Cum se conserva ierburile aromatice?

Cum se conserva ierburile aromatice? | Autor: violetzyka

Link direct la acest mesaj

Am si eu o mare problema - de cate ori cumpar ierburi aromatice pentru mancare, intotdeauna ajung sa arunc o parte din ele pentru ca se strica,se ofilesc si nu mai sunt bune.De exemplu,cum se pastreaza mararul si patrunjelul? Dar busuiocul? Poate aveti si alte retete de oteturi sau uleiuri aromatice...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Cu sare in borcan, tocate marunt, tarhonul il pun cu otet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Eu le congelez!!Le spal ,le las sa se usuce si le pun in pungi,apoi in congelator.Cind am nevoie,scot si tai marunt asa congelate si le adaug la mincare.
Isi pastreaza gustul!!

Corina si Anna nazdravana!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaangeli_que spune:

Si eu sant pt.varianta cu congelatul,le spal ,le usc,le tai ,le pun in cutiute ,si am rezolvat problema,in ultimul timp fac asa si cu telina radacina ,ca la noi gasesti numai teline enorme,care dupa 2-3 saptamini se strica,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FLORYNA spune:

...mararul si patrunjelul spalat se poate congela si proaspat..speli frunzele,faci manunchiuri cam cit pui la o mincare;legi legaturile cu elastic si le bagi in pungi de plastic...scoti cite o legatura la mincare ..o dezgheti sub jetul de apa...o toci si ai frunza ca si proaspata..se mentine si gustul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

si eu pt iarna prefer sa pun la congelator verdeturile proaspete nu uscate, fiinca parca au mai mult gust.Eu le spal si le toc si le pun in pungulite, atat cat pun la o portie.In perioada de primavara vara le prefer sa le iau proaspete si nu congelate.Desi inca mai am la congelator, le prefer pe cele proaspete.

A sti, a putea sa te opresti exact unde trebuie, iata marea putere in arta, ca si in viata!" - Al.Vlahuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns schuster laura spune:

Eu cumpar pentru copii iaurturi de fructe in cutiute f.mici,acestea le spal bine si in ele pun verdeturile tocate si bagate la congelator.
S-au cine foloseste lapte condensat la cafea din cutiutele cele portionate sint si mai bune.
Bine inteles ca proaspat este totul bun.
Anul trecut am pus in oala de ton patrunjel si l-am depozitat toata iarna in fereastra bucatariei si am avut pt. o supica patrunjel proaspat.Cine are posibilitatea de un spatiu mai mare poate sa profite tot anul de verdeturi proaspete.

schuster laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Tot la congelator le pun si eu.
Dar inainte, in apa in care le spal storc putina lamaie, le las sa se usuce si le pun in pungi la congelator, isi pastreaza culoarea si atat patrunjelul cat si leustenaul au aceeasi aroma de parca ar fi proaspete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

eu am citit ca cel mai bine isi pastreaza aroma daca le congelez in apa, ceea ce am si facut. le tai marunt, le pun in tava pt cuburi de gheata (cam trei sferturi in fiecare cutiuta) si adaug apa pina se umple. in fiecare cub e cam cit pun la o mincare. le inghet si apoi scot cuburile si le pun intr-o punga ca sa nu tin tava blocata. cind le folosesc pun cubul direct in mincare. e foarte simplu ca nu mai trebuie sa le tai dupa ce le dezghet si, intr-adevar isi pastreaza bine aroma si nu fac freezer burn (nu stiu exact cun ii zice in romaneste).

am conservat in felul asta leustean (marfa de contrabanda pe aici, daca nu ai curte), marar, patrunjel si rozmarin.

Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Eu recunosc ca atunci cand n-am timp le mai arunc pur si simplu in congelator, dar in general le spal, le usuc, le tai marunt si le pun la uscat intr-o incapere uscata, apoi le tin in saculeti de panza, hartie sau in borcane cu capac cu filet.

Lorelai, e super ideea cu tavita de gheata, o sa incerc si eu!

"I shall be telling this with a sigh
Somewhere ages and ages hence:
Two roads diverged in a wood, and I--
I took the one less traveled by,
And that has made all the difference."(Robert Frost)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Pentru otet aromat pui pur si simplu condimente in otet si lasi la macerat, eu pun, de ex., boabe de piper, foi de dafin si marar uscat in otetul pentru salate.

Mergi la inceput