sport in timpul sarcinii

sport in timpul sarcinii | Autor: descultza

Link direct la acest mesaj

Salutare tuturor!
sunt insarcinata in 11 sapt si de cand ma stiu am facut sport, tenis, jogging, aerobic. Pana acuma a fost in regula si am continuat sportul, dar ceva mai moderat.
Stie cineva daca pot continua macar tenisul si cam pana in cate saptamani. Mi-e teama de o pierdere de sarcina, dar nici sa nu fac sport deloc nu rezist.
Si o alta intrebare. Pana cand mai pot sa fac abdomene?
multumesc anticipat.



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Uite aici poate gasesti rapsuns la problema ta:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25983

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Desculta, din cate stiu sporturile care presupun sarituri (volei, handbal, cred ca si tenis) sunt interzise in primul trimestru, atunci cand sarcina abia se fixeaza si embrionul e in formare.
Exercitii usoare de aerobic si gimnastica sunt permise din trimestrul 2 daca nu exista probleme sau complicatii.

Eu te sfatuiesc sa-ti intrebi medicul inainte de a face orice efort fizic si mai ales roaga-l sa-ti spuna ce fel de exercitii sunt recomandate. Unul din sporturile preferate in timpul sarcinii (foarte util din multe puncte de vedere) este inotul. Dar si aici pot exista contraindicatii. Fiecare sarcina e unica, din cauza asta ai nevoie de sfaturi adaptate situatiei tale.

http://community.webshots.com/user/r0isin
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Eu din cate stiu, atat timp cat ai facut un sport inainte de a ramane insarcinata cu cel putin 3 luni, poti continua cu el. Bine... sa nu fie vorba de box, lupte cu trantiri pe saltea etc. Organismul tau e deja obisnuit cu miscarea si cu efortul psizic de un anumit nivel, deci continuarea sportului respectiv nu reprezinta decat o miscare de intretinere pentru persoana respectiva, e o stare normala pentur corpul tau. Nu acelasi lucru pot spune despre cele care nu au facut sport inainte de a ramane insarcinate. Corpul lor nu e obisnuit cu o miscare fizica constanta si ca urmare a te apuca de sport dupa ce ramai insarcinata inseamna a supune organismul la eforturi si oboseala mari, in conditiile in care oricum organismul sufera o serie de modificari datorate sarcinii.
Eu zic ca poti continua cu tenisul, jogging-ul si aerobicul, ai numai grija sa nu tzopai sau sa faci alergari tip "sprint". Ai grija insa sa nu exagerezi, sa nu ajungi la epuizari in care te faci rosie la fata si respiri greu, mentine ritmul exercitiilor cat mai aproape de normalul corpului tau (fiecare simte cat poate forta, pana unde e punctul limita). Cand obosesti, fa pauze de 5-10 minute si reia daca te simti in stare. Ideea e ca organismul iti spune singur cat poti forta si cat nu.
Evita insa abdomenele si tempereaza-ti orice exercitii care solicita prea tare muschii burtii. Ei pot antrena foarte usor contractiile la nivelul uterului si deci eliminarea sarcinii. Lucreaza in schimb cu mainile si picoarele, cu spatele (caci centrul de greutate al corpului care se va modifica incet in lunile mai inaintate de sarcina vor pune o presiune mare pe muschii spatelui si pe coloana vertebrala) si nu executa ridicari de nici un fel (greutati, tractiuni in brate).
O sa vezi ca pe masura ce burta se mareste, corpul tau iti va spune singur ca trebuie sa reduci sporturile mai complicate si vei orberva ca vei avea afinitate mai mult pentru miscarile de relaxare, miscarile gen gimnastica usoara...


16+ sapt DNP 1 nov.

Mergi la inceput