Semne ca se apropie nasterea

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eryka spune:

Multumesc ptr urare ,sper sa am parte de o nastere usoara ,oricum pana acum inca nici un semn ca ar urma sa nasc.

Apropo ,ave-ti careva din voi idee daca bebe se mai poate muta in burtica acum?Sambata cand am fost la control,am aflat ca bebelina mea este cu capul in jos insa se pare ca sta cu fatza in sus ,nu cu spatele asa cum ar trebui sa fie,ceea ce ar face ca nasterea naturala sa fie impiedicata si deci sa se ajunga la cezariana .Mie mi-a spus doctorul ca in caz ca inca o saptamana caci atat mai pot sa stau cu bebe in burtica ,nu se declanseaza nasterea ,atunci imi vor provoca ei ,insa cica daca nici asa nu voi putea naste ,atunci imi vor face cezariana .Sti-ti cumva daca exista riscuri ca mai stau inca o saptamana ,deci asta ar insemna cam 2 saptamani peste termen.

Eryka & sufletica din burtica(40,6 sapt.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

LA David mi s-a rupt apa .Nu am avut contractii decit dupa ce m-a "controlat" doctorul.LA inceput usoare si din ce in ce mai puternice.M-am dilatat greu.
LA Tiara mi-a cazut dopul gelatinos cu 2 zile inainte sa nasc.M-am dilatat repede ,dar am avut o nastere foarte grea.
Erika ,azi nasti!
Am glumit.
Incearca sa urci niste scari,sa mergi pe jos mult,baie fierbinte etc.
Poti sa nasti si la 42 sapt.DAr nu mai mult.
DAca te apuca contractiile intre timp sa nu stai in pat ca te ia durerea de spate si te dilati si greu.FA plimbari prin salon.Cind vezi ca nu mai poti atunci sa stai in pat.
NAstere usoara!
P.S GAbrielea ,la 36 de sapt.e prea devreme sa nasti.MAi ai putintica rabdare.
NAstere usoara!


Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Eryka, stai linistita, ca si bebe al meu a fost tot cu fata in sus si nu au fost probleme. Nu face cezariana doar pt asta.

Eu aveam 37 sapt si 5 zile, m-am trezit de dimineata, de la 7 si stateam pe internet. Am simtit niste dureri, nu de oase, nu de spate, si eram constipata, durerile erau foarte mici, asa ca nu am bagat de seama. Si au tot continuat asa pana pe la 10, iar eu nici nu banuiam ce avea sa se intample.

Pe la 10 m-am dus la toaleta si atunci am vazut dopul. Am sunat moasa, i-am zis de minusculele mele contractii si a zis sa stau linistita ca e alarma falsa. Dar, ca totusi, vor veni sa ma vada pe la ora 1. Contractiile au continuat, mai puternice, mai dese, dar nu stateam cu ochii pe ceas. La ora 11 jumate i-am sunat din nou, ca mi se facuse frica. Erau cam la 5 minute sau mai putin, si mi se pareau scurte. A ajuns moasa la mine la ora 12. M-a controlat si aveam dilatatie 7 cm. M-a trimis la spital, La 1 am ajuns la spital, dupa o jumate de ora s-au rupt membranele, la 2 jumate am nascut. Contractiile au fost mai dureroase abia dupa ora 1. Am avut noroc, a fost simplu si usor.

Nastere usoara si voua, fetelor!

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza_ro spune:

si eu ar trebui sa nasc peste 4 zile, mai exact pe 4 iunie.Si sincera sa fiu nu imi vine sa cred ca am ajuns in sapt 40, caci si eu si doctorii au fost siguri ca voi nashte prematur.Am avut contractii din sapt 21, asha ca eu contractiile in ziua de azi le iau ca pe ceva normal, natural asha de tare m-am obisnuit cu ele.

Insa tre sa precizez ca de cateva sapt au devenit dureroase, si exact cum spuneti si voi am dureri ca la menstruatie insa nu tot timpul...ci vine si trece..chiar acum cand scriu ma doare si burtika si spatele dar vad ca e suportabil.

Insa din cate am citit, caci nu am inca experientza nashterii, nashterea este destul de individuala....nu exista 2 nashteri la fel, sau care incep la fel.



Gabitza cu bebe dennis din burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

am si eu o intrebare...sa nu rideti, dar vreau sa stiu si habar nu am.
Cin se rup membranele...cita apa curge? Stiu ca nu puteti sa-mi spuneti fix, sau nu e la fel..dar ca o idee. Nu am gasit pe niciunde asat ...si nu ma intrebati de ce ma framinta. Poate din cauza unei caricaturi pe care am vazut-o intr-una din reviste cu o mami in mijocul supermarketului si sub ea o mare baltoaca

pupici....o viitore mamica

Mani
36ani/ zodia gemeni
31wks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

quote:
Originally posted by bunny

am si eu o intrebare...sa nu rideti, dar vreau sa stiu si habar nu am.
Cin se rup membranele...cita apa curge? Stiu ca nu puteti sa-mi spuneti fix, sau nu e la fel..dar ca o idee. Nu am gasit pe niciunde asat ...si nu ma intrebati de ce ma framinta. Poate din cauza unei caricaturi pe care am vazut-o intr-una din reviste cu o mami in mijocul supermarketului si sub ea o mare baltoaca

pupici....o viitore mamica

Mani
36ani/ zodia gemeni
31wks



Bunny cam asta e o mare baltoaca.Cind te apropi de termen ar trebui sa -ti pui un tampon mare si apa nu mai curge pe jos.
Poate sa -ti se rupa apa si dupa aceea sa ai contractii sau invers.Nu e o regula.Mie dupa ce mi s-a rupt apa nu am avut contractii deloc.Doctorul mi-a provocat contractiile.Fara pastile ,doar cu mina lui " majica".Ce dureros a fost.LA a doua nastere apa s-a rupt cind am avut o contractie puternica si m-au si bagat in "sala de tortura".


Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana c spune:

Bunny,nu din experientza ci din ceea ce am citit, cica potzi experimenta golind in cada o punga cu apa(punga de 1-2 kg).Am intzeles ca asta ar fi comparatzia, desi tind sa cred ca este diferit de la o sarcina la alta.Dar ca "stas" o putem lua in considerare.
Nastere usoara! Ioana si bebitza Patricia Maria +38 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Saru' mina...o sa va spun pe la sf iulie- inceput aug ...cit o sa fie !!!!
Pina atunci sa auzim numai de bine, sarcini usoare si numai bine la mamici si bb!!!!



Mani
36ani inca/zodia gemeni
32wks

Mergi la inceput