Ovarele polichistice pot da Sindrom Premenstrual

Ovarele polichistice pot da Sindrom Premenstrual | Autor: ceciserban

Link direct la acest mesaj

Fetelor am citit ce ati postat voi despre ovare polichistice si as avea si eu o dilema.Acum cateva luni vreo 4-5 medicul meu mi-a zis ca am niste mici chisturi pe unul dintre ovare-foliculi imaturi.
Am urmat tratament cu Duphaston o luna si medicul a zis dupa ce m-a vazut din nou la eco ca totul e super si ca ovarele -s acum curate.
Vreau sa zic ca in momentul in care m-am prezentat la medic am avut pt. prima oara SPM.Am 28 ani acum.Dupa tratament sindromul a disparut odata cu chisturile.Luna aceasta SPM a reaparut.Sincer imi e tare teama sa nu fi aparut iara acele chisturi.Credeti ca ar fi posibil?Din ce am citit din ce voi ati postat la ovarele polichistice sunt anumite simptome.Eu sincer nu prea am simptome.Am ovulatie,nu m-am ingrasat,nu am mai mult par ca de obicei si nici acnee decat la ciclu ,mai ales ca am ten gras.Nu stiu ce sa mai cred.Poate stiti voi mai multe.Astept vesti de la voi.Va pup .

cecilia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Ceci, ce e SPM (sindrom pre menstrual)?
Asta ai vrut sa scrii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Da,la asta m-am referit dar se pare ca nu a inteles nimeni desi multi au citit mesajul.Poate ca nu am fost prea explicita,imi pare rau.

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Ceci, cred ca, chisturile nu au nici o legatura cu sindromul premenstrual.
Exemplu: eu am sindrom premenstrual care incepe cam cu 7 zile inainte sa vina ciclu si nu am chisturi.
Pentru linistea ta, intreaba-ti doctorul.
Sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Draga Cecilia,

M-a impresionat PM tau, nu trebuie sa iti ceri scuze, inca o data iti spun ca eu sunt cea care am postat unde nu trebuia si am ranit(sau pus sare pe rana) fara sa vreau.Deci accepta tu te rog scuzele mele
Cat priveste problema ta, microchisturile ovariene sunt relativ comune multor fete si a le avea la un moment dat in viata este oarecum de asteptat caci balanta hormonala depinde mult de factori de stress sau alte conjuncturi.Sindromul de ovar polichistic este un pic diferit si mult mai grav si daca ai fi avut asa ceva, ovarele nu s-ar fi curatat atat de repede, dupa o luna de tratament.
Cred ca subiectul SPM este foarte vast si eu nu am competenta sa raspund; din "cercetarile" facute de mine in carti publicate aici in Anglia, ei spun ca inca nu s-a gasit cauza exacta a acestui sindrom, nu este privit ca pe o boala care sa necesite tratament in afara cazurilor in care manifestarile sunt f.suparatoare.
Nu ai spus cum se manifesta la tine aceste sindrom.Tot ce tine de transformarile premenstruale poate fi regasit intre manifestari: durere de cap, retentie de fluide in memebrele inferioare, acnee, etc- deci toate aceste simptome fac parte din PMT (SPM).Nu in ultimul rand,poate in primul ca este cel mai suparator, sunt starile psihice de depresie, plansul nejustificat, stangacia in miscari.
La mine, tot in jurul varstei de 27-28 ani acest aspect al SPM devenise de nesuportat si in ignoranta mea de atunci am vcrezut ca trebuie sa ma adresez psihiatrului.Dar am citit un articol care m-a facut sa ma prezint la ginecolog a doua zi si de acolo am ajuns la sala de operatie pentru a scoate in ultimul moment un chist urias care putea sa se sparga in orice moment.Dar SPM a continuat, usor atenuat si...am invat sa traiesc cu asta.In timpul sarcinii a disparut complet, am avut cea mai euforica si inalta stare psihica din viata mea, acum insa luna de luna, sunt 3-4 zile cand trebuie sa pun semnul" caine rau" pe usa :)
Eu zic ca numai daca o sa ai dereglari mari de ciclu exista o posibilitate ca acele chisturi sa fi reaparut si poate nevoia de un nou tratament.
Pupici,

Patricia, Miriam si Ruth (6.12.03)

http://community.webshots.com/user/2girlsmum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Multumesc mult pt. toate sfaturile si o sa merg sa intreb la medicul meu ca-i mai sigur dar cum n-am avut vreme am incercat la voi,gandidu-ma ca poate si alte fete sufera de sindrom premenstrual.
Pt. Patricia stai linistita totul e ok.Sper sa nu mai am parte de alte chisturi.Oricum ovulatie am avut luna asta,dupa testele de ovulatie facute.Problema e insa la sotul meu care are doar 18 milioane de spermatozoizi.Va pup si sa auzim numai de bine.

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clopotzel spune:

M-ati pus pe ganduri cu acest topic. Pentru ca si eu am sindrom premenstrual, incepe cu vreo 5-6 zile inainte..iar in timpul primei zile....e horror, fara antispastice nu rezist. Nu am descoperit cauza...Ba un timp am avut chisturi, ba un timp aveam cheaguri, ba am dat vina pe stres, pe lipsa de magneziu,fier.....nu stiu..cert e ca as fii cea mai fericita atunci cand as scapa de acest SPM care imi face viata grea (luna de luna)

Before judging somebody, walk a mile in his moccasins.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Clopotzel nu am vrut sa te pun pe ganduri dar eu prima data cand am avut acele mici chisturi am inceput sa sufar si de acest sindrom premenstrual.Dupa tratamentul cu Duphaston dupa ce ovarele au ramas curate nu am mai suferit de acest sindrom pana acum o luna si de aceea am facut ac.legatura.Sincer imi este teama sa merg la doctor ca sa nu descopar ca am iara chisturi.Acum o sa astept pana imi trece menstra ca apoi sa pot merge sa vad ce se intampla.Va pup si sa auzim numa de bine.

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

nu stiam ca cu duphaston scapi de chisturi si eu am aceasi problema si poate ma ajuti si pe mine .spune-mi te rog cum ai luat acest tratament si cat timp as vrea mai multe detalii daca se poate .

camy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumit spune:

Nu cred sa existe o legatura intre SPM si ovare micropolichistice.Eu sunt nefericita posesoare a unor astfel de ovare si totusi nu sufar de SPM.Habar nu am cand urmeaza sa vina musafirii,mai ales ca am un ciclu complet aiurit.
In schimb,am o prietena care are niste zile grele inainte de ciclu,nu mai zic de durerile din prima zi a ciclului...Ei nu i-a spus nici un medic ca ar fi vorba de ceva chisturi.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Fetelor scuze ca nu am raspuns la timp dar am fost plecata in concediu.Camy la mine asta mi-a recomandat medicul si numai o luna am luat si ovarele erau curate.Acum insa mi-e teama sa nu am iarasi pt. ca ma simt cam rau inainte de ciclu,exact cum am fost si cand mi s-au descoprit micile chisturi.Eu inca nu am ajuns la medic iar acum trebe sa-mi vina si astept sa-mi treaca sa pot merge.Nici eu nu stiu ce sa mai cred.Va pup si multa sanatate.

cecilia

Mergi la inceput