la intoarcerea in romania, ce anume v-a socat?

la intoarcerea in romania, ce anume v-a socat? | Autor: gandacelu

Link direct la acest mesaj

am si eu un of: ma intorc in tara dupa o perioada nu prea lunga de canada si am auzit ca e destul de traumatic domne sa ajungi in jungla dupa supradoza de civilizatie

peste o saptamana vin si io cu raspunsul la intrebarea din titlu, dar pana atunci, as vrea sa fac o trecere mai usoara datorita experientelor voastre...

eu sunt convinsa ca nu ma va soca prea tare, mai ales ca nu prea am simtul socialului sa vaz diferente (cand am ajuns in canada mi s-a parut ca "acasa", nu ca nu am remarcat curatenia si etc, dar nu m-a socat... sau socul e doar in sens negativ?!)

faceti-mi aterizarea mai usoara!

merci!



http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Of, Gandacelu, si pe mine ma macina aceeasi intrebare. Am sa va raspund si eu peste 2 sapatmani, cand ma intorc acasa dupa un an de stat in USA. Dar... din ce am auzit la altii...nu prea de bine. Eu insa sper ca reintalnirea cu familia si prietenii, sa ma faca sa depasesc mai usor momentul.
Ceea ce iti doresc si tie!
Si... asteptam impresii, dar fiti blanzi, va rugam!


Laura, mama lui Andrei

http://community.webshots.com/user/tcatlaura

http://www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

Pe mine m-a "socat" frumusetea femeilor din Romania !
In rest nimic deosebit ca doar stiam de unde "am plecat".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Stii cum se spune e mai usor sa treci de la Cristal la Colgate decit de la Colgate la Cristal...
Daca pentru tine Cristalul mai are miazma de sarmalutze (si asta nu ti se pare un lucru rau), poate nu ti se va pare asa de grunjos
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Pe sotul meu dupa 5 ani de USA l-a socat mirosul gazelor de esapament si daciile. Eu plec miercuri acasa dupa 2 ani si chiar sint curioasa ce ma va soca, daca ma va soca ceva:)).

http://community.webshots.com/user/emma_ana
http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Dar ca sa raspund la subiect, ce m-a socat cel mai mult la intoarcerea in Romania a fost "instrainarea " mea. Faptul ca eu n-am observat ca ai mei au renovat complet apartamentul facindu-l "kids friendly" in cinstea nepotului lor american, ca sor-mea isi luase dacie noua (mie mi se parea la fel ca celelate), etc.
Acum ma duc altfel in Romania, sint atenta la ei si la pasii pe care i-au facut ei (cum viatza lor arata din ce in ce mai bine de la o vizita la alta), sint atenta la sentimentele si efortul lor, apreciez ce mi se pune pe masa si cum mi se deschid usile, cit de important baiatul meu in ochii lor...etc. Restul e rasfatz, ei traiesc acolo, la mine e doar o vacantza de doua saptamini, dupa care ma intorc la peretzii mei fara cusur, la baile mele imaculate..etc,
A

PS. F important gindacel, imbatrinesc...parintii, vecinii, surorile, fostii profesori. Nu fii prea surprinsa sa-i vezi cu capetele albe pe unii dintre ei, si pe ei ii doare uimirea pe fata ta

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pork spune:

...poate ne dai si noua detalii ...de pilda in ce consta "supradoza de civilizatie" cu care ai fost dopat in Canada?
...anul trecut am stat 4 luni in Ro dupa aproape un an in NZ...m-a socat ritmul cu care se schimba lucruile in Ro...casele nou construite, casele renovate superb...multimea de automobile de lux rasarite ca din pamant in tara al carei salariu mediu rareori depaseste 150 euro.
...te asigur ca vei supravietui socului...nu te mai fandosi atata...sucza-mi tonul dar cel putin pe net la adapiostul anonimatului imi permit sa le spun oamenilor in fata daca am ceva de spus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Acum 2 ani cind am fost in Ro.M-a intrebat cineva daca s-a schimbat ceva si i-am raspuns NiMIC.SAu aproape nimic daca stau bine si ma gindesc.Poate ca lumea a inceput sa aibe bani dar ceva in bine nu vad unde.MAgazinele sunt putin mai altfel.Moda in negru nu s-a schimbat prea mult.Cel putin sotul meu zicea ,de ce toata lumea e imbracata in negru.
CAracterul oamenilor ,la fel.
Taxi a devenit mai ieftin.
BAnii sau schimbat.
Acum nu-mi vine in minte chiar tot ,poate fetele care au fost mai de curind sa stie.

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EDDY spune:

Gandacelu,daca mergi in tzara asha cum merg eu,te va shoka un singur lucru:realitatea!!!Da,pentru mine a fost un shok sa vad ca timpul nu trece doar peste mine Cind merg pe anumite alei,strazi ce le bateam zilnik inainte shi vad ca nu mai sint la fel,ma apuca dorul de trecut.Intru in magazinele in care mergeam zilnik la cumparaturi shi vad alte vinzatoare,alte casiere dar de fapt sint aceleashi.Ceva mai imbatrinite dar sint tot ele shi spre surprinderea shi bucuria mea,ma recunosk shi ele pe mine iar uneori ne mai pierdem in poveshti timp bun.
Sint multe de spus din punctul asta de vedere dar daca tu intrebi de altfel de shokuri,apai nu-s.Bucurestiul este acelashi care era shi atunci cind am plecat:parte foarte murdar,parte foarte infloritor,vei gasi cershetori pe la mai toate gurile de metrou sau intrarile in biserici dar shi ei erau atunci,sint acum shi or sa mai fie inca mult timp din pacate.Magazine cite vrei shi de toate felurile,cu toate genurile de produse la pretzuri de la ieftin la super scump,parcuri multe shi frumoase cum numai acasa pot fi,oamenii pot fi veseli shi zimbitori sau acri shi ursuzi,depinde de ziua ce o au shi tot asha.
Io zik asha:mergi acasa,bucura-te de familie,prieteni shi tot ce-tzi lipseshte cind eshti in Canada shi va fi super! Parerea mea




Eddy & Antonia Naomi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Cred ca socurile (atat pozitive cat si negative) vin daca nu ai contact cu Romania perioada mai indelungata. Eu n-am fost de muuult in tara, dar prima data cand am fost dupa patru ani de Suedia, am fost surprinsa de eleganta femeilor (spun deja de pe acum, inainte ca vreuna/vreunul din voi sa-mi ripostati cu: "dar ce te asteptai sa umble in zdrentze?" ca m-a surprins fiind obisnuita cu stilul suedez) - la fel de surprinsa ca si de modestia suedezilor in ce priveste imbracamintea cand am venit in Suedia - si de nivelul preturilor.
Cred ca cele doua aspecte sunt valabile si la ora actuala ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

Pe mine m-a socat in primul rand mizeria, flegmele si rahatii de caine care acopereau trotuarele. Apoi, lipsa de politete si acreala oamenilor.

Mergi la inceput