Caut scaun de masina

Caut scaun de masina | Autor: Luiza

Link direct la acest mesaj

Ar putea cineva sa ne imprumute(inchirieze) un scaunel de masina pentru un BB de 8 luni?
El va veni peste o saptamana in Romania, pentru patru luni, si parca nu-mi vine sa fac o investitie, cumparandu-l, pentru o perioada asa scurta de timp. Cat despre cel care-l are deja aici e destul de dificil sa il transportam cu avionul caci e mare si greu si-n plus cu linia aeriana cu care calatorim noi nu ne dau voie cu el in avion.
Noi suntem din Pitesti si as aprecia daca cineva ne poate ajuta sa rezolvam aceasta problema.

Multumim mult
Luiza si Marco

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Luiza,

cred ca vei gasii destul de greu scaun de masina pentru bb in Romania. Ei rar poarta centuri de siguranta, acuma tu vrei si scaun de copil
Eu cand am calatorit cu BB in Romania, am pus scaunul de masina la check in. Nu te lasa cu el in avion pentru ca nu ai bilet pentru copil. Daca ai cumparat biletul lui, nu vad de ce s-ar opune. La check in, tot ce e pentru copil nu este luat in consideratie (allowence). Companiile aeriene au check in allowence de 2 bagaje de persoana, de o anumita greutate maxima (35 kg). Eu am luat si scaun de masina, play pan pe care l-am folosit ca patut, carucior. Plus de asta, in cabina de zbor nu te lasa decat cu 2 sacose de carry -on, dar ceea ce ai pentru copil (diaper bag) nu e luata in consideratie.
Sfatul meu ar fii sa iei scaunul copilului cu tine, ca nu-l cari in spate, iar in aeroporturi ai carutele cu rotile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Daca aveti SELGROS in Pitesti -scaunul pt.masina il gasesti la pretul de 3.450.000 adica ~100$. S-ar putea la METRO sa gasesti ceva mai ieftin!Bafta,indiferent de solutia aleasa.

dady+anduta(8ani)+bibi(3luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

quote:
cred ca vei gasii destul de greu scaun de masina pentru bb in Romania. Ei rar poarta centuri de siguranta, acuma tu vrei si scaun de copil


Parol,ca aici la noi in lumea a treia se poarta centura de siguanta iar scaunele de masina sunt de ceva vreme intrate in cotidian.
Avem chiar si legi care ne obliga sa le folosim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luiza spune:

Cred ca bibi are dreptate. De aceea am si plasat subiectul. Sunt convinsa ca si in Romania se folosesc la scara mare avand in vedere ca este vorba totusi despre copii. Despre centrurile de siguranta.. alta poveste.

Luiza si Marco

Mergi la inceput