Retete sanatoase !

Retete sanatoase ! | Autor: ungureaa

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,
Deoarece am decis mai demult sa mincam mai sanatos, adica cu mai putine prajeli, grasimi si coloranti alimentari, as dori sa stiu daca aveti sugestii de retete. Eu de exemplu am facut cus-cus cu legume fierte in suc de rosii, si a iesit foarte bun (si se pregateste si foarte repede). Insa nu pot face cus-cus in fiecare zi...Asadar astept sugestii de retete sanatoase pe care sa le pot si lua la lucru la pachet
Multzumesc !

Adina si Gabriel

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Ungureea, apoi daca-i asa bun si se pregateste repede, mai e si sanatos, zi-ne si noua retzeta si ce e aia cus cus .
.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaangeli_que spune:

Ungureea,eu de catva timp am inceput sa gatesc in cuptor,adica ceea ce mai demult frigeam acum fac in cuptor,piept de pui,sau pulpe,le impanez si le pun la cuptor,chiftelutele iarasi,si gatesc mereu pasta care e f.sanatoasa,mai sant salatele,eu fac printre altele,salata,rosii,boabe de porumb,carne de vita (in cutie),sau ton,branza.masline,ulei de masline si daca gasesti bune peste toate otet balsamic(sa vezi ce bun este)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

Eu mi-am luat un aparat de fiert la abur si fac de toate legume, carne, peste sau fructe de mare. Adaug un sos tzatziki si o salata si este minunat. In max 20 minute se face orice (in cartea masinii am timpurile pentru fiecare aliment in parte) si cat fac salata si tzatziki, mancarea e gata. 20 minute... nu mai mult, pentru ca pe mine orice "gateala" de mai mult de 1/2 ora ma deprima....

Numai bine,
Caroline

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Buchetiera de legume (poti sa le fierbi normal sau la aburi): mazare, morcov taiat felii sau bastonase, fasole pastai, cartof taiat cuburi, aromatizat cu ierburi, marar ar fi grozav, dar daca nu iti place, poti incerca cu altceva. O servesti simpla sau ca garnitura la un gratar. Eu fac gratar improvizat in tigaia Tefal, iau carnea (in special peste congelat), o bat cu ciocanul de snitele, daca e necesar si o ung cu o marinata din putin ulei de masline amestecat cu condimente (sare, piper, curry, chilli, ierburi de Provence), in functie de carne, apoi incing tigaia si dau drumul la carne, o las putin pe ambele parti si e gata. Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Piept de pui dezosat preparat astfel: Se pune unt intr-o tigaie se topeste, apoi se prajeste pieptul de pui si se intoarce pe o parte si pe alta pana se patrunde bine (nu dureaza foarte mult). Spre final se adauga putin coniac. Atentie la flambare! Iese o friptura foarte frageda. Se pune sare cand se serveste.
Garnitura: Legumele congelate(de regula eu folosesc pachetele ce contin mazare, fasole verde, ardei si porumb)se fierb in apa cu sare. Cand s-au mai inmuiat se scurg de apa si se pun in tigaie si se calesc un pic in unt.
Incercati si nu veti regreta!
Aurora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

O dieta sanatoasa incepe cu o bucatarie si o camara sanatoasa. Va invit sa cititi urmatorul articol:
http://www.eva.ro/gastronomie/articol221.html

Mergi la inceput