Ce stiti despre Novynette? Sunt ok?

Ce stiti despre Novynette? Sunt ok? | Autor: claudette_ian

Link direct la acest mesaj


Dragele mele,

va cer parerea despre novynette, voi incepe sa iau de sambata

Schimb dianele35 ca m-au ingrasat groaznic


Astept parerea voastra!!

Claudette

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Si eu am facut aceiasi schimbare, pe acelasi motiv.
Nu pot spune ca am slabit de la ele, dar nu m-am mai ingrasat, si cand am incercat sa tin o dieta s-au vazut rezultatele.
Cine ti-a recomandat? Mie medicul de planificare familiala.

CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Buna Claudette,

Em am luat o perioada Novynette. Initial am luat Logest, cu care nu m-am simtit bine, si doctorita mi le-a schimbat cu Novynette. Singurul disconfort pe care il aveam era legat de tensionarea sanilor.
Nu m-am ingrasat de la ele, din contra, in perioada aceea, chiar am slabit, insa nu cred ca a avut legatura cu pastilele.

Dar, parerea mea este ca fiecare organism reactioneaza diferit. Asa ca ceea ce pentru mine a functionat, se poate sa nu functioneze pentru tine..si invers.

Numai bine!
Madi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Claudette, ai fost la doctor? Ce ti-a zis? Ti-a dat sa faci analize hormonale?
Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns infofun spune:

Claudette am auzit multe femei care iau novynette si cred ca sunt bune. Eu nu am fost la doctor ca sa-mi recomande , insa am luat timp de un an jum. Regividon fara nici o problema. Despre Diane35 am auzit numai lucruri rele in ceea ce priveste siluieta caci ele sunt ff bune in eliminarea chisturilor.
Sunt multe fete chiar pe forum despre care am citit aici ca iau novynette.

Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudette_ian spune:

Ce bucurie mare sa gasesc 4 mesaje de la suratele mele!! (io-s numa un copil la ai mei, o fost tare greu asa singurica, cand oi faca, sigur fac doi bebei)

Deci sa rapund asa pe rand cumva:
1) am sunat-o pe doctora Pisi-pis......da, da, acolo in turcia ......mi-a zis ca nu e nici o problema, conform analizelor de asta iarna pot lua jeanine....
2) m-am ingrasat de la pofta de mancare provocata de diane si de la lenea de a ma urca pe bicicleta magnetica pe care o bate praful in sufragerie si da, uneori mai si ...., asa in weekend


Va pup pe toate dragele mele eve.....si pe crixia, si pe madi si pe pisi-pis (ea e mai severa ..........


Infofun, te mai doale la bultica acolo in stanga?? sa iei sa faci test de bebe, da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

... asa e... ia treci la colt!
Ma bucur ca ai reusit sa vorbesti cu doctorita, cu hormonii nu-i de glumit. Mie mi-e o frica...
Pupici, si noroc sa le suporti bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Si eu sunt pentru Novynette, am luat un an si jumatate si m-am simtit super OK cu ele.

Novynette contin 20 micrograme de etinilesrtradiol (adica mai putin - deci mai putine efecte secundare) si costa cca 170.000 cutia. Jeanine au 30 micrograme de etinilestradiol si costa 335.000 cutia (pret citit pe net). Jeanine au in schimb un progesteron nou. Eu as lua tot Novynette.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Si eu am luat 14 luni inainte sa am bebita si nu am avut nici un fel de probleme cu ele.
Dupa ce o sa o intarc pe bebita tot Novynete o sa iau.


Julia23
http://community.webshots.com/user/julia062003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Eu am luat doar 3 luni insa m-am simtit tare bine cu ele.

Succes

Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Am luat si eu novynette la recomandarea medicului ginecolog, inainte luasem tri-regol si mi-a spus ca sunt prea puternice. Efectul advers pe care l-am observat si din cauza caruia am renuntat la ele a fost lipsa apetitului sexual care a intervenit la un moment dat. Un alt medic ginecolog mi-a spus ca anticonceptionalele (in general) sunt principalul motiv al lipsei de apetit.

Anticonceptionalele n-ar trebui luate dupa ureche. Eu am intalnit un singur medic care a solicitat analize de sange inainte de a-mi prescrie un anticonceptional. Si in urma acestor analize mi-a dat un ovul cu actiune locala spermicida pentru ca aveam o bila lenesa si mi-a zis ca in acest caz nu pot lua anticonceptionale. Ganditi-va mai intai la sanatatea voastra si apoi la pretul contraceptivelor, la timpul pierdut pentru analize, etc.

Multa sanatate.

Mergi la inceput