deci vezi cum se calculeaza diferentele in functie de locul unde masori temperatura.
Daca iei etalon axila, pentru rect se adauga 5 gradatii, pentru gura 2-3 gradatii.
Fetita mea nu facea febra mare cand era bebelusa, dar totusi a avut rosu in gat (cu 37,8 rectal) si i-a trebuit antibiotic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

La bb cel mai frecvent se ia temperatura rectal si se scade 5 liniute.Se pun comprese cu apa si otet(amestecat)pe maini,sosete ude pe picioruse.In caz de febra mare se poate inveli copilul intr-un cearsaf ud,de sub axila pana la picioare,peste care se inveleste cu un prosop uscat si se verifica temperatura sa nu scada foarte mult dintr-o data.

alina

Mergi la inceput